Foto: Evija Trifanova/LETA

Medicīnas investīcijas plūdīs uz Rīgu 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas

 

Latvijas veselības aprūpes infrastruktūras attīstībai līdz 2027. gadam būs pieejami gandrīz 300 miljoni eiro Eiropas Savienības fondu naudas kopā ar nacionālo līdzfinansējumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības ministrija (VM) līdz aprīļa beigām bija nodevusi sabiedrības apspriešanai savu informatīvo ziņojumu, kā šo naudu plānots tērēt. Lielāko daļu no šā finansējuma ir paredzēts koncentrēt Rīgā.

Ministru kabinets jau akceptējis, ka P. Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai B korpusa celtniecībai tiks piešķirts 151 miljons eiro, bet Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai (RAKUS) jaunā korpusa aprīkošanai ar medicīnas iekārtām ieplānoti 28 miljoni eiro. RAKUS jaunajā korpusā atradīsies infektoloģijas, kā arī tuberkulozes un plaušu slimību centrs, ambulatoro pakalpojumu centrs. Jāņem vērā, ka RAKUS no ES Veselības aprūpes atjaunošanas un noturības plāna saņems vēl 99 miljonus eiro tieši celtniecībai.

Ministrija norāda, ka ilgstošā valsts budžeta finansējuma trūkuma dēļ veselības aprūpes infrastruktūra daudzviet esot mūsdienu prasībām neatbilstoša un novecojusi un ka vēsturiski investīcijas infrastruktūrā primāri ir tikušas finansētas no ES fondu investīcijām.

 

Vai iedzīvotāju labā?

Taču ne visiem šie plāni ir saprotami un pa prātam. Veselības aprūpes darba devēju asociācijas vadītāja Ināra Pētersone sacīja, ka ziņojuma tekstā tā arī nav atrodams, kādus medicīnas pakalpojumus pacients saņems tuvāk vai attālāk dzīvesvietai, kāds tiek plānots šo pakalpojumu ģeogrāfiskais izvietojums un teritoriālais pārklājums valstī, kā tas sabalansēts ar sabiedriskā transporta pieejamību un iedzīvotāju mobilitāti.

Ziņojumā rakstīts, ka to nosaka Ministru kabineta 2018. gada 28. augusta noteikumi “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”. “Mūsuprāt, tas to precīzi un saprotami nerisina, jo šie noteikumi ir sadrumstaloti, atrauti no citiem attīstības dokumentiem, piemēram, no reģionālās reformas, kā arī iedzīvotājam nav saprotami,” secina Pētersones vadītā asociācija.

 

Ģimenes ārstiem – 1%

Savus iebildumus pret šo investīciju plānu ministrijai izteikusi arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, jo ģimenes ārstiem no visām investīcijām līdz 2027. gadam ir paredzēts tikai viens procents. Asociācijas prezidente Līga Kozlovska pauda uzskatu, ka lauku cilvēkiem ir jādod lielāka iespēja veikt izmeklējumus iespējami tuvāk dzīvesvietai, tāpēc nauda ir nepieciešama, lai varētu iegādāties medicīnisko aparatūru primārajai diagnostikai, arī remont­darbiem, kas nepieciešami, lai paplašinātu ģimenes ārstu praksi ar iekārtotu darba vietu papildu māsai, ārsta palīgam vai aprūpes koordinatoram, kā arī medicīnisko pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – liftiem, uzbrauktuvēm, tualešu telpām.

 

Vai risinās gultu problēmu?

