Foto – AFP/LETA

Ārste skarba: Pie bērna aptaukošanās gandrīz vienmēr vainīgi ir vecāki. Klupšanas akmeņi 0

Vidēji piektajai daļai Latvijas pirmklasnieku ir liekais svars, liecina Slimību profilakses un kontroles centra pētījuma dati. Tas ir viens no sliktākajiem rādītājiem Eiropā. Latviju šajā ziņā apsteidz tikai dažas valstis, piemēram, Lielbritānija, kur liekais svars ir aptuveni 30% bērnu, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu slimību klīnikas virsārste, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras docente Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Viņas darba ikdiena Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā saistīta ar bērniem, kuriem ir liekais svars. Dienas stacionārā svara korekcijas programmā gan ar bērniem, gan viņu vecākiem strādā psihologs, uztura speciālists un rehabilitologs. Viņu galvenais mērķis ir radīt motivāciju ēst veselīgāk un vairāk kustēties. Bērna un visas ģimenes motivācijai te ir ļoti liela nozīme. Ja tās nav, nekas neizdosies, uzsver ārste.

Vai mans bērns ir resns?

Kā noteikt, vai bērnam ir liekais svars? Lai to aprēķinātu, jāzina viņa vecums, dzimums, svars un augums. Tad var izrēķināt ķermeņa masas indeksu. Tā aprēķināšanas formula ir: ĶMI = svars (kilogramos) : auguma garumu (m)2. Iegūto skaitli tabulās salīdzina ar vecumu un dzimumu un iegūst procentiles, tas ir, statistiski aprēķinātu slieksni, pēc kura vērtē svara atbilstību augumam, vecumam un dzimumam. Bērnam ir virssvars, ja svars pārsniedz 85 procentiles, aptaukošanās – ja pārsniedz 95 procentiles. Šīs līknes vecāki var atrast internetā un pārliecināties, vai viņu bērnam ir liekais svars, teiksim, interneta lappusē: www.esaugu.lv. Piemēram, trīs gadus vecam zēnam ideālais svars ir 15 kilogramu ar pieļaujamām novirzēm no 14 līdz 16 kilogramiem, tikpat vecai meitenei ideālais svars ir 14 kilogramu ar pieļaujamām novirzēm no 13 līdz 16 kilogramiem. Septiņus gadus vecam zēnam ideālais svars ir 23, meitenei – 24 kilogrami.

Vainīgi vecāki

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie bērna aptaukošanās gandrīz vienmēr vainīgi ir vecāki, uzsver ārste. Par slimību, kuras ietekmē notiek aptaukošanās, var runāt tikai 1–2%s gadījumu, kad liekais svars veidojas iedzimtu vai iegūtu vielmaiņas vai endokrīnu slimību dēļ. 98–99% gadījumu liekais svars bērnam veidojas galvenokārt nepareizas ēdināšanas un mazkustīguma dēļ, uzsver Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Aptaukošanos var rosināt arī miega traucējumi un hronisks stress, ko izraisa konflikti ģimenē, vecāku šķiršanās. Arī gadījumi, kad viens vai abi vecāki ir aizbraukuši strādāt uz ārzemēm un bērni atstāti pie viena no vecākiem, vecmāmiņas vai radiniekiem, ļoti veicina stresu un līdz ar to svara pieaugumu bērnam. “Savā ikdienas praksē bieži saskaros ar šādiem bērniem,” stāsta ārste. Tomēr visbiežāk liekais svars veidojas nepareizas ēšanas un kustību trūkuma dēļ. Pareizi ēst bērnam būtu jāiemāca pirmajos divos dzīves gados. Tas ir laiks, kad atvasītei fizioloģiski veidojas garšas kārpiņas, kad tā apgūst jaunas garšas un mācās ēst. Ja šie divi gadi ir palaisti garām, ir ļoti grūti bērnam iemācīt baudīt pareizu uzturu, stāsta pieredzējusī ārste.

Kaitē gan cukurs, gan sāls

Kas rosina svara pieaugumu? Tie galvenokārt ir saldumi, saldinātie dzērieni, kā arī produkti ar tā dēvēto slēpto cukuru, piemēram, jogurti, sulas, citi atspirdzinošie dzērieni satur ļoti daudz cukura, par ko ļaudis pat neaizdomājas. 100 gramu šāda produkta var saturēt pat četras līdz sešas tējkarotes cukura.

