Foto – Shutterstock

Nav tiesa, ka ārīgi lietojamie medikamenti ir nekaitīgāki. Kas palīdzēs pret sāpēm? 0

Bieži vien, gūstot traumu vai sajūtot sāpes, cilvēki nezina, ko darīt, pie kā vērsties un kādas zāles lietot. Lai šīs sāpes vai traumu sekas atvieglotu vai novērstu, jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista. BENU Aptiekas farmaceiti ir sagatavojuši nelielu rokasgrāmatu situācijām, kad nepieciešami pretsāpju medikamenti.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Neiroloģe un kinezioloģe Anita Djačenko stāsta, ka pretsāpju zāles var iedalīt divās grupās: ārīgi un iekšķīgi lietojamās. Ārīgi lietojamie līdzekļi, pretsāpju un pretiekaisuma gēli un krēmi, vislabāk palīdzēs pie locītavu un muskuļu sāpēm. Iekšķīgie lietojamie līdzekļi, tabletes un pulveri, tiek lietoti pie galvassāpēm, arī muskuļu un locītavu sāpēm, retos gadījumos – pie vēdera sāpēm.

Ārīgi lietojamie līdzekļi

Šai grupai pieskaitāmas ziedes, geli un pretsāpju plāksteri. Caur ādu aktīvās vielas iesūcas sāpīgajā vietā un mazina sāpes lokāli.
Pretsāpju līdzekļi. Ziedēs un gelos, kuru galvenā funkcija ir mazināt sāpes un iekaisumu, aktīvā viela ir kāds no nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem. Populārākais – diklofenaks. Šiem līdzekļiem piemīt spēcīgs sāpju mazinošs efekts, un tos lieto pie traumām vai muguras sāpēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sildošie līdzekļi. Tie vairāk piemēroti, ja ir hroniskas sāpes, ko, piemēram, izraisa locītavu artrīts, reimatisms vai muguras problēmas. Ieteicams arī, lai sagatavotu muskuļus un locītavas, pirms sportiskām aktivitātēm. Bieži vien šī veida ziedēm ir izteikts aromāts. Labāk uzklāt plānā kārtiņā.

BENU Aptiekas farmaceita asistente Zanda Ozoliņa liek atceries – sildošos līdzekļus nedrīkst klāt uz tikko traumētām vietām, jo, paplašinot asinsvadus, iekaisums tikai pieņemsies spēkā.

Atvēsinošie līdzekļi. Ieteicami, ja ir akūtas traumas, piemēram, izmežģījumi, sastiepumi, sasitumi (vēlams pirmajās 24 stundās) un pēc slodzes. Šiem līdzekļiem raksturīga ātra iedarbība, un tie mazina tūsku. Šajā kategorijā ietilpst ziedes un aerosoli, kas satur mentolu, ēteriskās eļļas.

Neitrālie jeb kombinētie līdzekļi. Tie pārsvarā ir bez izteikti sildoša vai atvēsinoša efekta, bet ar dubultu iedarbību – mazina gan tūsku, gan sāpes.

Plāksteri. No ziedēm un geliem plāksteri atšķiras ar ilgāku iedarbības laiku – pat līdz 24 stundām. Dažiem pretsāpju plāksteriem piemīt atvēsinoša darbība, bet piparu plāksteriem – sildoša.

Ja ir nopietnas un hroniskas slimības, kas izraisa sāpes, ārīgos līdzekļus vislabāk lietot kombinācijā ar iekšķīgiem pretsāpju medikamentiem, tie mazinās arī iekaisumu.

Svarīgi ir nepakļauties mītiem, jo pierasts domāt, ka ārīgi lietojamie medikamenti ir nekaitīgāki, jo nenokļūst asinsritē, taču tas neatbilst patiesībai, saka Zanda Ozoliņa. Uzsūcoties organismā caur ādu, lokāli lietojamie pretsāpju līdzekļi tāpat nonāk asinsritē un  tiek izvadīti no organisma caur nierēm vai aknām atkarībā no aktīvās vielas. Tāpēc tos nevajadzētu lietot ilgstoši un bieži. Lokāli lietojamos medikamentus uzklāj plānā slānītī.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.