Ilustratīvs foto

Jākārto eksāmeni? Tev viss izdosies! 2

Skolās sācies eksāmenu laiks, kas rada spriedzi un satraukumu, taču līdzīgas sajūtas var piemeklēt ne tikai jaunība, bet jebkurā laikā un vecumā, jo dzīvē ir dažādi pārbaudījumi, piemēram, auto apliecības iegūšana, profesionālās kvalifikācijas apliecinājums, kur laba novērtējuma iegūšana ir izšķiroši svarīga?

STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 201
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Rīgas Vecpilsētas „Mēness aptiekas” vadītāja, farmaceite Linda Fevraļeva saka: “Eksāmeni gandrīz vienmēr ir satraukuma un stresa laiks un to var novērot arī aptiekā – cilvēki meklē palīdzību, lūdz kaut ko pret stresu, labākam miegam vai enerģijai. Nav vienas brīnumtabletes, kas tūlīt atrisinātu visas iespējamās ar stresu saistītās problēmas, taču, pareizi organizējot eksāmenu laiku, stresa ietekmi var mazināt.”

Noskaņojies uz pozitīvo!

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms jāsaprot, ka īslaicīgs stress ir normāla organisma reakcija, kas paredz mobilizēties situācijai, šajā gadījuma – eksāmeniem. Stresa mērķis ir sakopt spēku un koncentrēties uzdevuma paveikšanai, lai īslaicīgais stress nepārvērstos par ilgstošu murgu. Gatavojoties eksāmeniem, galvenais ir sevi psiholoģiski noskaņot nepieciešamo zināšanu apgūšanai un veiksmīgam pārbaudījuma rezultātam. Jāaktivizē atmiņa, uzmanība, domāšana. Svarīgi sev atgādināt, ka eksāmena kārtošana ir noteikts laika nogrieznis, kurā jāizvelk no atmiņas vajadzīgā informācija. Ja darbs ir ieguldīts pirms eksāmena, neveiksmei nav nekāda iemesla.

Ieplāno atpūtas pauzes!

Ģimenes ārste Veselības centru apvienībā Jekaterina Āboliņa atgādina: „Noteikts dienas režīms eksāmenu laikā palīdzēs uzturēt darbspējas. Pierādīts, ka labāk ir mosties un sākt mācīties agri – smadzenes visātrāk uztver informāciju no pulksten 7 rītā līdz 12, savukārt pēcpusdienā – no 14 līdz 18. Ja saspringti gatavosies pārbaudījumam dienu un nakti, visticamāk tomēr nesasniegsi vēlamo rezultātu, jo, lai atjaunotos, smadzenēm un visam organismam ir vajag kārtīgi atpūsties. Strādājot ekstrēmā režīmā, smadzenes bez skābekļa “smok”. Gatavošanās eksāmenam būs efektīvāka, ja izveidosi saprātīgu darba un atpūtas plānu – ik pēc 40-45 minūtēm 5-7 minūtes atpūtīsies un mazliet izkustēsies. Atceries – nepieļaut nogurumu ir labākais līdzeklis pret pārslodzi.

Ir svarīgi arī vairākas reizes dienā vismaz pa pusstundai iziet svaigā gaisā. Vēl labāk – ārā pavingrot vai doties pastaigā ātrā solī. Šādas fiziski aktīvas pauzes nodrošinās skābekļa pieplūdumu smadzenēm, palielinot nepieciešamās informācijas fiksēšanas efektivitāti un smadzeņu darbības produktivitāti. Atraujies no mācībām, uz mirkli pārslēdz domas uz ko citu, izkusties un elpo dziļi!”

Ēd pilnvērtīgu, vitamīniem bagātu uzturu!

Cilvēka smadzenes veido tikai 2-3% no kopējā ķermeņa svara, taču tieši tās izlieto 20% kaloriju, ko uzņem ar pārtiku. Saprotams, ka uzturs lielā mērā nosaka gan iegaumēšanas kvalitāti, gan spēju atcerēties un tātad – sniegumu eksāmenā. Organismam nepieciešama regulāra “degvielas uzpildīšana”, tādēļ ēd regulāri! Turklāt pārtraukums maltītei sniedz iespēju atpūsties no apgūstamām tēmām un nomierināties.

Stresa situācijā jo īpaši svarīgs ir sabalansēts uzturs, kas spēj apgādāt organismu ar tam nepieciešamajām uzturvielām. Eksāmenu laikā noteikti nevajadzētu aizrauties ar ātrās ēdināšanas piedāvājumu, sviestmaizītēm un gāzētiem dzērieniem, kafiju lielos daudzumos. Uzturam jābūt pilnvērtīgam un sabalansētam.

Stress parasti izraisa hormonu – noradrenalīna un adrenalīna – līmeņa paaugstināšanos asinīs, veicinot lielu magnija zudumu, kas ir tik būtisks ikvienam, bet, jo īpaši, augošām organismam. Magnija deficīts var izraisīt uzmanības mazināšanos, atmiņas vājināšanos, koncentrēšanās grūtības un pat apziņas traucējumus, sirdsklauves, tas provocē nogurumu, galvassāpes, miega traucējumus, gremošanas problēmas, var radīt emocionālu nestabilitāti. Magnijs vajadzīgs nervu sistēmas stiprināšanai, tonusam, turklāt tas nedaudz nomierina. Ēd kāpostus, salātus un zaļumus, kas nogādās organismā magniju. Arī aprikozes, persiki, banāni, avenes, zemenes, kazenes, sezams un rieksti ir bagāti ar šo minerālvielu. Ja neizdodas uzņemt magniju ar pārtiku, konsultējies ar farmaceitu par magnija uztura bagātinātājiem. Der arī zināt, ka pietiekams magnija daudzums organismā nodrošina labāku miegu, piebilst farmaceite Linda Fevraļeva.