Liekais svars bērnam veidojas arī no ogļhidrātiem ar augstu glikēmisko indeksu, kas organismā ātri uzsūcas un ātri paaugstina cukura līmeni asinīs. Tie ir visi balto miltu produkti, konditorejas izstrādājumi, treknie un sāļie produkti. Arī pārmērīga sāls lietošana rosina svara pieaugumu. Lai izvairītos no aptaukošanās, ēdienkartē nav ieteicams iekļaut dažādus subproduktus, kas satur gan daudz sāls, gan E vielas, to skaitā nātrija glutamātu, kas veicina insulīna rezistences veidošanos organismā.

Aptaukošanos rosina arī nepareizs ēšanas režīms – daudz uzkodu starp ēdienreizēm, atteikšanās no brokastīm, neregulāra ēšana. Nav taču noslēpums, ka daļa bērnu skolā atsakās no pilnvērtīgām pusdienām un našķojas ar picām, smalkmaizītēm un saldinātiem dzērieniem, vislielāko izēšanos atstājot uz vēlu vakaru. Arī tas rosina svara pieaugumu. Daļai bērnu liekais svars rodas, baudot pārāk lielas porcijas, kas satur milzumdaudz kaloriju. Ja vēl uzkož čipšus vai saldumus, saskaitot to visu kopā, bērnam nepieciešamais kaloriju daudzums diennakts laikā tiek daudzkārt pārsniegts.

Reklāma
Reklāma

Darbojas kā iekaisums

Evolūcijas ceļā cilvēks ir būvēts tā, ka uzņemtajām un notērētajām kalorijām jābūt līdzsvarā. Diemžēl mūsdienās liela daļa ļaužu kalorijas vairāk uzņem, bet notērē daudz mazāk. Novērojams apburtais loks – ja bērnam ir liekais svars, viņš negrib kustēties. Dažam labam dienas režīms veidojas šādi: bērnudārzs vai skola, mājas, dators un gulta, stāsta Iveta Dzīvīte-Krišāne.

“Jāpatur prātā, ka aptaukošanās nav tikai kosmētisks defekts. Tā ir slimība, turklāt nopietna, to var uzskatīt par hronisku iekaisīgu slimību. Jebkura palielināta tauku šūna darbojas kā endokrīns orgāns – izdala ļoti daudz hormoniem līdzīgu vielu, to skaitā iekaisuma faktorus. Šī slimība ietekmē visu organismu: pasliktinās kuņģa un zarnu trakta darbība, bērniem ar lieko svaru bieži veidojas žultsakmeņi, barības vadā rodas kuņģa skābes atvilnis. Var attīstīties tā dēvētā aknu steatoze jeb aptaukojušās aknas. Sākumā šī kaite var nesagādāt veselības traucējumus, bet, ja nekas netiek darīts, pieauguša cilvēka vecumā var izveidoties aknu ciroze. Aptaukošanās gadījumā bērniem var izveidoties II tipa cukura diabēts, rasties kardiovaskulāras problēmas, paaugstināties asinsspiediens un holesterīna līmenis.

Liekais svars var izraisīt problēmas locītavās, mugurkaulā, gūžās. Meitenēm var būt problēmas ar reproduktīvo sistēmu, jo liekā svara ietekmē palielinās vīrišķo hormonu daudzums. Var izmainīties menstruālais cikls, attīstīties policistisko olnīcu sindroms. Aptaukošanās ietekmē var paaugstināties spiediens galvā, kas izraisa galvassāpes.”
Liekais svars, protams, rada arī psiholoģiskas problēmas – nav viegli pieņemt savu izskatu un izturēt citu bērnu vai pat pieaugušo jociņus un reizēm arī atklātu ņirgāšanos.

Kā tikt vaļā no liekajiem kilogramiem

“Nav brīnumlīdzekļa, ko ārsts varētu izrakstīt, un svars uzreiz sāktu samazināties. Liekā svara pieaugumu var apturēt, lietojot veselīgu, pareizu, sabalansētu, vecumam atbilstošu uzturu un palielinot fiziskās aktivitātes,” iesaka ārste. “Turklāt jāsaprot, ka nav runa par kaut kādu striktu diētu, bet gan veselīgu, sabalansētu uzturu.”

