“Katram pacientam katrā ģimenē ir jābūt mazai aptieciņai,” Kozlovska komentē pacientu pašārstēšanos 33

TV24 raidījuma “Preses klubs” vadītājs Aivis Ceriņš paceļ tēmu par pašārstēšanos. Viņš piemin Latvijas Radio raidījumu “Ģimenes studija”, kurā tiek minētas situācijas, kad būtu vēlams vērsties pie ārsta un kad nē. Pašārstēšanās esot jāizmanto saprāta robežās. Kas ir šīs robežas?

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Lasīt citas ziņas

Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska skaidro:

“Par pašārstēšanos es teikšu tā: es kā ārste noteikti neatbalstu pašārstēšanos kā tādu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Katram pacientam, katrā ģimenē ir jābūt kaut kādai mazai aptieciņai saistībā ar pirmajiem simptomiem, piemēram, saistībā ar saaukstēšanos. Temperatūra vecākam vai jaunākam cilvēkam?

Ja bērnam ir 40 grādu temperatūra, tad 100% jāzvana pediatram, ģimenes ārstam vai dežūrārstam.”

Kozlovska stāsta, ka viņas praksē visa komanda strādā astoņas stundas un vienmēr visiem pacientiem tiek atbildēts uz zvanu un sniegta konsultācija, lai arī kāds būtu jautājums.

Kā piemēru Kozlovska min, ka šobrīd vīrusiem ir līdzīgi simptomi, piemēram, gripai un Covid-19 vai rinovīrusam un adenovīrusam. Cilvēki jūtas apjukuši.

“Visādā ziņā es, kā pacients, noteikti piezvanītu. Mums Latvijā ir daudz iespējas piezvanīt,” mudina ārste.

“Konsultatīvais tālrunis 100% pacels klausuli, ģimenes ārsta komanda savā darba laikā, ārsta palīgs, arī pacels. Arī rajona un novada slimnīcās ir uzņemšanas nodaļas, kur vecāki ar bērniem bieži vien aizbrauc, lai justos droši.”

Līga Kozlovska atgādina: “Pašārstēšanos es noteikti neatbalstu. Pat, ja trīs dienas un vairāk ir 38 un 39 grādu temperatūra, pacients dzer nepārtraukti pret temperatūras zāles, kas īstenībā, ja viņam ir aknu slimība, var nobeigt aknas. Manā praksē tiešām tā arī ir bijis. Cilvēks dzer veselu čupu zāles, vēl pret temperatūras zāles un tad beigās ir tāda aknu saindēšanās, ka tas jau ir slimnīcas jautājums.”

Ārste atgādina, ka attiecībā uz temperatūru pazeminošiem medikamentiem jābūt ļoti uzmanīgiem.

“Cilvēkam jebkurā gadījumā ar  vīrusinfekcijas pazīmēm ir jādzer daudz šķidruma. Ļoti bieži tad arī tā temperatūra nokrītas. Mazam bērniņam rīvēšana ar ūdenī samērcētu dvielīti palīdz arī temperatūra nokrīt. Visādā ziņā ģimenes ārsts var ieteikt šos normālos soļus, ko darīt,” skaidro Līga Kozlovska.

Tad pacients jūtas nomierināts: “Viņam ir cerība, ka viss būs labi. Es, piemēram, savā praksē vienmēr saku, ja paliek sliktāk, zvaniet rīt, parīt. Vai izsauciet ātro palīdzību.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.