Foto: Unsplash

Labās meitenes sindroms: ērta visiem, neērta sev 0

Labas meitenes sindroms ir stāvoklis, kas nedaudz līdzinās teicamnieces sindromam un perfekcionistam. Kā liecina nosaukums, sievietēm tas izpaužas biežāk, tomēr tas piemeklē arī pa kādam vīrietim (tad runājam par labā zēna sindromu). Šī parādība nav slimība vai novirze, tomēr tās īpašniekiem var nopietni pabojāt dzīvi. Lapas experimental-psychic.ru speciālisti aplūko, kas raksturīgs “labām meitenēm un zēniem”, un vissvarīgākais – kā atbrīvoties no tāda stāvokļa.

Kā attīstās labās meitenes sindroms un kas tas ir?

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Ko gandrīz visi vecāki saka bērniem? Ka labi jāuzvedas, jāklausa vecākajiem, nerunāt pretī, palīdzēt mammai un tētim utt. Turklāt meitenēm bieži vien tiek izvirzītas augstākas prasības – ja zēniem piedod nerātnības, skaļas rotaļas un ne to labāko uzvedību, tad jaunajām lēdijām – ne vienmēr. Bieži tiek izmantots tradicionālais sauklis – “Labas meitenes tā neuzvedas!”. Tam pievienojas citi – “Uzvedies klusi”, “Esi uzcītīga”, “Tev jāpalīdz mājas darbos”, “Nesmejies tik skaļi”, “Esi kautrīga, neizrādies” un daudzi citi.

Ja meitene ievēro visus šos noteikumus, viņu parasti slavē vecāki, skolotāji, draugu vecāki, vecāku draugi utt. Viņa tiek minēta kā piemērs citiem bērniem, viņai saka jaukus vārdus vai citādi izceļ. Bieži vien tāda pieaugušo mīlestība saistīta ar faktu, ka šāda meitene ir ļoti ērta – klusa, paklausīga, bez problēmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlāk daļa meiteņu un sieviešu tādas arī paliek – paklausīgas, cenšas visu izdarīt perfekti un neradīt nevienam neērtības. Viņu prātā nostiprinājies viedoklis, ka mīl tikai labas meitenes, un mīlestība jāizpelnās.

Te mēs saskaramies ar vienu no svarīgākajām labās meitenes sindroma problēmām – tie, kuriem tas piemīt, jau no bērnības pieraduši atteikties no savām jūtām un vēlmēm par labu citu vēlmēm, uzskatot, ka tā izpelnīsies mīlestību un labu attieksmi. Vecāki, skolotāji un citas autoritātes parādīja, kādu bērna izturēšanos sagaida, un izveidoja atbilstošu vērtību sistēmu. Piemēram, “Labas meitenes nekāpj kokos, bet nodarbojas ar izšūšanu. Karatē domāts zēniem, meitenēm jāpatīk dejot.”

Pieaugušie iedvesa meitenei savu izpratni, kas ir labs, kas ir slikts, ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt, nevienu neinteresēja, ko meitene patiešām jūt un vēlas. Tieši tādā pašā veidā situācija attīstījās labajiem zēniem.

Faktiski tādas personības ir ļoti ērtas citiem – bet ne paši sev. Viņi visas savas darbības salīdzina ar uzvedības modeli, kuru nosacīti var saukt par “Kā rīkotos laba meitene, ko darītu labs zēns?” Šis ideālistiskais personāžs gandrīz nekad neatsaka palīdzību, visu vienmēr dara ātri un pareizi (izvirza sev ārkārtīgi augstus standartus un jebkuru nepilnīgu rezultātu uzskata par sakāvi).

Patiesībā “laba bērna” galvenais mērķis ir izpatikt citiem, darīt to, ko saka draugi, priekšnieks, kolēģi, kaimiņi utt. Tie, kuriem piemīt šis sindroms, uzskata, ka, pateicoties šādai uzvedībai, citi izturēsies labi, mīlēs viņus un sadarbosies. Tomēr praksē bieži viss izrādās savādāk.