Svarīgi bērnam arī samazināt stresu un nodrošināt pietiekamu miega režīmu. Jāsniedz psiholoģisks atbalsts. Būtiski, lai bērna svara samazināšanas procesā iesaistās visa ģimene. Nav pieļaujams, ka bērnam un vecākiem ir atšķirīgi uztura paradumi. Visiem kopā pēc iespējas vairāk jāizvairās no saldumiem, saldinātiem dzērieniem, arī sulām un citas kalorijām bagātas pārtikas. Lai padzertos, jālieto tikai ūdens. Jāsamazina ikdienā patērējamo ogļhidrātu daudzums. Baltmaizes vietā veikalā jāizvēlas rupjmaize, graudu vai kliju maize. Gan pieaugušajiem, gan bērniem noteikti uzturā jālieto dārzeņi – tiem jāveido puse no pusdienu porcijas, bet ceturtdaļai no tās jābūt olbaltumvielām, vēl ceturtdaļai – ogļhidrātiem. Diemžēl bieži vien mēdz būt otrādi – lielāko daļu bērna porcijas veido ogļhidrāti, bet svaigu dārzeņu uz šķīvja ir pavisam nedaudz.

“Tas, cik daudz bērni mūsdienās ēd, ļoti bieži ir stipri par daudz un pārsniedz bērnam nepieciešamo kaloriju daudzumu,” piebilst speciāliste.

Strauji tievēt nedrīkst

Svara samazināšanas nolūkā svarīgi arī nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm. Vecākiem kopā ar bērniem ir jāsporto: jāiet pārgājienos, jābrauc ar velosipēdu, jāpeldas. “Svara samazināšanai īpaši ieteicamas aerobās aktivitātes, tātad tās, kas notiek nevis sporta zālē, bet svaigā gaisā. Sportošana svaigā gaisā vēl vairāk uzlabo vielmaiņas procesu,” skaidro ārste.

Cik strauji bērns drīkst samazināt svaru? Daktere teic – krasi samazināt svaru bērns nedrīkst, īpaši tas attiecas uz maziem bērniem līdz skolas gaitu sākumam. Šajā vecumā ir labi, ja divus gadus izdodas noturēties vienā un tajā pašā svarā, tam nepieaugot. Izaugot bērns šo svaru izlīdzinās.

Ko darīt, ja vecāki pūlas apturēt savas atvases svara pieaugumu, bet bērns sūdzas, ka ar piedāvāto ēdiena daudzumu ir par maz. Ārste teic – te ir darbs vecākiem. Jāmāca bērnam pareizas ēšanas principi. Ja vecāki ar to netiek galā, jākonsultējas ar psihologu. Tiesa, ja bērns pieradis izēst lielu šķīvi, porcijas lielumu krasi samazināt nevajag. Tas jādara pakāpeniski. Ja bērns ilgu laiku saņēmis lielu pārtikas daudzumu, viņa kuņģis ir izstaipīts. Ja pēc maltītes ieturēšanas bērns prasa vēl, vecākiem jādomā, kā bērnam sāta sajūtu apmierināt ar kādu veselīgu produktu.

Jāpiedāvā nevis smalkmaizīte vai saldumi, bet kāds dārzenis, piemēram, burkāns. Tad bērns būs paēdis un radīsies arī sāta sajūta. “Cilvēks taču, var teikt, ēd ar galvu. Mēs ar prātu izdomājam, ko likt vēderā, bet vēderam ir pilnīgi vienalga, ko tajā liek iekšā, lai radītu sāta sajūtu.”

“Vecākiem nevajadzētu gaidīt līdz brīdim, kad viņu atvasei parādījies liekais svars. Ja bērns ir pieradis ēst našķus un maz kustēties, pēc tam būs ļoti grūti viņam iestāstīt, ka tas ir nepareizi. Pareizāk būtu bērnam no mazotnes mācīt veselīgu dzīvesveidu un arī pašiem to ievērot, jo, kā zināms, arī pieaugušo vidū aptaukošanās ir ļoti izplatīta,” teic Iveta Dzīvīte-Krišāne.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.