Latvijā līdz pagājušās nedēļas beigām tikai 5,4% pieaugušo bija saņēmuši pirmo vakcīnu pret Covid-19, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Tikmēr, piemēram, Igaunija ar pirmo devu bija savakcinējusi jau 15,6% pieaugušo populācijas. Attēlā: Tallinā kultūras centra telpās tiek vakcinēti 65 gadus un vecāki cilvēki.
Latvijā līdz pagājušās nedēļas beigām tikai 5,4% pieaugušo bija saņēmuši pirmo vakcīnu pret Covid-19, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Tikmēr, piemēram, Igaunija ar pirmo devu bija savakcinējusi jau 15,6% pieaugušo populācijas. Attēlā: Tallinā kultūras centra telpās tiek vakcinēti 65 gadus un vecāki cilvēki.
Foto: Madis Veltman/POSTIMEES/SCANPIX BALTICS/LETA

Ventspilī atver “izmēģinājuma” vakcinācijas centru. Kā šis process norisināsies realitātē? 6

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Pirmās pazīmes jau ir: Bijušais NATO komandieris brīdina par Kremļa iespējamiem uzbrukuma plāniem saistībā ar NATO mācībām Baltijas jūrā 121
Lasīt citas ziņas

Drīzumā sāks darboties liela mēroga vakcinācijas centri Rīgā un deviņās lielākajās pilsētās, kuros būs iespējams sapotēt 40 tūkstošus cilvēku nedēļā. Veselības ministrs Daniels Pavļuts informēja, ka 4. aprīlī Latvijai ir solītas 68 400 “AstraZeneca”, “Moderna” un “Pfizer un BioNTech” vakcīnu devas, bet 2. maijā – 79 904 “Janssen”, “AstraZeneca” un “Moderna” vakcīnu devu.

Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča pastāstīja, ja būšot pietiekams vakcīnu daudzums, tad Rīgā durvis aprīļa sākumā vērs vakcinācijas centri Ķīpsalas izstāžu hallē, konferenču centrā “ATTA centrs” Krasta ielā, kā arī Centrāltirgū Gastronomijas paviljonā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet šodien Ventspilī izmēģinājuma režīmā uz dienu tiks atvērts pirmais liela mēroga vakcinācijas punkts Latvijā. Tas atradīsies sporta namā “Centrs”, un to iekārtojusi Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca. Kā sacīja Juhņēviča, tajā tikšot nogādātas 500 vakcīnu devu. Tā mērķis esot pārbaudīt masu vakcinācijas procesu darbībā, lai iegūtās atziņas noderētu pārējiem liela mēroga vakcinācijas punktiem.

Taču pastāv bažas, ka centri būs, bet vakcinēties gribētāju trūks. Ministrs Pavļuts uzskata, ka šādas bažas neesot pamatotas. “Prioritārās grupas, kas šobrīd tiek vakcinētas, ir lielas. Esam vakcinējuši vairāk nekā 20% senioru vecumā virs 70 gadiem, un ir vēl ļoti daudz cilvēku, kuriem jāsaņem vakcīna. Liela grupa ir hroniskie slimnieki, arī 60+ senioru grupa ir ļoti daudzskaitlīga, jāpieskaita profesionālās grupas, piemēram, pedagogi,” skaidroja Pavļuts. Vakcinācijas centrus iedarbināšot pēc vajadzības – tie strādāšot tad, kad būs vakcīnas.

Patlaban uz vakcinēšanos pieteikušies vairāk nekā 167 tūkstoši cilvēku, un pieteikšanās turpinoties.

Cilvēku aicināšana saņemt savu poti notikšot tāpat kā līdz šim – vakcinācijas pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošinās vakcināciju attiecīgajā centrā, saņems vakcinējamo personu sarakstu un nosūtīs katram īsziņu telefonā, kurā būs norādīta potēšanas vieta un laiks. E. Juhņēviča informēja, ka īsi pirms vakcinācijas tiks noskaidrots, vai attiecīgā persona var ierasties. Viņa solīja, ka vairs nebūšot tādu gadījumu, kad cilvēki tiek dzenāti kilometriem tālu, lai varētu saņemt savu poti pret kovidu.

Šonedēļ tiks atvērts pirmais lielākais vakcinācijas centrs Rīgā Centrāltirgus Gastronomijas paviljonā – vietā, kur pirms pandēmijas sākuma atradās dažādas kafejnīcas. Tās tagad ir slēgtas, un paviljons tiek sagatavots jaunai funkcijai.