Kāpēc pieaugušais “labais bērns” ir ērts visiem, bet ne sev?

• Viena no daudzu pieaugušo “labo bērnu” galvenajām problēmām ir tā, ka viņi ir nelaimīgi un vienmēr neapmierināti ar sevi. Tas ir loģiski situācijā, kad cilvēks atsakās no savām vēlmēm un jūtām par labu kādam uzspiestam ideālam. Patiesībā, pirmkārt, ideāls nav sasniedzams; otrkārt, gandrīz neiespējami izpatikt visiem apkārtējiem; treškārt, grūti būt laimīgam, kad tavas jūtas un emocijas tiek pilnībā vai lielā mērā ignorētas. Daži pieaugušie “labie bērni” ir tā pieraduši nepievērst sev uzmanību, ka paši nesaprot, ko patiesībā vēlas. Infantilām personībām ir tāda pati īpašība.

• Pieaugušie “labie bērni” pastāvīgi cenšas, bet nevar izpatikt visiem apkārtējiem, tāpēc viņi jūtas vainīgi, pārdzīvo stresu. Daļēji viņi pie tā paši vainīgi – tāpēc, ka vēlas sasniegt tikai ideālus rezultātus un viņiem šķiet, ka nedara visu pietiekami ātri un/vai kvalitatīvi.

• Tādiem cilvēkiem pat neienāk prātā kādam atteikt, jo “labi zēni/meitenes” nevienam neatsaka. Tāpēc dažkārt viņiem sakrājas ļoti daudz pienākumu. Turklāt daudzus no tiem patiesībā varēja vai nu nedarīt vispār, vai arī netērēt tam tik daudz laika.

• Problēma arī tā, ka šādi cilvēki nesasniedz savu galveno mērķi – izpelnīties mīlestību un labu attieksmi. Biežāk apkārtējie cilvēki izmanto “labo zēnu un meiteņu” labo sirdi, pierod, ka viņi vienmēr gatavi piekāpties, un dara to, ko viņiem saka. Tas tiek uztverts kā pašsaprotams un var nelabvēlīgi ietekmēt mūsu varoņus.

Ir arī citas relatīvi mazākas problēmas:

• Labie zēni un meitenes jebkuras (pat nenozīmīgas) kļūdas uztver kā traģēdiju.
• Viņi naidīgi uztver jebkādu kritiku: tā tiek uzskatīta nevis par iespēju uzlabot rezultātu, bet par “pierādījumu”, ka darbs veikts nepareizi, rezultāts nav ideāls.
• Labajiem bērniem, tāpat kā infantilām personībām, bieži vien ir grūtības pieņemt lēmumus, it īpaši, ja jautājums neatbilst viņu vērtību sistēmai un morālajām vadlīnijām.
• Mūsu stāsta varoņi neaizstāvēs savu viedokli (jo tas kādu var aizskart), viņi ar grūtībām spēs aizstāvēt sevi.
• Daudzi neprot rūpēties par sevi, palutināt. Visa enerģija (un materiālie resursi) tiek tērēta rūpēm par citiem, vēlmei izpatikt viņiem.

Kā atbrīvoties no aplūkotā sindroma

Pirmkārt, jāsagatavojas, ka, tiklīdz pārstāsi būt ērts (-a) citiem, tavā virzienā noteikti plūdīs negatīvisma vilnis. Attieksmes maiņu var uzskatīt par pārbaudi, kas parādīs, kurš tev patiešām ir tuvs. Lai gan pat patiesiem draugiem var būt nepieciešams laiks, lai pielāgotos faktam, ka esi mainījies. Jebkurā gadījumā tavas pūles noteikti atmaksāsies.

Lai atbrīvotos no aplūkotā sindroma, pakāpeniski pierodi rūpēties arī par sevi, nevis tikai citiem. Tas var nebūt tik vienkārši, kā šķiet, jo kopš bērnības tev tāda ieraduma nav bijis. Sācto attīstīt! Tas nenozīmē, ka jākļūst par egoistu. Tikai jāiemācās novērtēt sevi un pārorientēt savu dzīvi ne tikai uz citiem, bet arī sevi.

