Latvijas medikaments “Rigvir”.
Latvijas medikaments “Rigvir”.
Foto: LETA/Lita Krone

37 onkoloģijas pacienti pieprasa atjaunot “Rigvir” pieejamību un turpināt terapiju 1

Ar vienotu iesniegumu Zāļu valsts aģentūrā, Veselības inspekcijā, Veselības ministrijā, Tiesībsarga birojā ceturtdien, 2.maija, plānojuši vērsties 37 onkoloģijas pacientu pārstāvji, pieprasot nekavējoties atcelt zāļu “Rigvir” izplatīšanas aizliegumu un atjaunot medikamenta pieejamību pacientiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Kā portāla LA.LV redakciju informēja pacientu pārstāve Annija Grosa, pacienti asi nosoda medijos uzvirmojušās diskusijas par zāļu “Rigvir” efektivitāti, jo onkoloģijā nav medikamentu, kas palīdzētu visos gadījumos.

“Lēmums apturēt zāļu pieejamību apdraud pacientiem veiksmīgi uzsākto terapiju un vairāku gadu gaitā panāktos sekmīgos rezultātus. Personas, kas parakstījušas iesniegumu, ar saviem izmeklējumu rezultātiem var apliecināt zāļu “Rigvir” veiksmīgo iedarbību uz viņu veselības stāvokli. Šī informācija ir pieejama onkoloģijas centrā, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra reģistrētajos datos,” vēsta A.Grosa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iesnieguma parakstītājiu vidū ir daudzi pacienti ar melanomas (ādas vēža) sākuma stadijas diagnozi, kuriem zāles “Rigvir” ir vienīgā iespējamā terapija ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs, kā arī pacienti ar 3. un 4. stadijas melanomas diagnozi, kuriem medikaments ir apturējis šī īpaši agresīvā ļaundabīgā audzēja metastāžu veidošanos.

““Rigvir” ir unikāls medikaments un tam analoģisku nav. Tādēļ lēmums apturēt tā pieejamību rada apdraudējumu pacientu dzīvībai un veselībai, kā arī liedz iespēju saglabāt dzīves kvalitāti, tādējādi tas ir līdzvērtīgs agresīvai darbībai pret personu un ir būtisks cilvēktiesību pārkāpums (Eiropas Cilvēktiesību Konvencijas I sadaļas “Tiesības un brīvības” 2.pants “Tiesības uz dzīvību”),” teikts iesniegumā.

Iesnieguma parakstītājiem ir informācija, ka jau pēc medikamenta izplatības apturēšanas daudzi pacienti individuāli vērsušies atbildīgajās institūcijās ar prasību atjaunot „Rigvir” pieejamību.

Tā kā tas līdz šim nav noticis, ir uzsākta arī parakstu vākšana starptautisko petīciju vietnē ‘”Avaaz.org” un atbalstu „Rigvir” terapijas pacientiem apliecina jau 635 paraksti, informēja A.Grosa.

Vēstules teksts:

“Latvijas Republikas veselības ministrei Ilzei Viņķelei

Zāļu valsts aģentūras direktoram Svenam Henkuzenam

Veselības inspekcijas vadītājai Indrai Dreikai

Iesniegums.

Ļaundabīga ādas melanoma ir pārāk smaga slimība, lai ļautos eksperimentiem un atņemtu vienīgo iespēju, kas palīdz cīnīties ar to.

Tādēļ “Rigvir” izplatīšanas aizliegums būtībā uzskatāms par vēršanos pret šī vēža veida slimniekiem.

Laikā, kad notiek pārbaudes, ražošanas procesa pārstrukturēšana un dokumentu sakārtošana, jautājumu par zāļu lietošanu vai atteikšanos no tām būtu jāļauj izšķirt katra pacienta ārstam un arī pašam pacientam.

Lēmums apturēt “Rigvir” izplatīšanu, ņemot vērā to, ka alternatīvas ļaundabīgas ādas melanomas ārstēšanai (sevišķi slimības pirmajās stadijās) nav, no Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcijas puses ir līdzvērtīgs agresīvai darbībai pret personu un ir būtisks cilvēktiesību pārkāpums (Eiropas Cilvēktiesību Konvencijas I SADAĻA TIESĪBAS UN BRĪVĪBAS 2. PANTS Tiesības uz dzīvību).

Reklāma
Reklāma

Tāpat arī Latvijas Republikas Satversmes 111.pantā ir noteikts, ka “Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu.” Tomēr aizliedzot “Rigvir” izplatīšanu saistībā ar it kā konstatēto samazināto aktīvās vielas koncentrāciju, jo neesot informācijas par šo zāļu efektivitāti ar mazāku vīrusa daudzumu par reģistrācijas dokumentācijā norādīto minimālo daudzumu, tiek atņemta minimāla medicīniskā palīdzība cilvēkiem, kuriem tas ir nepieciešams.

Es kā melanomas slimnieks uzskatu, ka “Rigvir” izplatīšanas aizliegums būtiski apdraud manu veselību un dzīvību, kā arī liedz man iespēju izveseļoties, saglabāt un uzlabot dzīves kvalitāti tādēļ pēc būtības uzskatāms par spīdzināšanu, cietsirdīgu un pazemojošu izturēšanos.

Spīdzināšanas, cietsirdīgas un cieņu pazemojošas izturēšanās pret cilvēku aizliegums ir nostiprināts Latvijas Republikas Satversmes 95.pantā, kurā noteikts, ka “Spīdzināšana, citāda cietsirdīga vai cieņu pazemojoša izturēšanās pret cilvēku ir aizliegta. Nevienu nedrīkst pakļaut nežēlīgam vai cilvēka cieņu pazemojošam sodam“, kā arī Eiropas Cilvēktiesību Konvencijas I SADAĻAS TIESĪBAS UN BRĪVĪBAS 3. PANTĀ Spīdzināšanas aizliegums – “Nevienu cilvēku nedrīkst pakļaut spīdzināšanai vai cietsirdīgi vai pazemojoši ar viņu apieties vai sodīt.”

Lūdzu nekavējoties atcelt medikamenta “Rigvir” izplatīšanas aizliegumu un atjaunot medikamenta pieejamību patērētājiem.”

Iesniegumu parakstījuši 37 pacienti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.