Pēteris Apinis
Pēteris Apinis
Foto: LETA

VIDEO. Mediķi norāda uz problēmām atopiskā dermatīta ārstēšanā 8

Atopiskā dermatīta ārstēšanā ir iespējams izmantot jaunas un efektīvas terapijas, tomēr visiem pacientiem tās nav pieejamas izmaksu dēļ, Tv24 radījumā “Dr. Apinis” uzsvēra mediķi.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Atopiskais dermatīts būtiski pazemina pacientu dzīves kvalitāti, jo nemitīgās ādas niezes dēļ ļoti ātri pievienojas arī dažādas bakteriālās infekcijas. Turklāt iespējama atopiskā dermatīta kombinācija arī ar citām slimībām, piemēram, psoriāzi.

Atopiskais dermatīts ļoti pazemina gan bērnu, gan arī viņu vecāku dzīves kvalitāti, rada milzīgu stresu. Ja slimībai nav smagas gaitas, tad, bērnam augot, atopiskais dermatīts pāriet, tomēr, ja tas ir smagā formā, un to pavada citas slimības un stress, vēlāk ir nepieciešama ļoti nopietna ārstēšana, skaidroja speciālisti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Neskatoties uz to, ka ir Eiropā un nesen arī Latvijā ir noteiktas vadlīnijas atopiskā dermatīta ārstēšanai, medikamentu kompensācija mūsu valstī neiet roku rokā ar šīm vadlīnijām. Šī iemesla dēļ kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļauti tie medikamenti, kas pacientu ārstēšanai būtu vajadzīgākie, norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Dermatoloģijas un veneroloģijas katedras profesore, dermatoloģe, veneroloģe Ilona Hartmane.

Bioloģiskie medikamenti lielā daļā gadījumu ir “gamechangers” – tie būtiski atvieglo pacientu stāvokli, padara viņus gandrīz veselus vai veselus. Vidēji smaga un smaga atopiskā dermatīta gadījumā bioloģiskie medikamenti bloķē vairākus būtiskus slimību uzturošus mehānismus, tas savukārt uzlabo slimības gaitu.

Šī terapija ir vispārēja un samazina nepieciešamību pēc citu līdzekļu, piemēram, mitrinošo krēmu, kā arī medikamentu lietošanas. Tāpat tas samazina hospitalizāciju skaitu. Diemžēl problēma ir izmaksas un kompensācijas iespējas, akcentē Latvijas Universitātes profesors, alergologs, pneimonologs Māris Bukovskis.

Speciālisti norādīja uz vēl vienu problēmu – medikamentu apmaksa iespējama tikai līdz noteiktam vecumam. Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste, alergoloģe, pneimonoloģe Ineta Grantiņa skaidroja, ka bērniem terapijas individuālā kompensācija ir iespējama.

Tomēr tā tiek nodrošināta tikai līdz pusaudžu vecumam, jo kritērijs ir pacienta svars līdz 60 kilogramiem. Ja pacienta svars ir lielāks, tad terapija netiek apmaksāta visa gada garumā. Ārste arī akcentēja, ka bērniem, kuri saņem šo terapiju, ir mazinājusies nieze un uzlabojusies dzīves kvalitāte. Tas ir ļoti būtisks solis tiem bērniem, kam ir atopiskais dermatīts ļoti smagā formā.

Moderno zāļu kompensācija vienam pacientam gada laikā noteikti valstij izmaksātu lētāk, nekā šajā periodā tiek iztērēts valsts apmaksātos pakalpojumos, kurus pacients izmanto šīs zāles nelietojot, norādīja Ilona Hartmane.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.