Atceries, ka tādas pārmaiņas var prasīt diezgan ilgu laiku. Tas ir pilnīgi normāli. Ja jūti, ka neizdodas, apsver domu par palīdzības meklēšanu pie psihologa.

Daži teorētiski aspekti

• Pirmkārt, saproti un pieņem, ka neesi banknote, lai visiem patiktu. Ir svarīgi ne tikai to saprast vārdos, bet arī atkārtot sev, kad kāds izsaka neapmierinātību. Tad pakāpeniski šis uzstādījums kļūs par tava pasaules uzskata daļu.

• Otrā pusīte, draugi un radinieki mīl tevi kā personību un par to, ka esi viņu dzīvē, nevis par to, ka visu laiku centies viņiem izpatikt. Ja viņus pievilina tikai labās meitenes/labā zēna tēls, vērsts pārdomāt, vai tādas attiecības tev vajadzīgas.

• Kritika, neideāli veikts darbs, vēlme palutināt sevi un citas lietas, ko atļaujas “sliktie” zēni un meitenes, ir pilnīgi normālas lietas. Tu neesi robots, lai visu un vienmēr paveiktu izcili un bez kļūdām. Turklāt arī tev nepieciešams atslābināties un iepriecināt sevi.

Kā to izdarīt praktiski

• Jebkurā situācijā, pirms kaut kam piekrist vai pieņemt lēmumu, pajautā sev, kā tas nāks par labu tieši tev. Ja tev lūgs pastrādāt sestdien, vai piešķirs papildu brīvdienu vai naudas kompensāciju? Vai tas sniegs kādu unikālu iespēju, kuru nevar iegūt, to izdarot darba laikā? Ja saproti, ka nekāda personīga labuma nebūs un tevi vienkārši izmanto, pieklājīgi atsakies vai izvirzi savus nosacījumus (“Ļoti labi, es tieši gribēju lūgt brīvdienu trešdien”).

• Līdzīgi ar vēlmēm, emocijām, jūtām – biežāk jautā sev: “Ko es jūtu? Vai man tas patīk? Ko es gribu?” Nedomā par citu cilvēku viedokli, viņu vajadzībām un nodomiem. Nedomā par to, kā tu izskatīsies un ko par tevi padomās. Izstrādā ieradumu ieklausīties sevī, vēlmēs un sajūtās.

• Palutini sevi ar jaukiem sīkumiem. Piemēram, tā vietā, lai pagatavotu dzīvesbiedram īpaši sarežģītu ēdienu, izvēlies vieglāku variantu un ietaupītajā laikā ieej vannā. Tā vietā, lai pilnveidotu kārtējo projektu, noskaties iecienītā seriāla jauno sēriju.

Sākumā pārmaiņas visticamāk, pavadīs vainas sajūta un/vai kauns. Kā tad tā: tu velti laiku sev un nedari to, kas pienākas. Mēģini ignorēt šo sajūtu – redzēsi, ka pasaule no tā nesabruks, citi nesāks izturēties pret tevi sliktāk, un tu sev sagādāji prieku. Pakāpeniski tas kļūs par ieradumu.

Atbrīvošanās no “labās meitenes/labā zēna” sindroma sniegs vairāk brīvā laika, atbrīvos no liekas nastas, ļaus pievērsties savām emocijām un jūtām un, iespējams, pilnīgāk realizēt sevi tajās jomās, kuras patīk tieši tev. Šķiet, ka tie ir pietiekami iemesli, lai pārvarētu paklausīgo, pazemīgo bērnu sevī un sāktu rūpēties par sevi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 6
53 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
4 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
6 dienas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: nosauc novadus, kuros ir visaugstākais saslimstības līmenis 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
10 minūtes
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
1 stunda
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
22 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
4 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 7
13 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 74
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 148
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 219
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
09:06
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
09:00
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
08:33