Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SHUTTERSTOCK

Garšo skābi gurķīši, etiķaini ēdieni, kafija…? Uztura speciāliste skaidro, kas var veicināt gremošanas traucējumus 6

Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu 150
Lasīt citas ziņas

Vai ir kādi produkti, no kuriem ikdienā jāizvairās, lai neiedzīvotos gremošanas problēmās? MADARA VENTSPILĪ

“Neviens produkts pats par sevi nav kaitīgs, taču svarīgi, kā un cik lielos daudzumos tos lietojam. Būtiski pievērst uzmanību arī katra cilvēka gremošanas trakta īpatnībām,” teica veselības centra “Vivendi” uztura speciāliste Aija Libere.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja ir sūdzības par gremošanas trakta darbību, bieži vien to pamatā ir kādi traucējumi, piemēram, slimība vai gremošanas trakta īpatnība, kas arī ir cēlonis, kāpēc organisms nevar pārstrādāt vai sašķelt attiecīgo produktu,” skaidro uztura speciāliste. Traucējumi var būt dažādi: alerģijas, uztura nepanesība, gastrīts, kuņģa čūla, atviļņa slimība, zarnu trakta operācijas, kairināto zarnu slimība, infekcijas. Atkarībā no cēloņa sūdzības var ļoti atšķirties. Tās var izpausties gan kā sāpes vēderā, smaguma sajūta, dedzināšana, slikta dūša vai vemšana, vēdera pūšanās, pastiprināta gāzu veidošanās, mainīga vēdera izeja – caureja vai aizcietējumi.

Lai arī pamatā cēlonis meklējams tieši gremošanas trakta īpatnībās vai slimībās, ir atsevišķi produkti, kas var saasināt šīs sūdzības, tāpēc to lietošanai uzturā jāpievērš īpaša uzmanība.

Skābi un skābi vairojoši produkti

Foto: SHUTTERSTOCK

Produkti, kas izteikti var saasināt sūdzības, kā dedzināšanas sajūtu kuņģī, īpaši, ja ir atviļņa slimība, ir skābi, piemēram, izteikti skābi augļi, marinēti produkti, etiķaini ēdieni, arī kafija. “Ja ir regulāras sūdzības par gremošanas traktu, vajadzētu pavērot, kā jūtamies pēc šo produktu lietošanas. Ir cilvēki, kuri nespēj iesākt dienu bez rīta kafijas. Taču, ja cilvēkam ir atvilnis, iedzerot tukšā dūšā kafiju ar pienu, var būt ne vien dedzināšana, bet arī slikta dūša. Tāpēc, ja negribam atteikties no šādiem produktiem, svarīgi tos nelietot tukšā dūšā, bet kopā ar kādu citu ēdienu, izvairīties no lielām kairinošā ēdiena devām,” iesaka Aija Libere.

Ja ir gremošanas traucējumi, piesardzīgiem jābūt arī ar kuņģa skābi vairojošiem produktiem. “Kuņģī ir pietiekami skāba vide. Ja to provocē vēl papildus, sekas var būt dedzināšana. Ja ir atviļņa slimība vai nosliece uz to, kuņģa čūla vai gastrīts, uzmanīgāk jālieto piena produkti, saldumi, tējas, arī šokolāde. Bet tas ir individuāli – kādam jau pāris šokolādes gabaliņu izraisīs sliktu dūšu, bet cits var apēst visu tāfelīti un nejust diskomfortu,” atzīst uztura speciāliste. Taču pie jebkurām sūdzībām būtu jāizvairās lietot šos produktus tukšā dūšā.

Par daudz olbaltumvielu

Olbaltumvielas mūsu organismam ļoti nepieciešamas, taču tās var sagādāt gremošanas problēmas, ja vienā ēdienreizē vai dienā kopumā tās uzņemam par daudz. “Pašlaik modē ir proteīna kokteiļi. Ja ikdienā vienā ēdienreizē esam raduši uzņemt ne vairāk par 20 gramiem olbaltumvielu, bet pēkšņi izdzeram šādu ar olbaltumvielām bagātu proteīna kokteili, organisms var nespēt to pārstrādāt. Veidojas gāzes ar ļoti nepatīkamu smaku, var būt izteikta smaguma sajūta kuņģī,” stāsta Aija Libere.

Produkti, kas bagātīgi satur olbaltumvielas un ar ko cilvēki mēdz pārspīlēt, ir gaļa, olas, piena produkti, pupas, rieksti, tofu, arī sojas produkti, kas mūsu ēdienkartē vēl uzskatāmi par jaunumu.

Gāžu rašanos vēderā veicina kāposti, pākšaugi (pupas, zirņi, lēcas), ķiploki un sīpoli, redīsi, brokoļi, āboli.

