Foto: Pexels

Pētījums: maiga zīdaiņu glāstīšana remdē sāpes 1

Maigi glāstot zīdaini, viņa smadzenēs samazinās aktivitāte, kas saistās ar sāpju sajūtām, vēsta BBC, atsaucoties uz jaunu pētījumu.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Oksfordas universitātes un Liverpūles Džona Mūra universitātes kopējā pētījumā, kas publicēts izdevumā “Current Biology”, tika monitorēta smadzeņu aktivitāte 32 zīdaiņiem laikā, kad tiem veica asinsanalīzes.

Puse no mazuļiem pirms procedūras tika glāstīti ar maigu birstīti, un viņu smadzenēs uzrādījās par 40% mazāka sāpju aktivitāte.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pieskārienam, šķiet, ir sāpes remdinošs potenciāls bez blakusefektu riskiem,” sacīja pētījuma autore profesore Rebeka Sleitere.

Pētījums arī izgaismo, ka optimālais sāpju mazinošo glāstu ātrums ir aptuveni trīs centimetri sekundē.

Vecāki parasti intuitīvi glāsta savus mazuļus šajā optimālajā ātrumā, minēja speciāliste.

“Ja mēs dziļāk saprastu neirobioloģisko iedarbību, tādām tehnikām kā zīdaiņu masēšana un glāstīšana, mēs varētu sniegt vecākiem efektīvākus padomus, kā uzlabot viņu bērnu pašsajūtu,” norādīja Sleitere.
Minētais glāstīšanas ātrums aktivizē sensoro neironu grupu ādā, ko sauc par C-taktiliem aferentiem un kas iepriekš parādīja, ka samazinās sāpes pieaugušiem cilvēkiem.

Taču līdz šim nebija skaidrs, vai jaundzimušajiem ir tāda pati reakcija, vai arī tā attīstās ar laiku.

“[Jaunais pētījums] ir pierādījums tam, ka C-taktilos aferentus var aktivizēt zīdaiņos un ka lēna, maiga glāstīšana var radīt izmaiņas zīdaiņu smadzeņu darbībā,” pauda Sleitere.

Pētījuma autori tagad plāno atkārtot savu eksperimentu ar priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem, kuru maņu orgāni joprojām attīstās.

Lielbritānijā bāzētās priekšlaicīgi dzimušu un slimu bērnu aprūpes institūcijas “Bliss” Kerolaina Lī Deivija atzinīgi novērtēja pētījuma datus un solīja piešķirt Oksfordas universitātei finanšu līdzekļus turpmākiem izpētes darbiem.

Reklāma
Reklāma

“Daudzi cilvēki nespēj iedomāties, cik daudz medicīnisko procedūru jāpārcieš neonatālajā aprūpē esošajiem zīdaiņiem, kamēr viņi ir slimnīcā. Jebkas, kas samazina mazuļu diskomfortu, ir liels solis uz priekšu šajā pētījumu jomā,” viņa teica.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.