Hroniski slimo pacientu, kā arī paliatīvās aprūpes pacientu gultu palielināšanai līdz 2027. gadam ir plānoti 17 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar kopējo pieejamo struktūrfondu finansējumu, ir nepietiekami. Netiek ņemts vērā, ka hroniski slimo pacientu ārstēšanai nepieciešamo gultu trūkums ir gadiem neatrisināta problēma, lai atslogotu augstākā līmeņa slimnīcas no salīdzinoši vienkāršu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas. VM ir norādījusi, ka visdramatiskākā situācija ar šo pacientu gultu nodrošinājumu ir tieši Rīgā un Pierīgā, kur trūkstot vidēji 372 gultas. Tas esot skaidrojams ar to, ka Rīgas un Pierīgas ārstniecības iestādes apkalpo 47% no visiem valstī hospitalizētajiem pacientiem. Tas, ka lielākā daļa finansējuma tiks atvēlēta augstākā līmeņa slimnīcām, diezin vai arī turpmāk atrisinās pieminēto problēmu.

 

Pretrunā ar reformu

VM ziņojumā ir norādīts, ka “42% ambulatoro apmeklējumu 2019. gadā bijuši ambulatorajās iestādēs un pārējie 58% slimnīcu ambulatorajās nodaļās”. Veselības aprūpes darba devēju asociācijas vadītāja I. Pētersone atgādināja, ka šāds sadalījums ir tieši saistīts ar vēsturisku valsts apmaksāto kvotu sadalījumu starp ārstniecības iestādēm, nevis tikai pacientu vēlmes izvēlēties pakalpojuma sniedzēju.

Lai saņemtu ES finansējumu, ministrija kā jaunumu ir noteikusi, ka stacionāriem vismaz 30% no investīcijām ir jāiegulda ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu infrastruktūras nodrošināšanai. Veselības aprūpes nozares pārstāvji uzskata, ka līdz ar to ambulatorie pakalpojumi tiks virzīti uz universitātes un reģionālajām slimnīcām un šāda pieeja esot pretrunā ar administratīvi teritoriālās reformas mērķiem par līdzsvarotu visas valsts attīstību un publisko pakalpojumu pieejamību. Ambulatorie pakalpojumi neattīstīsies tuvāk pacienta dzīvesvietai, bet koncentrēsies lielajos reģionu centros, valsts nozīmes pilsētās, kas ar esošo ceļu un sabiedriskā transporta kartējumu iedzīvotājam arvien grūtāk būs sasniedzami.

 

Lauku feldšeru punkti bešā

Neviens eiro no miljoniem lielajām investīcijām nav paredzēts lauku feldšeru punktiem. Teritorijās, kur ir nepietiekams ģimenes ārstu pakalpojumu nodrošinājums un apgrūtināta veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, Nacionālais veselības dienests (NVD) slēdz līgumu ar pašvaldību par primārās veselības aprūpes nodrošināšanu feldšerpunktos. Tur strādā ārsta palīgs jeb feldšeris, bet vismaz reizi vai divas reizes nedēļā ierodas arī ģimenes ārsts. NVD ir norādījis, ka pēdējos gados iezīmējoties tendence, ka laukos trūkstot ne tikai ģimenes ārstu, bet arī ārstu palīgu.

Pēc NVD 2020. gada datiem, valstī ir 111 feldšerpunkti – visvairāk Vidzemē (48) un Latgalē (37). Arī tur ir nepieciešams remontēt telpas, iegādāties viselementārāko aparatūru, taču VM plāns to neparedz.

 

Rīgā vairāk mediķu…

Kāpēc lielākās naudas summas tiks ieguldītas abu Rīgā esošo universitāšu slimnīcu infrastruktūrā? “Daudzi mūsu valsts iedzīvotāji ir pieraduši veselības aprūpes pakalpojumus saņemt Rīgā, to nosaka cilvēku paradumi. Universitātes slimnīcas ir arī lielākie ambulatoro pakalpojumu sniedzēji. Jāņem vērā arī tas, ka investīcijas infrastruktūras attīstībai mēs virzām tur, kur ir pietiekami daudz mediķu,” skaidroja VM Investīciju un ES fondu uzraudzības departamenta direktore Agnese Tomsone. Viņa norādīja, ka pirmo reizi investīcijas infrastruktūrai tikšot piešķirtas arī privātajām ārstniecības iestādēm, kurām ir līgums ar valsti par medicīnas pakalpojumu sniegšanu.

