Foto: Lita Krone/LETA

Molekulārie vēža diagnostikas konsīliji. Kā tie var palīdzēt ārstēt onkoloģijas pacientus? 5

Precīzu ģenētisko datu iegūšana, uzglabāšana un analizēšana, rezultātā nosakot precīzāku terapiju molekulārā līmenī, ir ceļš uz tādu nākotni, kurā vēzis nebūtu letāla diagnoze, un, ja to nebūtu iespējams izārstēt pavisam, tad – hroniska slimība, ar kuru var sadzīvot. Par jaunu pieeju onkoloģisko slimību efektīvai ārstēšanai portālam LA.LV intervijā pastāstīja divi ievērojami viesi, kuri piedalījās oktobrī Rīgā notikušajā Starptautiskajā Precīzijas medicīnas tīklošanās (PMNET) forumā.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Martins Zohe (Martin Zoche) ir Patoloģijas un molekulārās patoloģijas departamenta Patoloģijas un molekulārās patoloģijas nodaļas molekulārās audzēju profilēšanas direktors Cīrihes Universitātes slimnīcā Šveicē. Otrs – Braiens Heilijs Bērds (Brian Healey Bird), ir konsultants un medicīnas onkologs “Bon Secours” slimnīcā Korkā, Īrijas lielākajā privātajā slimnīcā.

Šī ir saruna par jaunu metodi, kas Latvijā epizodiski jau parādījusies tēmās par onkoloģiju. Molekulārās vēža diagnostikas konsīliji, citviet dēvēti par molekulāriem audzēju konsīlijiem, ir ekspertu grupa, kas tiekas, lai izskatītu detalizētus molekulāros (parasti genomiskos) datus, kas sniedz precīzu informāciju par to, kuri gēni ir mutējuši pacienta audzējā un kādu precīzāku mērķterapiju var nozīmēt šim pacientam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā ir arī daļa no precīzijas medicīnas un onkoloģijas nākotnes. Precīzijas medicīna ir jauna pieeja slimību ārstēšanai un profilaksei, kurā ņemta vērā katra cilvēka ģenētiskā daudzveidība, vide un dzīvesveids. Šajā kontekstā onkoloģijā tiek apspriesti ne tikai paša pacienta, bet arī vēža šūnu ģenētiskie dati.

Vispirms jautājums Martinam Zohem – kādus mūsdienu instrumentus mēs varētu izmantot, lai noteiktu prioritāti cīņā pret vēzi?

Viena no atslēgām ir molekulārās patoloģijas diagnostika. Tie ir molekulārās vēža diagnostikas konsīliji (MVDK jeb MTB – Molecular Tumor Board). MVDK ietvaros sagatavotie ieteikumi nodrošina pacientam labākās ārstēšanas iespējas. Savukārt veselības apdrošināšanas sistēmai ir pārliecība, ka veselības aprūpes nauda tiek investēta optimāli un mērķēti. Visaptveroša audzēja genoma profilēšana tiek uzskatīta par efektīvāku molekulārās diagnostikas veidu, nevis veicot refleksu testēšanu.

Taču sekmīgas un pacientiem efektīvas MVDK iespēju izmantošanas pamatā ir trīs būtiskas lietas – laba saziņa starp dažādām medicīnas disciplīnām, laba infrastruktūra pacienta datu tūlītējai prezentēšanai, kā arī piekļuve konkrētajam pacientam nepieciešamajiem medikamentiem. Politikas veidotājiem būtu jāatbalsta nevainojams diagnostikas ceļš no molekulārās patoloģijas, visaptverošiem paneļu testiem līdz MVDK, lai onkoloģijas pacienti varētu saņemt vislabākās mediķu konsultācijas.

Kāds ir jūsu ieskats par elektronisko reālo veselības datu kopīgošanas nozīmi, pieņemot molekulārās vēža diagnostikas konsīlija lēmumus par personalizētu ārstēšanu?

Reāliem datiem ir būtiska nozīme MVDK lēmumu pieņemšanā. Mūsdienās atsevišķa onkologa zināšanas vairs nav pietiekami plašas un neaptver visus slimības aspektus un klīniskos pētījumos iegūtās zināšanas. Tāpēc datu kopīgošana un MVDK atbalstīšana ar papildu informāciju ir svarīga un nepieciešama.