Ja pārspīlēts ar šķiedrvielām

Foto: SHUTTERSTOCK

“Šķiedrvielas ir ļoti vērtīgas un nepieciešamas. Tomēr savā praksē bieži sastopu cilvēkus, kuri mēdz pāršaut pār strīpu. Ieteicams dienā uzņemt aptuveni 35 gramus šķiedrvielu, bet ir cilvēki, kuri uzņem pat 60 gramu dienā, un tas ir ļoti daudz,” stāsta uztura speciāliste. “Šķiedrvielas mēs neizmantojam enerģijai, tās palīdz pret zarnu kūtrumu. Ja šķiedrvielu ir pārāk daudz, var būt vēdera pūšanās, meteorisms.”

Ar šķiedrvielām bagāti ir dārzeņi, augļi, rieksti, pilngraudu produkti, pākšaugi. Uzmanīgiem jābūt arī ar kliju lietošanu.

Uzņemot par daudz šķiedrvielu, var tikt kavēta vitamīnu uzsūkšanās organismā. Turklāt, ja netiek lietots šķidrums pietiekamā daudzumā, var būt dehidratācija vai izveidoties nosprostojums zarnu traktā.

Neregulāras ēdienreizes

“Ikvienam, arī veselam cilvēkam jebkurš produkts var izraisīt gremošanas traucējumus, ja tiek lietots pārmērīgā daudzumā. Iemesls, kāpēc veselam cilvēkam var rasties problēmas, bieži ir neregulāras ēdienreizes – ir pārāk lieli starplaiki. Tad nu vienā no retajām ēdienreizēm kārtīgi pieēdamies, un organismam tā ir milzīga slodze, tas nespēj pārstrādāt tik lielu ēdiena daudzumu,” skaidro Aija Libere. Mainot ēšanas režīmu – ieturot 5–6 maltītes dienā ar mazākām porcijām, sūdzību parasti vairs nav.

Vai kokakola palīdz pret gremošanas traucējumiem

“Kokakola pati par sevi nav brīnumlīdzeklis, taču tai ir trīs elementi, kas var veicināt gremošanas procesus, proti, tā satur ogļskābās gāzes burbulīšus, kas var to pastimulēt. Otrs elements – visai augsts ortofosforskābes līmenis, kas vairo skābes līmeni kuņģī, un arī skāba vide veicina pārtikas šķelšanu kuņģī. Trešais – glikoze jeb cukurs, kas dod enerģiju. Ja ir smaguma sajūta, sapūties vēders, cilvēks var justies noguris. Saņemot cukura devu, viņš jutīsies enerģiskāks,” skaidro uztura speciāliste Aija Libere. Laba alternatīva var būt gāzēts ūdens ar citrona šķēlīti. Turklāt jāatceras, ka kolu pie gremošanas traucējumiem var lietot tikai tad, ja sūdzības ir vien retu reizi. Ja sūdzības par gremošanu ir regulāras, noteikti jādodas pie speciālista un jānoskaidro iemesls.

Uztura speciālistes padoms

Jebkurš jauns ēdiens ikdienas ēdienkartē jāievieš pakāpeniski. Tas ļaus organismam pierast pie jaunā produkta, pakāpeniski veidot gremošanas enzīmus, kas to sašķels. Pat ja ēdienkartē ieviestie produkti ir veselīgāki par iepriekš lietotajiem, straujas izmaiņas organismam var izraisīt gremošanas problēmas.

Līdzīgi var rīkoties ar produktiem, ko gremošanas sistēmai grūti sašķelt. Piemēram, ja pēc pākšaugu lietošanas vēders pūšas un ir smaguma sajūta, var mēģināt tos mazos daudzumos ēdienkartē ieviest regulāri. Iespējams, ar laiku gremošanas sistēma iemācīsies izveidot šo produktu šķelšanai nepieciešamos gremošanas enzīmus.

Svarīgi!

SAISTĪTIE RAKSTI
Foto: SHUTTERSTOCK

Gremošanas traucējumus var izraisīt izteikti asi ēdieni, īpaši, ja gremošanas trakts pie tiem nav pieradis, jo tie kairina gļotādas. Tāpēc jābūt piesardzīgiem ar asu ēdienu lietošanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
TV24
Artis Pabriks: “Baltijas jūrā Krievija nav tā valsts, kas jebkādi varētu dominēt”
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
Koalīcija paudusi savu nostāju jautājumā par par Kariņa speciālo avioreisu izmantošanu
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Veselam
Ārstējam iesnas ar pašu spēkiem – trīs soļi ceļā uz veselību
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
22:00
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
21:28
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
21:01