Foto: Unsplash

Latvieši nerūpējas par savu garīgo veselību, sekas – izdegšana 0

Latviskajā un Rietumeiropas kultūrā un izglītības sistēmā latviskajā, Rietumeiropas diemžēl nav tradīciju un līdz ar to arī cilvēkiem trūkst prasmju rūpēties par savu garīgo veselību — par uzmanības pārvaldīšanu, attīstīšanu, kā arī par emocionālo inteliģenci, stresa un izdegšanas profilaksi un novēršanu, portālam “Veselam.lv” pastāsta psihologs Ansis Jurģis Stabiņģis.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 20
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

“Var teikt, ka tieši šo zināšanu un prasmju trūkums — neprasme pārvaldīt pašiem savu uzmanību — arī ir galvenais iemesls gan nogurumam, gan stresam, turklāt — ilgstoši neko nedarot ar stresu un nogurumu, cilvēks nonāk izdegšanas stāvoklī,” viņš atzīmēja.

Stabiņģis norādīja, ka šis process darbojas kā apburtais loks — tas pats sevi uztur — kad esam noguruši vai stresā, ir vēl grūtāk pārvaldīt savu uzmanību: mēs kļūstam izklaidīgi, emocionāli, pavirši, neuzmanīgi — līdz ar to situācija tikai pasliktinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ātrā palīdzība ir atpūta, un tā darbojas savā ierobežotajā apjomā, tomēr nerisinot problēmu saknē, tā drīz vien atgriezīsies, tāpēc fundamentāls risinājums būtu sistemātiski uzmanības treniņi — apzinātības prakse.

“No uzmanības perspektīvas ātrā palīdzība būtu pievērsties tam, kas ir aktuāls tieši šobrīd, darīt vienu lietu vienā reizē un neturēt vēl citas septiņas prātā, atgādināt sev par to, ka viss nekad netiks padarīts, un ka šobrīd es varu izdarīt šo — un, kas ir izdarīts, tas ir pabeigts — uzticēties dzīvei un tam, kā tā plūst, pilnībā piedaloties, bet saprotot, ka dzīvi kontrolēt nav iespējams un nav arī nepieciešams,” rezumēja Stabiņģis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.