Kalviņš par finansējumu zinātnei Latvijā: “Mūsu valdībai rūp nevis patents, bet skaista publikācija” 0

Autors: TV24

“Mūsu valdībai rūp nevis patents, bet skaista publikācija,” tā TV24 raidījumā „Nedēļa. Post scriptum” atzīst ķīmiķis, profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš. Kāpēc Latvijā ir viens no zemākajiem finansējumiem zinātnei Eiropas Savienībā? Kā apkarot vēzi, un kas notiek ar jaunu antibiotiku ražošanu? Kādi ir zinātnieku izaicinājumi un atklājumi – interviju ar Ivaru Kalviņu TV24 ēterā skatieties jau šovakar pulksten 21:03!

Reklāma
Reklāma
Mūsdienās daudzi pat nav dzirdējuši par šiem PSRS laiku mācību priekšmetiem: 7 aizmirstas “disciplīnas” 52
Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Kokteilis
Labākie mīļākie pēc zodiaka zīmes: tādi ir tikai seši
Lasīt citas ziņas

Profesors Kalviņš atkārtoti ievēlēts LZA prezidenta amatā. Viņš stāsta, ka darbs šajā amatā nav viegls un reizēm atgādina Dona Kihota cīņu ar vējdzirnavām.

„Cīņa ar birokrātiju un politiķu uzstādījumiem ir kā cīņa ar vējdzirnavām – tu dari, bet neviens neņem vērā…” saka zinātnieks. Kāpēc politiķi zinātniekus nedzird? Pēc Kalviņa domām, tā notiek, jo politiķi vispirms domā par vēlēšanām, ātru rezultātu, bet zinātne ir ilgtermiņa ieguldījums. „Politiķim vajag parādīt to banānu vēlētājam šodien vai rīt, viņš negrib gaidīt. Mūsu valdībai rūp nevis patents, bet skaista publikācija.” Zinātnieks atzīst, ka politiķi diemžēl iejaucas arī zinātniski tehnoloģiskā progresa jautājumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Diemžēl ir tā, ka būs izputināta Vācijas un citu Eiropas valstu automašīnu būves industrija, tiks iznīcināta tā infrastruktūra, kas būtu spējīga kaut vai, piemēram, tanku ražošanā. Mēs pieļaujam, ka Eiropā ieplūst lēti Ķīnas ražotāju izstrādājumi un, ja mēs skrienam tai lokomotīvei pa priekšu, kamēr nav attīstītas tehnoloģijas, nav ieguldīts pietiekami zinātnē, lai nodrošinātu, ka, piemēram, tas elektromobilis ir labāks par iepriekšējo, tad sekas būs tādas, ka nebūs ne tas, ne tas.”

Tiesa, zinātne attīstās arī bez politiķu norādījumiem un, lai gan finansējums Covid pandēmijas pētījumiem beidzās līdz ar pandēmijas beigām, zinātnieki turpina strādāt. „Pētām to, ko uzskatām, ka būs vajadzīgs rīt, parīt, aizparīt. Tāpēc arī Covid vakcīnas varēja tik ātri uzradīt, jo bija strādāts pie tā. Neaizmirsīsim, ka mums ir arī vēža „pandēmija”. Prognoze ir drausmīga – katrs otrais vīrietis, katra trešā sieviete savas dzīves laikā sastapsies ar vēzi…” tā profesors Kalviņš.

Pilnu raidījumu “Nedēļa. Post scriputm” skatieties TV24 ēterā šovakar, 29.novembrī, pulksten 21:03!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.