Jūsu redzējums par molekulāro audzēju konsīliju nākotni…

Piekļuve datiem par konkrētu zāļu lietošanas klīniskajiem rezultātiem un šo datu salīdzināšana ir nākamais solis MVDK nākotnē. Būtisks aspekts ir arī piekļuve iekšējiem datiem par pacientu no dažādām slimnīcas nodaļām. Par spīti tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās šie dati nav elektroniski pieejami, piemēram, klīniskā informācija par kardiovaskulāro slimību nodaļā ārstēto pacientu slimības radītajām blakusparādībām.

Martins Zohe.
Publicitātes foto.

Ar kādu problēmu saskārāties, ieviešot savu audzēja konsīliju?

Tā bija ārstējošo ārstu pirmā reakcija ar uzskatu, ka nav nepieciešams vēl viens konsīlijs par audzējiem.

Kāda ir datu analītikas un pierādījumos balstītas medicīnas nozīme?

Pirmā pieredze ar datu analītiku un pierādījumos balstītu medicīnu šķiet daudzsološa. Piemēram, dažu dienu laikā saņemam konkrētam audzēja profilam atbilstīgu papildinformāciju, ko apspriest konsīlijā, no veselības tehnoloģiju uzņēmuma “Flatiron Health”, kurā stabili un uzticami elektroniskie reālie veselības dati ir pieejami par konkrētiem vēža veidiem, tostarp retām slimībām, arī par vairākiem audzējiem.

Kas ir nepieciešams, lai izveidotu MVDK un kādas ir iespējas speciālistiem no Latvijas?

Molekulārās vēža diagnostikas konsīlijam nav vajadzīgs daudz… Vispirms nepieciešama ekspertu apņemšanās veltīt laiku, lai tiktos reizi nedēļā (vai reizi divās nedēļās). Otrkārt, MVDK kodolu veido molekulārais biologs, molekulārais patologs un onkologs. Konsīlijs norisinās kā tiešsaistes tikšanās. Tam var pievienoties visi ārstējošie ārsti, bet nav jātiekas klātienē. Tāpat iespējams izskatīt mūsu sadarbības iespējas, lai onkologi no Latvijas kā viesi piedalītos mūsu MVDK.

Kā tas ir uzlabojis pacientu ārstēšanas rezultātus?

MVDK pacientiem nodrošina labākās ārstēšanas iespējas – ne tikai pareizās zāles, bet arī iekļaušanu atbilstošajos klīniskajos pētījumos.

Kas ir galvenās problēmas datu apkopošanā un ko mums pilnveidot?

Vislielākā problēma ir digitāla piekļuve klīniskajai informācijai par pacientiem. Audzēju molekulāras profilēšanas nodaļa ir labi pielāgota, visi genoma dati ir pieejami.

Turpinājumā Braienam Heilijam Bērdam jautājām – kādas konkrētas vajadzības vai problēmas risina MVDK ieviešana viņa pieredzē?

Molekulārās vēža diagnostikas konsīliji palīdz aizņemtajiem ārstiem saprast gēnu nākamās paaudzes sekvenēšanas (NGS) rezultātus un noteikt, vai konkrētajā gadījumā veicamas kādas darbības, vai izmaiņas ir iedzimtas, vai tās var ignorēt. (NGS ir molekulārās bioloģijas metode, kura ļauj vienlaikus pētīt vairāku desmitu vai pat simtu gēnu izmaiņas.)

Kā molekulārie dati tiek iekļauti ārstēšanas ieteikumos?

Vispirms MVDK eksperti izlemj, vai NGS rezultātu radījušas audzēja šūnas vai tā ir iedzimta mutācija. Pēc tam tiek izlemts, vai ir dati, kas atbalsta terapiju, kura mērķēta pret pacienta audzēja mutāciju, un vai šī ārstēšana ir nepieciešama tūlīt vai tad, kad audzējs progresē pēc ķīmijterapijas.

Braiens Heilijs Bērds.
Braiens Heilijs Bērds.

Nosauciet kādu veiksmīgu piemēru, kad MVDK ieteikumi noveda pie personalizētas ārstēšanas plāna?

