
“Kādēļ 16-gadīgs nevar nopirkt enerģijas dzērienu, bet var dzert 3 kafijas?” Raisās diskusijas par dažādu dzērienu pieejamību jauniešiem 0
Lai gan Latvijā enerģijas dzērienu tirdzniecība personām, kas jaunākas par 18 gadiem, ir ierobežota, tas pats neattiecas uz citiem kofeīnu saturošiem dzērieniem, piemēram, kafiju vai kolu. Taču vai šāda pieeja patiešām ir loģiska?
Sociālajā medijā “Threads” kāds vīrietis uzdeva jautājumu, kas izraisīja plašas pārdomas:
“Kādēļ 16 gadīgs nevar nopirkt enerģijas dzērienu, bet var dzert 3 kafijas no rīta un nevienam nav iebildumu? Abos gadījumos – kofeīns. Abos – miega traucējumi, sirdsklauves, atkarības risks. Bet tikai viens no tiem tiek uztverts kā “kaitīgs”. Un tikai vienam no tiem ir +18 marķējums. Kur te loģika? Vai tiešām viss balstīts tikai uz to, kā un kurš dzēriens tiek reklamēts? Pārdomas. Pieredze. Viedokļi?”
Šis ieraksts piesaistīja uzmanību ar savu šķietamo loģiku, kofeīns taču ir tas pats, vai tas nāktu no enerģijas dzēriena, vai tas nāktu no kafijas krūzes. Tomēr komentētāju viedokļi atšķiras.
Kāds vīrietis raksta:
“Nu, man skatījums ir tāds, enerģijas dzērieni, kafīja un kola būtu liekami vienā plauktā. Bet es uzskatu, ka enerģijas dzērieni ir kaitīgi gan īstermiņa iedarbībā, proti kofeīns un taurīns, un ilgtermiņā fosforskābe un cukurs, pirmais padara trauslus kaulus, otrs veicina kaulu osteoporozi un izvada kalciju no organisma.”
Tikmēr kāda sieviete dalās savos novērojumos par pusaudžu paradumiem:
“Nezinu nevienu pusaudzi, kas dzertu stipras, melnas kafijas. Nu varbūt kāds retais. Pārsvarā uztaisa švaku ar ļoti daudz piena, ko par kafiju nevar nosaukt. Enerģijas dzērienu gan vienā mierā izdzertu… Pati kafiju, melnu sāku dzert tikai 20 gados, kad viņa savā dabīgajā paskatā sāka garšot.”
Diskusijā izskan arī sporta medicīnas viedoklis:
“Mums, vecākiem, sporta skolas rīko semināru ar sporta ārstiem par uzturu un dzērieniem mūsu bērniem. Kafija un enerģijas dzērieni bija plauktā NĒ un vēlreiz NĒ, īpaši tas attiecas uz spēlēm, treniņiem un kopumā visu sezonas garumu. Jā, no glāzes nekas nenotiks, bet ja sāk lietot to regulāri augošs organisms + slodze, kas piemēram hokejā ir divkārt lielāka kā, piemēram, basketbolā, agri vai vēlu tas ietekmēs arī sirdi.”
Lai gan šobrīd likums atzīst atšķirību starp enerģijas dzērieniem un citiem kofeīna avotiem, diskusijas par bērnu un pusaudžu veselību, reklāmu ietekmi un sabiedrības dubultstandartiem turpinās. Un varbūt, kā uzsver daži komentētāji, īstais jautājums nav “kofeīns vai nekas”, bet gan – kad, kāpēc un cik daudz.