Neļauj stresam uzliesmot kā sērkociņam!

Īstermiņa risinājums emocionālās stabilitātes veicināšanai var būt arī B grupas vitamīnu lietošana – šie vitamīni ir līderi smadzeņu un nervu sistēmas barošanā un tiem ir būtiska loma iegaumēšanas procesā. Tie ir nepieciešami pareizam olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu metabolismam. B vitamīnu avots ir sēklas, griķi, rupjā maize, subprodukti, treknas zivis (piemēram, sardīnes un laši), pupiņas, lēcas, aunazirņi, teļa gaļa.

Aptiekās pieejami vitamīnu kompleksi, tostarp aminoskābes, kas uzlabo smadzeņu darbību un atbalsta nervu sistēmu. Var izvēlēties B grupas vitamīnus arī atsevišķi un lietot tos, tuvojoties eksāmenu laikam un gatavojoties pārbaudījumiem.

Atrodi veidu, kā nomierināties

Nelieto enerģijas dzērienus un kafiju, kas uzbudina nervu sistēmu! Kafijas sniegtajam enerģijas pieplūdumam sekos vēl lielāks nogurums. Pieņemams daudzums ir divas kafijas tases dienā (ja vien nav ārsta ieteikuma to nelietot nemaz).

Tam, kurs ir īpaši noraizējies, farmaceits var ieteikt kādu nomierinošu augu preparātu, ko lietot pirms naktsmiera. Šie līdzekļi mēdz saturēt melisu, baldriānu, apiņus un citus augus. Jāņem vērā, ka baldriāna preparāti tīrā veidā nav labākais risinājums, tā kā baldriāns var mazliet notrulināt prātu (vai tiešām to vajag?), turklāt naktīs tas dažiem cilvēkiem mēdz izraisīt trauksmi, izjaucot miega ritmu.

Īstermiņā (eksāmenu laikā) var lietot ginkgo biloba saturošu līdzekli, kas normalizē smadzeņu asinsriti, aktivitāti, atmiņu. Noderīgs būtu arī kāds žeņšeņa preparāts, kas var palīdzēt izturēt pastiprinātu stresu, stabilizē arteriālo asinsspiedienu. Žeņšeņs veicina organisma spēku atjaunošanos gan lielas psihiskās slodzes laika, gan pēc slimošanas. Lai izvēlētos piemērotāko, noteikti vajadzētu konsultēties ar farmaceitu un, preparātu lietojot, nepārsniegt dienas devu.

Dodies uz eksāmenu izgulējies un možs!

„Labs miegs pirms eksāmena ir viens no veiksmes faktoriem. Iepriekšējā dienā jau ap pusdienlaiku izslēdz no ēdienkartes kafiju un citus kofeīnu saturošus dzērienus, neēd uz nakti, ļauj atpūsties savam datoram un viedtālrunim – nelieto tos vismaz stundu pirms došanās gulēt. Ievēro miega higiēnu – izvēdini istabu, aptumšo to, vakarā nedari (neklausies, neskaties) neko, kas var palielināt stresa līmeni, uzbudināt,” norāda ģimenes ārste.

Vismaz septiņas stundas veselīga miega ļaus smadzenēm atpūsties un sagatavoties nozīmīgajai dienai, bet tev – pamosties možam, enerģiskam un gatavam atbildēt uz jebkuru sarežģītu jautājumu.

„Pats eksāmena process ir vien neliels tavas dzīves mirklis – koncentrējies uz to un izdarīsi labāko, ko spēj,” teic Jekaterina Āboliņa.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10 reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

www.menessaptieka.lv;

www.veselibaskarte.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Meitene donoru gaidīja vairākus mēnešus – tagad viņai krūtīs pukst jauna sirds! Stradiņa slimnīcā veikta sirds transplantācija
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Veselam
Sirds diena! 3 būtiski rehabilitācijas posmi, lai sirds atveseļotos
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
Kā startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Viedoklis
Pēteris Apinis: Pateiksim šodien PALDIES Latvijas kardiologiem un pacientu biedrībai „Par sirdi”
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Veselam
Kāda ir dažādo B grupas vitamīnu nozīme? Skaidro farmaceits
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Veselam
Dzirdes problēmas var skart jebkuru. Kad var palīdzēt audiologs?
Veselam
Darbaholiķu vitamīns. Kam farmaceiti iesaka lietot D vitamīnu?
Pēc filmas “Bārbija” cilvēki kā traki pērk “emocionālā atbalsta” lelles. Psihologi saka, ka tā ir laba lieta
Receptes
Biete – saldākā un košākā sakne. Ko no tās pagatavot?
Veselam
Gatavojoties “roņu sezonai” – Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri. Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
Pārtikas produkti no zāģu skaidām? Igaunijas jaunuzņēmums izgudrojis inovatīvus produktus, kurus gatavs sākt ražot
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Viedoklis
Pēteris Apinis: Hosams Abu Meri ir uzklausījis kolēģus un pat apņēmies samazināt zāļu cenas, tiesa – lāga nepasakot kā?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07