Foto: SHUTTERSTOCK

Redze pasliktinājusies. Varbūt laiks brillēm? 1

Ja ir grūtāk saskatīt tuvumā esošus priekšmetus vai lasīt, acīmredzot pienācis laiks padomāt par tā saukto lasīšanas briļļu iegādāšanos. Tas nozīmē, ka izveidojusies presbiopija, kas ir normāls novecošanas process.

Reklāma
Reklāma

Vecums nenāk viens

Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Parasti pirmās brilles lasīšanai vajadzīgas ap 45 gadu vecumu, kad cilvēka redzes spēja vairs nav samērojama ar darba/ikdienas vajadzībām. Šādas izmaiņas notiek lēcas problēmu dēļ – novecojot lēca kļūst blīvāka, mazāk elastīga, un tas rada grūtības tai fokusēties uz tuviem priekšmetiem.

Vecuma presbiopiju nosaka lēcas stāvoklis, bet tā pasliktināšanos var izraisīt katarakta, glaukoma, cukura diabēts, vairogdziedzera vai citas slimības. Tad vajag ne tikai koriģēt presbiopiju ar atbilstīgām brillēm, bet arī noteikti ārstēt pamatslimību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kuras brilles piemērotākas, un kā tikt pie brillēm?

>> Lai nerastos lieki pārpratumi, jāzina, ka mūsdienās ar briļļu piemeklēšanu nodarbojas galvenokārt optometristi (viņi specializējušies darbam ar konkrētu ražotāju briļļu lēcām), savukārt oftalmologi ārstē dažādas acu slimības un, ja acu ārsts ieteicis lietot brilles lasīšanai, tas nenozīmē, ka viņš izrakstīs arī briļļu recepti.

Gandrīz katram briļļu ražotājam ir savas prasības, kā jāizraksta recepte viņa briļļu lēcu dizainam, un to spēj izdarīt optometristi, kas strādā ar šā ražotāja briļļu lēcām. Parasti optometristi strādā ar vairāku ražotāju lēcām.

>> Vispareizāk brilles izrakstīt un izgatavot vienā konkrētā optikas salonā, jo tad optometrists aprēķinās un izrakstīs tādas lēcas, kas apmierina cilvēka prasības un vajadzības un kas arī pieejamas un der tam ietvaram, kas cilvēkam ir vispiemērotākais.

>> Optometrists receptē raksta lēcu optiskos parametrus (stiprumu, dizainu, nosacījumus) un rekomendē arī atbilstīgu ietvaru. Pieejami viegli un hipoalerģiski ietvara materiāli (ieteicami cilvēkiem ar sūdzībām par jutīgām acīm un sejas ādu), ar regulējamiem deguna balstiem (cilvēkiem ar asimetrisku deguna formu), ar plānām un pielokāmām briļļu kājiņām (ja cilvēkam ir atšķirīgs ausu augstums), ar šauru ietvara rāmi (ja profesijas dēļ ir ieradums skatīties tam pāri) vai – gluži pretēji – ar platu rāmi un lai brilles atrodas tuvu acīm. Nepareizi būtu izvēlēties, piemēram, vieglu rāmīti, ja lēcām ir liels stiprums, – šādas lēcas ir smagas un neturēsies mazajā rāmītī.

Reklāma
Reklāma

>> Lēcas no parasta vai plānināta plastikāta ne tikai ir plānākas, vieglākas, neplīstošas, bet arī ar labāku optisko kvalitāti. Tām ir viens vienīgs trūkums – tās spēj nobružāties. Lai neitralizētu šo trūkumu, plastikāta lēcas tiek ražotas ar īpašu pārklājumu, kas padara virsmu cietāku un papildus uzlabo arī lēcas caurspīdīgumu un dzidrību. Stikla lēcas, protams, ir cietākas, tās grūtāk saskrāpēt.

Agrāk labi zināmajām polikarbonāta lēcām tagad ir ļoti šaurs noieta loks: tās izmanto bērnu un sportistu saulesbrillēm un aizsargbrillēm. Materiāls ir optiski vājš, ātri noveco, ļoti izturīgs mehāniski, bet īpaši ātri saplaisā pārklājumi, kas pasliktina optisko kvalitāti. Tāpēc šo materiālu lieto tikai tad, kad drošība ir svarīgāka par skaidru redzi.

>> Jāsaprot – ja briļļu recepte izrakstīta darbam tuvumā, piemēram, lasīšanai, brilles patiesībā tiek izrakstītas darbam/lasīšanai konkrētā attālumā, piemēram, 40 cm vai 60–70 cm attālumam. Ja brillēm ir viens stiprums (izsaka dioptrijās), tas dod vienu attālumu, kurā komfortabli redzēt, bet citos attālumos bilde būs miglaina.

Lai labi redzētu vairākos attālumos, briļļu lēcām jābūt ar vairāk nekā vienu optisko stiprumu. Tās jau ir multifokālās lēcas (ar vairākiem fokusiem – diviem vai pat trim). Ir progresīvās lēcas, ar kurām būs gan komfortabla sajūta uz ielas skatīties apkārt, gan redzēt datora ekrānā un arī lasīt, nenoņemot brilles. Šādām lēcām augšējā daļa ļaus skatīties tālumā, vidējā – redzēt vidējā attālumā, bet lēcu apakšdaļa – lasīt un tuvumā visu redzēt. Ja brillēs būs ofisa tipa lēcas, tad varēs sēdēt pie galda un lasīt (tātad redzēt tuvu), kā arī redzēt vidēji tālu.

>> Lēcām var būt dažāda cietības pakāpe, tās var būt dzidrinātas, ar antireflekso, antistatisko vai hidrofobo pārklājumu, ar fotohromām īpašībām. Bet jāzina – jo sarežģītāka optika, jo vairāk laika vajadzēs, lai iemācītos šādas brilles lietot. Ja tas tomēr neizdodas, jālūdz optometristam pamācīt, kā lietot konkrētās brilles. Parasti pie vienkāršākām brillēm cilvēkam nav grūtību pierast. P

Svarīgi

Pierast pie vienkāršākām brillēm cilvēkam nav grūtību. Jo sarežģītāka optika, jo vairāk laika vajadzēs, lai iemācītos tās lietot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.