Veselīgai vecāka gadagājuma kundzei, kuras holangiokarcinoma pēc standarta ķīmijterapijas gada laikā bija progresējusi, lokālā NGS testēšanā audzēja audos tika atklāta ģenētiska mutācija. MVDK ieteica konkrētu atbilstošo medikamentu, un šis ieteikums palīdzēja iegūt precīzas zāles. Pēc trīs mēnešus ilgas ārstēšanas paciente jūtas labi un ar nepacietību gaida izmeklējumus atkārtotai audzēja stadijas noteikšanai.

Pacientam ar kolorektālo vēzi audzējs bija progresējis pēc terapijas. MVDK ieteica veikt metastāžu imūnhistoķīmisku izmeklēšanu, lai apstiprinātu HER2 olbaltumvielas pārmērīgu ekspresiju audzēja šūnās. Izmeklējums bija pozitīvs, un pēc tam tika nodrošināta sekmīga ārstēšana ar divām anti-HER2 zālēm.

Kas būtu galvenie kritēriji MVDK sekmīgai darbībai, nodrošinot efektīvus ārstēšanas risinājumus pacientiem?

Vispirms jāfiksē skaidra un īsa klīniskā vēsture, kas ietver vēža veidu un stadiju, aprūpes standarta imūnhistoķīmijas un audzēja ģenētisko testu rezultātus. Eksperti parasti vēlas saņemt pilnu NGS ziņojumu (atbilstīgi anonimizētu). MVDK vadītājs izdod ziņojumu, kas jāpievieno pacienta veselības aprūpes ierakstiem. Lēmumi par ārstēšanu ir ārstējošā ārsta atbildība, bet ieraksti palīdz dokumentēt, kāpēc pieņemts attiecīgais lēmums.

Cik bieži tiešsaistes MVDK atbalsts tiek izmantots jūsu valstī un kāda ir pieredze šo konsīliju izmantošanā?

Molekulārās vēža diagnostikas konsīliji notiek reizi mēnesī, un tajos katrā tiek apspriesti divi līdz četri gadījumi no visas valsts. No 2020. gada novembra līdz 2023. gada septembrim ir notikuši 27 paneļi jeb konsīliji. Pēc manas pieredzes, ir nepieciešamas 30–45 minūtes, lai sagatavotu informāciju par gadījumu, tai skaitā lai dokumentētu īsu pārskatu par iepriekšējo ārstēšanu. MVDK ir divējāda nozīme – tas man un maniem kolēģiem iemāca ko jaunu un palīdz pieņemt kvalitatīvus lēmumus par mūsu pacientu ārstēšanu.

Jautājums gan Martinam Zohem, gan Braienam Heilijam Bērdam – vai jūsu iestādei notiek kādi projekti un sadarbība ar Latviju?

Pašlaik sadarbojamies ar Bērnu slimnīcu Rīgā (kur vietējais pārstāvis ir Valts Ābols), ko atbalsta Šveices valdība, – ātri rezumē Martins, bet Braiens Heilijs, pauž cerību, ka tādi būs, – abas ir ES dalībvalstis, kas atvieglo datu kopīgošanu un sadarbību. Varētu būt iespējas apvienot Īrijas un Latvijas molekulārās vēža diagnostikas konsīliju pieredzi publikāciju sagatavošanai vai nodrošināt apmaiņas programmas studentiem vai pētniekiem. Es ar lielāko prieku piedalītos kopīgos semināros un tiešsaistes MVDK, lai varam mācīties cits no cita.

Tā kā precīzijas medicīna pamatojas uz informāciju par audzēja genomu, kas iegūta ar biomolekulārās testēšanas palīdzību, tai ir potenciāls optimizēt vēža terapiju, ņemot vērā audzēja atbildes reakciju un iespējamo zāļu rezistences attīstību katram pacientam individuāli, tādējādi nodrošinot piemērotāko ārstēšanu un uzlabojot pacienta prognozi, dzīves kvalitāti kopumā. Kā liecina veikto pētījumu dati (Haslem et al, 2016), klīniskais ieguvums, attiecīgi dzīvildze bez slimības progresijas, ir teju divkāršojies, pateicoties personalizētai ārstēšanai.

Starptautiskais Precīzijas medicīnas tīklošanās (PMNET) forums Rīgā.
Publicitātes foto.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
Veselam
Blakšu zāle koriandrs un sarežģītais muskatrieksts. Kādas kaites palīdzēs ārstēt?
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28