Naudu hroniski slimo pacientu, kā arī paliatīvo slimnieku ārstniecībai nepieciešamās infrastruktūras attīstībai dalīšot Veselības departaments kopā ar attiecīgās veselības aprūpes profila speciālistiem. “Lai tiktu līdz naudai, vēl jāizdara ļoti daudz mājas darbu,” sacīja departamenta direktore Tomsone.

VM ar infrastruktūras attīstībai paredzētā finansējuma sadali būs jāiepazīstina arī Eiropas Komisija.

 

Reģionos – pēc pārpalikuma principa?

* Kārlis Smilga, Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Lielākās naudas summas tiks ieguldītas abu universitāšu slimnīcu infrastruktūras attīstībā, bet pārējiem tiks tas, kas paliks pāri. Arī mums ir mērķis uzbūvēt jaunu slimnīcas korpusu, kurā atbilstoši veselības pamatnostādnēm varētu izvietot infekcijas nodaļu kopā ar hronisko pacientu aprūpes nodaļu. Esam sākuši projektēšanas darbus. Kovida laikā mēs bijām spiesti aizvērt bērnu nodaļu, daļu no ķirurģijas un terapijas nodaļām, tādēļ pacientiem bija apgrūtināta pieejamība medicīnas pakalpojumiem, jo mūsu slimnīcā nav infekcijas nodaļas. Kad tiks uzcelts jaunais korpuss, tad ekstremālos gadījumos neradīsies šāda situācija, jo mēs nepieciešamības gadījumā varēsim mainīt šo nodaļu profilu un būs iespējams uzlabot pieejamību veselības aprūpei reģionā. Tas, protams, nebūs lēti. Diemžēl ministrijas piedāvātajā ziņojumā ir uzrakstītas tikai tēzes, no kurām nevar izsecināt, kādi būs pāri palikušā finansējuma sadales kritēriji. Pašreizējās valdības pieeja ir tāda, ka viss tiek koncentrēts Rīgā, bet reģionos veselības aprūpe attīstīsies pēc pārpalikuma principa.”

 

Latvijas veselības aprūpes nozarei plānotais ES fondu finansējums (2021.–2027. g.)

Kopā 296 777 880 eiro; no tā:

* universitāšu slimnīcām 179 185 240 eiro;

* reģionālajām slimnīcām 60 938 240 eiro;

* sekundārie ambulatorie pakalpojumi visā valstī 10 285 000 eiro*;

* ģimenes ārstu praksēm 8 700 000 eiro*;

* Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam 13 154 400 eiro*;

* psihiatrijai 17 400 000 eiro* u. c.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Kopā ar veselības aprūpes atjaunošanas un noturības plānā paredzēto ES finansējumu.

AVOTS: Veselības ministrija

Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 9
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams? 2
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 13
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 17
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 131
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
Kāpēc Latvijā mūža ilgums viens no zemākajiem Eiropā? 203
Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6
Pleca locītava kļuvusi sāpīga: ārsti iesaka neciest sāpes ilgāk par trim nedēļām 13
Olnīcu policistoze: kas tā ir par slimību un kā to ārstē? 8
Pēc milzīgo rēķinu saņemšanas dažu restorānu un kafejnīcu īpašnieki izlēmuši savus uzņēmumus slēgt 121
Notekūdeņu monitorings uzrāda koronavīrusa izplatības pieaugumu Latvijas pilsētās 5
VIDEO. Protesti pret mobilizāciju Dagestānā: policists spiests bēgt no satrakotajām sievietēm
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. Paliks tikai izdegusi zeme! Propagandisti mierīgi apspriež, kas notiks ar civiliedzīvotājiem, ja viņiem trāpīs atombumba
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Anda Līce: Kas zem baltajiem krekliem?
21:33
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
20:22
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
19:51