Veselam
Ārstēšana

Nepieciešama Eiropas mēroga tīkla izveide Covid-19 vakcīnu izstrādei0


Viens no pētnieciskajiem uzņēmumiem, kas patlaban nodarbojas ar vakcīnas izstrādi Covid-19 apkarošanai, ir Molekulārās bioloģijas pētnieciskais centrs IRBM, kas atrodas Romas apkaimē Itālijā.
Viens no pētnieciskajiem uzņēmumiem, kas patlaban nodarbojas ar vakcīnas izstrādi Covid-19 apkarošanai, ir Molekulārās bioloģijas pētnieciskais centrs IRBM, kas atrodas Romas apkaimē Itālijā.
Foto: SCANPIX/LETA

Koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 vakcīnu izstrādei un konkrēti vīrusam līdzīgo daļiņu pieejā balstīto vakcīnu izstrādei nepieciešama Eiropas mēroga tīkla izveide, lai valstis, kā Latvija, kam šādas platformas ir, varētu efektīvi iekļauties pētījumos, norādīts valdības pieņemtajā Latvijas pozīcijā otrdien gaidāmajai Eiropas Savienības (ES) pētniecības ministru videokonferencei.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par Latvijas pozīciju norādīts, ka Latvija īpaši vēlas uzsvērt infrastruktūras platformas nepieciešamību vakcīnu izstrādei.

Tāpat pozīcijā ziņots, ka Latvija veic darbības nacionālā līmenī Covid-19 pētniecības platformas finansēšanas sākšanai no ES struktūrfondiem. Tomēr, lai varētu maksimāli efektīvi iesaistīt citu finansējumu, būtu nepieciešams ES līmenī sinhronizēt pieeju ātrai projektu izvērtēšanai un palaišanai Covid-19 pētījumiem.

Vienlaikus būtu nepieciešama efektīva infrastruktūru tīkla izveide, iekļaujot arī par ES struktūrfondiem finansētās infrastruktūras, lai ES finansētos projektus varētu maksimāli ātri un efektīvi izvietot un ieviest uz šādām infrastruktūrām.

IZM arī norāda, ka lai aizsargātu Eiropas pilsoņus, ES ir jādarbojas vienoti, saskaņoti un sinerģiski. “Koordinēti pasākumi radīs nepieciešamās sinerģijas un ļaus nekavējoties reaģēt uz krīzi visā pasaulē,” uzsvērts ziņojumā.

Tāpat Latvijas pozīcijā uzsvērts, ka šajā situācijā iekļaujoša pieeja un savlaicīga dalīšanās ar rezultātiem ir īpaši svarīga, lai neviena dalībvalsts netiktu atstāta ārpus zināšanu aprites. Latvijas ieskatā, ES rīcības plāns ir jāpapildina ar ES finansētiem koordinācijas pasākumiem un jānodrošina visu dalībvalstu attiecīgo institūciju efektīva iesaiste šajos kopējos pasākumos, operatīva un atvērta informācijas apmaiņa, pilnībā un atbilstoši atvērtās zinātnes principiem.

Pēc IZM paustā, Eiropas Komisija ir sagatavojusi Eiropas pētniecības un inovāciju atbildi uz notiekošo slimības uzliesmojumu, kas ietver vakcīnas izstrādi, ārstēšanu, diagnostikas finansēšanu un ar Covid-19 saistīto produktu ieviešanu tirgū, atbalstu sadarbībai un informācijas apmaiņai starptautiskā līmenī, lai nodrošinātu sinerģiju un izvairītos no darbību dublēšanās, kā arī sadarbības stiprināšanu ar Eiropas aģentūrām – Eiropas Zāļu aģentūru, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru un citām.

Saistītie raksti

Šodien norisināsies neformālā pētniecības ministru līmeņa videokonference par tēmu “Eiropas pētniecības un inovāciju atbilde uz notiekošo slimību uzliesmojumu, ko izraisījis jaunais koronavīruss”, kurā plānots prezentēt minēto Latvijas pozīciju.

Kā ziņots, Latvijā līdz šim kopumā infekcija apstiprināta 548 personām un reģistrēti divi ar Covid-19 saistīti nāves gadījumi, bet vēl par vienu gadījumu – patversmes “Zilais krusts” klientu – tiek gaidīts pataloganatoma slēdziens par viņa nāves cēloni, jo šim cilvēkam nebija izteiktu saslimšanas pazīmju.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.