“Signāls no valsts puses, ka pašvaldībai būs jāiesaistās lielo vakcinācijas centru nodrošināšanā, mums atnāca pirms divām nedēļām. Mēs bijām spiesti ļoti īsā laikā noskaidrot, ko no mums grib, apsekot objektus, sagatavot visu normatīvo bāzi,” pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Reklāma
Reklāma

Gandrīz tūkstoš kvadrātmetru plašajā telpā esot viss nepieciešamais higiēnas prasībām, atbilstošas ieejas un izejas, ventilācija un pārējais. I. Kondrāte: “Iesaistījām Vakcinācijas biroja, Imunizācijas valsts padomes speciālistus, arī tehniskos ekspertus, lai apsekotu šo objektu, un tas tika atzīts kā pirmais ātrākais, ērtākais un labāk iekārtotais objekts, kuru var pielāgot vakcinācijas vajadzībām.

Cilvēku plūsmu sajaukšanās tur nav iespējama, jo tiek izbūvēta siena, lai norobežotu vakcinācijas paviljona daļu no tās daļas, kur atrodas tirgus apmeklētāji, pircēji. Trešdien, 31. martā, tur ieradīsies vakcinētāji (“Veselības centrs 4″, kas ir viens no NVD rīkotā iepirkuma konkursa uzvarētājiem), iekārtosies.

Bet pacientus tur gaidīs no sestdienas, 3. aprīļa. Iekļūšana centrā tiks ļoti strikti reglamentēta, ne velti mums tiek doti zemessargi, jo vakcinācijas centrs ir veselības iestāde. Zemessargi katru dienu pārbaudīs identitāti visam apkalpojošam personālam.

Vakcinējamo saraksts būs zināms ne tikai mediķiem, bet arī zemessargiem pie ieejas durvīm, tāpēc tiks pārbaudīts katrs, kas tur ieradīsies. Cilvēki, īpaši ar hroniskajām saslimšanām, ļoti vēlas vakcinēties. Viņi zvana uz mūsu informatīvo tālruni, neraugoties uz to, ka mēs neorganizējam potēšanu, vaicā, vai nevar pierakstīties rindā agrāk, lai varētu saņemt savu vakcīnu.”

“Veselības centrā 4” informēja, ka tā darbinieki Centrāltirgū potēšot arī Lieldienu brīvdienās – sestdien, svētdien, pirmdien.

I. Kondrāte sacīja, ka Kongresu nams ar pašvaldības atbalstu tikšot gatavots kā otrs vakcinācijas centrs Rīgā. Tas patlaban ir tukšs, tur esot pateicīga infrastruktūra, un tas ir lētākais no iekārtošanas viedokļa.

Trīs līmeņu vakcinācijas centri

A līmeņa centru telpas pārsniedz 5000 m2, tiem ir vismaz 180 autostāvvietas. Tie būs atvērti Rīgā (Ķīpsalas halle un “ATTA Centrs”) no aprīļa sākuma līdz augusta beigām.

Šodien Ventspils sporta namā “Centrs” izmēģinājuma režīmā uz dienu tiks atvērts pirmais liela mēroga vakcinācijas punkts Latvijā.
Publicitātes foto

Savukārt “B” līmeņa centru telpas ir ar vismaz 1500 kvadrātmetriem, vismaz 45 autostāvvietām, kā arī noteiktu laika perioda pieejamību, līdzīgi kā “A” līmeņa centriem. Latvijā šādi centri būs desmit pilsētās – Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā un Ventspilī. Centru konkrētas atrašanās vietas noteikušas pašvaldības.

B līmeņa centru telpas ir vismaz 1500 m2, tiem ir vismaz 45 autostāvvietas. Šādi centri būs 10 pilsētās – Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā un Ventspilī.

Liepājas vakcinācijas centru veidos “Liepājas Olimpiskajā centrā”. Tam tiks pielāgota volejbola zāle, divas telpas ārstniecības personālam un foajē zona 15 minūšu pēcvakcinācijas novērošanai.

Jelgavā vakcinācija notiks Zemgales Olimpiskajā centrā – lai gan centrs ir gatavs vakcinēšanu sākt jau tūlīt, informācijas par to, kad tas reāli varētu sākt darbu, nav, jo pagaidām nav apstiprināta vakcīnu piegāde, skaidro pašvaldībā.

C līmeņa centri Latvijā vēl tiek veidoti, vienojoties ar pašvaldībām. Izvēlētās vietas ir apstiprinātas Alūksnē, Bauskā, Jaunolainē, Kuldīgā, Madonā, Olainē, Salaspilī, Saldū, Siguldā, Talsos un Tukumā. Šie centri darbu sāks tad, kad vakcīnu apjoms un pieprasījums vakcinēties šajās pilsētās sasniegs ievērojamu daudzumu. Šobrīd turpinās dialogs ar vairākām pašvaldībām, piemēram, Babīti, Mārupi, Dobeli un citām, kur plānoti īstermiņa izbraukuma vakcinācijas punkti.

Avots: Veselības ministrija; LETA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.