Foto: Aleksey Boyko/Shutterstock

Saules stari var kaitēt acīm. Kā izbaudīt vasaru, lai neciestu acu veselība? 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas

Spožā vasaras saule apžilbina, strādājot vai atpūšoties tiešos saules staros, acis ātri nogurst, bet vējainā dienā pludmales smiltis viegli pakļūst zem kontaktlēcām. Kā izbaudīt vasaru, lai neciestu acu veselība?

Bīstamais ultravioletais starojums

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šī gada vasara ir Latvijai neraksturīga, jo parasti saules gaismu saņemam pārāk maz. Dzīvojot šādos klimatiskajos apstākļos, mūsu tīklene – acs ābola iekšējais apvalks – un smadzenes nespēj pietiekami labi uztvert šādu saules daudzumu,” norāda Veselības centru apvienības poliklīnikas “Pulss” oftalmoloģe Irina Korņilova.

Piemēram, Āfrikas iedzīvotājiem jau gēnos ielikts, ka acs tīklenē un varavīksnenē kopš dzimšanas izgulsnējas pigmenta šūnas, kas aizsargā acis no spilgtajiem saules stariem.

Tumšas krāsas acīs, kādas parasti ir dienvidu valstu iedzīvotājiem, šī pigmenta ir vairāk, bet pelēko un zilo acu īpašnieki ziemeļnieki pret saules starojumu ir mazāk aizsargāti.

Latvijas iedzīvotāji nav raduši pie tik spožas saules daudzu nedēļu garumā, tādēļ acu ārstiem nākas konsultēt arvien vairāk pacientu, kuri sūdzas par acu veselības un redzes pasliktināšanos pēc ilgas uzturēšanās svaigā gaisā.

“Skatīties tieši saulē nedrīkst, jo tas var nelabvēlīgi ietekmēt acs tīklenes centrālo daļu – mākulu, kas nodrošina redzes asumu, lai mēs varētu lasīt, ievērt adatā diegu un veikt citas ļoti precīzas darbības. Īpaši bīstami ar neapbruņotu aci vai parastajām optiskajām brillēm vērot saules aptumsumu, jo šajā laikā saules ultravioletais starojums ir vislielākais.

Pēc tam cilvēki spiesti vērsties acu traumpunktā vai pie oftalmologa ar acs tīklenes apdegumu, par kuru liecina tūska, redzes pasliktināšanās, dubultošanās, acu asarošana un kuru nākas ilgstoši ārstēt,” stāsta Irina Korņilova.

Ja pacients laikus nevēršas pie acu ārsta un apdegumu neārstē, var sākties tīklenes centrālās daļas šūnu pakāpeniska atrofija un 10–15 gadu laikā attīstīties mākulas deģenerācija.

Tā ir acu slimība, kas saistīta ar organisma novecošanu – biežāk ar to slimo pēc 55 gadu vecuma. Taču, neapdomīgi veroties tieši saulē, piemēram, sauļojoties pludmalē, un gūstot acs tīklenes apdegumu, tās sākšanos iespējams izprovocēt arī daudz agrāk.

Dienvidu zemēs, piemēram, Ēģiptē vai Grieķijā, kur labprāt atpūšas arī Latvijas iedzīvotāji, acs tīklenes apdeguma risks ir lielāks, jo tur debesis pārsvarā ir skaidras, saule vasarā ir augstu zenītā, staru krišanas leņķis attiecībā pret horizontu ir daudz lielāks un UV starojums intensīvāks.

Ar to saista arī acu slimības kataraktas attīstību. Katarakta ir saslimšana, kas izraisa acs lēcas apduļķošanos. Tās sekas ir redzes pasliktināšanās vai pat zudums. Piemēram, Indijā, kur cilvēki bieži vien nedomā par acu aizsardzību no saules, kataraktas operācijas veic vidēji 40 gadu vecumā.

Kā pasargāt acis saulē

“Atrodoties saulē, acis obligāti vajag aizsegt ar saulesbrillēm, kuru stikliem ir speciālais UV pārklājums. Aptumšojuma pakāpei nav tik lielas nozīmes, pats galvenais, tās izvēloties, ir aizsardzības līmenis no UV starojuma,” uzsver oftalmoloģe.

Tumši tonētas briļļu lēcas neaizsargā no kaitīgā starojuma, tam nepieciešams speciāls UV filtrs. Valkājot saulesbrilles bez šāda filtra, var kaitēt acīm, jo acs zīlīte izplešas, ļaujot UV starojumam vieglāk iekļūt acīs.

Daudzām optiskajām briļļu lēcām mūsdienās ir pārklājums, kas bloķē lielāko daļu UV starojuma. “Hameleoniem” jeb fotohromajām brillēm turklāt ir lēcas ar speciālu apstrādi, tāpēc lēcas var kļūt caurspīdīgas vai aptumšoties atkarībā no gaismas avota un tā stipruma.

