Foto – Shutterstock.com

Neērts temats: vardarbība dzemdībās… Kāda ir situācija Latvijā? 0

«Katra sieviete ir roze!»

Autore: Elīna Lāce, «Talsu Vēstis»

Šodien, 25. novembrī, daudzviet pasaulē dienaskārtībā ir Rožu revolūcija, to veidojot kā informatīvu kampaņu pret vardarbību dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Lai saprastu, cik aktuāla šī tēma ir Latvijā, praktizējošā dūla apmācībā Jana Biezā pagājušajā mēnesī veica plašu aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā tūkstotis sieviešu. 84,8 procenti no viņām pauda uzskatu, ka par vardarbību dzemdībās ir jārunā arī pie mums.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Kampaņas sauklis ir «Katra sieviete ir roze!» Tās veidotāji aicina organizācijas, dūlas, ginekologus, vecmātes un dzemdību speciālistus visā pasaulē pievērsties tādiem jautājumiem kā — vai pastāv vardarbība dzemdībās un ko par tādu var uzskatīt. «Mans mērķis nav norādīt, ka visās slimnīcās ir vardarbība dzemdībās, tāpēc jābēg, jāslēpjas vai jākaro! Mērķis ir problēmu nosaukt vārdā, jo par vārdu savienojumu «vardarbība dzemdībās» īpaši nerunā. Tas nav ērts temats, ko varētu brīvi iztirzāt. Piedzīvotās izjūtas var būt visdažādākās, nereti mēģinām tās attaisnot, bet, iespējams, ir vajadzīgs tās reizi par visām reizēm nosaukt vārdā. Tas ir svarīgi, jo, nosaucot emocijas vārdā, mēs sākam tās pieņemt. Jā, tā bija vardarbība! Vai to vajadzēja, vai nevajadzēja, tas ir cits jautājums, bet drīkstam atpazīt, ja esam to izjutušas kā vardarbību,» uzskata Jana. Izjust kā vardarbību — tas ir vēl viens svarīgs akcents. Mērķis jau nav apsūdzēt medicīnas darbiniekus, bet nenoliegt arī faktu, ka viņu veiktās darbības tikušas izjustas kā vardarbība.

«Kāpēc vispār par to ir svarīgi runāt? Ko tu darīji 2006. gada 9. augustā?» Jana vēršas pie manis, bet man jāatzīst, ka nav ne jausmas, ko šajā dienā darīju. «Pajautā man! Es tev pa stundām varētu izstāstīt! Tāpat kā tev ir viena diena, kuru tu varētu pa stundām izstāstīt. Jo dzemdību dienu sieviete atceras mūžam. Arī vecumdienās sievietes joprojām šo dienu atceras — atceras, kā viņas dzemdēja. Tas nav tikai tā — galvenais dabūt bērnu ārā! Tā ir diena, kas maina sievieti uz mūžu, un nav svarīgi, vai tās ir dabiskas dzemdības, akūts vai plānots ķeizargrieziens!

CITI ŠOBRĪD LASA
Ja bieži vien runā par to, ka dzemdības nozīmē sāpes, tad vairāk sievietes atceras emocionālās sāpes. Fiziskās sāpes aizmirstas! Kaut kur ķermenī tās vēl kādu laiku paliek, bet nevari tās vairs atsaukt atmiņā. Toties emocijas sāp ļoti ilgi un ir ļoti dzīvas. Bērna turpmākās dzimšanas dienas pēc būtības ir bērna dzimšanas atceres dienas, jo piedzimt jau var tikai vienreiz, un gadās, ka šajās dienās nejauši ik pa stundai uzmetam acis pulkstenim un konstatējam: «Toreiz šajā laikā jau bija sāpīgāk» vai «Te es atguvu spēkus»… Nemaz nerunājot par to, ko bērnam šī diena nozīmē — viņa saldais sapnis, viņa lielā kopā būšana ar mammīti viņas puncītī, kur ir miers, labsajūta, drošība, pēkšņi beidzas un viņš nonāk pavisam citā pasaulē, ir emocionāli negatavs, apkārt ir spilgta gaisma, skaļi trokšņi, svešas rokas… Jo saudzīgākas dzemdības, jo saudzīgākas tās ir abiem — gan dzimstošajai mammai, gan dzimstošajam bērnam,» atgādina Jana.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.