Aizsardzībai no saules lieliski noder arī cepure ar platām malām vai nagu, kas apēno seju un pasargā acis no tiešiem saules stariem.

Atspīdumi no ūdens virsmas, smiltīm vai no baltas papīra lapas, lasot pret sauli, var pastiprināt tās negatīvo ietekmi uz acīm. Mūsdienās daudzi, atpūšoties pie jūras vai vasarnīcā, nevar iztikt arī bez viedtālruņa vai portatīvā datora.

“Tas nav bīstami, bet ir neveselīgi, jo spilgtā saulē, kad tās stari atstarojas no tālruņa vai datora ekrāna, ļoti grūti tajā kaut ko saredzēt. Acis tiek pastiprināti piepūlētas, ātri nogurst. Ja nu bez šo ierīču lietošanas atvaļinājuma laikā nevar iztikt, tas jādara ēnainā vietā, piemēram, zem saulessarga vai nojumes,” saka Irina Korņilova.

Kontaktlēcu lietotājiem, plānojot atpūtu pludmalē, šo redzes korekcijas līdzekli vajadzētu atstāt mājās vai aizstāt ar brillēm, jo zem lēcām bieži pakļūst smilšu graudiņi. Pats cilvēks var arī nejust, ka starp acs virsmu un kontaktlēcu atrodas kādas cietas daļiņas, un dažu stundu laikā attīstās iekaisums.

Ko darīt, ja vakarā pēc saulē pavadītas dienas acis grauž, jūtams diskomforts, nogurums?

“Vispirms acis vajag izskalot ar tekošu ūdeni, var arī ar vārītu. Piemēram, ieliet to saujā, iegremdēt aci un pamirkšķināt, lai noskalotu tās virsmu. Šim nolūkam var izmantot arī mākslīgās asaras,” saka oftalmoloģe.

“Ja parādījusies sveš­ķermeņa sajūta kādā acs daļā, tas nozīmē, ka tur iekļuvis smilšu graudiņš vai gruzis. Ja to neizdodas izskalot ar ūdeni, jau nākamajā dienā vajadzētu vērsties pie acu ārsta vai traumpunktā, jo, aci berzējot, var rasties iekaisums, radzenes čūla vai citas problēmas, kas būs ilgstoši jāārstē.”

Acs priekšējai virsmai visu laiku jābūt mitrai. Mirkšķinot plakstiņus, tā vienmērīgi pārklājas ar asarām, veidojot asaru plēvīti. Lai mitrināšana būtu pietiekama, vajadzīgs līdzsvars starp asaru izdalīšanos, to aizvadīšanu un iztvaikošanu.

Vasarā, kad apkārt valda liels karstums un sausums, asaras ļoti ātri iztvaiko. Kā pasargāt acs virsmu no izžūšanas?

“Pirmkārt, vajag dzert pietiekami daudz ūdens. Otrkārt, ja parādās graušanas sajūta, diskomforts, lietot mākslīgās asaras, mitrinošus acu pilienus. Treškārt, no rīta un pirms gulētiešanas uz acīm likt vēsas kompreses, kas samitrinātas vārītā ūdenī, stiprā melnajā tējā vai kumelīšu tējā, un piecas minūtes mierīgi pagulēt,” iesaka Irina Korņilova.

UV starojums un acis

* Tieša skatīšanās saulē, bet biežāk – atstarojumā no sniega, smiltīm var izraisīt fotokeratītu – iekaisumu, smilšu sajūtu acīs, apsārtumu, asarošanu.

* Ilgi skatoties uz saules gaismu vai spožu gaismas avotu, var rasties tā sauktā solārā retinopātija, kuras pazīmes ir samazināts redzes asums un redzes lauka iztrūkums.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Ilgākā laikā starojums var kļūt par kataraktas riska faktoru. Pierādīts, ka lēcai visbīstamākais ir UVB starojums ar viļņa garumu 290–320 nm.

* Pētījumi liecina, ka presbiopijas jeb vecuma tālredzības pirmo simptomu parādīšanās laiks atkarīgs arī no saules UV staru iedarbības uz lēcu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
Vasaras brīvlaiks. Lai bērni laimīgi un vecāki apmierināti!
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
Ar smadzeņu implantu savienos cilvēka smadzenes ar datoru? Miljardiera Īlona Maska firmai atļauj veikt pirmos testus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Pēteris Apinis: Valsts prezidenta vēlēšanas 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas!
Kādu kontracepcijas metodi izvēlēties? Ginekoloģes Karlīnas Elksnes padomi
padarīt grilēšanu veselīgāku? Speciālistu padomi grila sezonai
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01