Foto – Shutterstock

Matu izmeklējumi: uzzinām vairāk par tiem 0

Ja mati pastiprināti izkrīt, vajadzētu doties pie trihologa jeb matu problēmu speciālista, kurš, izmantojot mūsdienīgas diagnostikas metodes, var noteikt problēmas iemeslu un pielāgot ārstēšanu. Labā ziņa: matu izkrišanu iespējams apturēt lielākajā daļā gadījumu, pat ja cēlonis ir ģenētisks.

Klasiski matu izmeklējumi ir trihogramma un trihoskopija. Kādā veidā un ko iespējams noskaidrot?

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 162
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Tiesnesis Cimdiņš bij tā piedzēries un tik piedauzīgi uzvedās, ka kauns bij skatīties 3
1 diena
Lasīt citas ziņas
Ir gluži normāli, ja dienā izkrīt 25–75 mati.

* Pirmajā vizītē ārsts gandrīz vienmēr veic trihoskopiju – matu stiebru un galvas ādas apskati 200 reižu palielinājumā. Pa galvu maigi virza nelielu ierīci (trihoskopu), kas pārraida attēlu uz datora monitora vai televizora. Ārsts novērtē matu diametru – vai visi ir vienādi, vai ir daudz izsīkušu un vāju stiebru. Pārbauda, vai nav galvas ādas lobīšanās vai iekaisuma. Pacients izmeklējumā noskaidroto uzzina uzreiz.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Trihogramma ir matu saknīšu analīze. Lai to veiktu, nepieciešams izraut aptuveni 50 matu. Tas nav īpaši sāpīgi, jo notiek vienā momentā. Izrauj vienā tievā svītriņā augošus matus – pacients pēc procedūras šo vietu pat nevar atrast. Tāpat kā pēc epilācijas, izrautie mati ataug.

Izmeklējumā novērtē, kāds ir saknīšu resurss un matu kvalitāte. To pārbauda laboratorijā, un slēdzienu pacients uzzina nākamajā vizītē.

* Apskatot matu saknītes gaismas mikroskopā, nosaka, cik daudz matu ir katrā no trim augšanas fāzēm un vai ir arī nekvalitatīvi stiebri. Ikvienam matam vispirms ir anagēnā jeb aktīvā augšanas fāze, kas ilgst 2–6 gadus. Pēc tam seko katagēnā jeb pārejas fāze, kad šūnu dalīšanās un mata augšana pamazām apstājas. Tā noris 2–4 nedēļas.

Pēdējā ir telogēnā fāze, kad mats vēl turas galvas ādā, taču vairs nav savienots ar apkārtējām šūnām, netiek apasiņots un 2–4 mēnešu laikā izkrīt. Parasti aptuveni 80% matu aug, 4% ir pārejas fāzē, bet 15% – gatavi izkrist; 1% var veidot atšķirīgi stiebri, piemēram, displastiski jeb tādi, kam saknīte ir uz pusi mazāka, tāpēc tie izaug daudz tievāki nekā normālie. Var būt arī distrofiski mati, kas ir plāni kā pūciņas ar ļoti sīku, gandrīz izzudušu saknīti. Šajā procentā ieskaita arī nolūzušus stiebrus.

Krasi mainījusies procentuālā attiecība, ko var atklāt trihogrammā, liecina par kādu veselības problēmu.

* “Apturēt matu izkrišanu ir samērā viegli gandrīz visos gadījumos. Daudz grūtāk ir izkritušos ataudzēt. Tādēļ pēc iespējas agrāk vēlams vērsties pie speciālista un veikt nepieciešamās pārbaudes. Ja vilcinās un zaudē ļoti daudz matu, ārstēšana ir daudz ilgāka un rezultāts var nebūt tik labs. Diemžēl daudzi līdz pēdējam cer, ka problēma izzudīs pati no sevis,” skaidro triholoģe Inga Zemīte.

* Uz apģērba nepārtraukti atraduši matus, pie ārstes mēdz ierasties arī cilvēki, kam tie izkrīt normas robežās. Ļoti bieži pie vainas ir matu krāsas maiņa, kuras dēļ stiebri uz apģērba ir pamanāmāki, piemēram, ja blondi mati nokrāsoti tumši un garderobē dominē gaišs apģērbs.

* Pārbaudīt aizdomas, ka izkrīt pārāk daudz matu, iespējams ar pavisam vienkāršu metodi. Kādas brīvdienas rītā bez jelkādas plēšanas izķemmē matus un uzliec cepuri, lakatu vai ko citu saturošu, kas neļauj izkritušajiem matiem nemanītiem pazust vējā. Pēc 12 stundām matus atkal mierīgi izķemmē, turot galvu virs balta palaga. Ja izkrituši 25–75, uztraukumam nav pamata, jo tik daudz matu šādā laika periodā ikviens zaudē gluži dabiski. Ja to ir vairāk, vēlams apmeklēt speciālistu.

* Tomēr uz šo metodi ne vienmēr var paļauties, jo atsevišķu problēmu dēļ mati nevis pastiprināti izkrīt, bet gan kļūst aizvien smalkāki, līdz ar neapbruņotu aci vairs nav saskatāmi. Tā, piemēram, notiek vīriešiem, kuri ģenētiski pārmantojuši plikgalvību. Tad parasti saka: “Man mati nekad nav krituši. Tie vienkārši pazuda.” Tāpēc doties pie speciālista un veikt izmeklējumus vēlams arī tad, ja šķiet, ka matu apjoms mazinājies vai uz galvas parādījušies caurspīdīgāki laukumi, kaut gan uz apģērba un ķemmē nemaz tik daudz matu nepaliek.

Starp citu, androgēnas alopēcijas jeb vīriešu plikpaurības attīstības ceļš jau sen ir izpētīts un radīti medikamenti, ar kuriem nevēlamo procesu iespējams apturēt.

Matu izsīkšana galvas virspusē var būt arī sievietēm pēc menopauzes.

* Pirms trihoskopijas un trihogrammas matus 3–5 dienas nevajadzētu mazgāt. Ja tie taukojas ļoti intensīvi, pieļaujams īsāks laiks, taču par to jāinformē ārsts.

* Ja trihoskopijas vai trihogrammas rezultāti ir slikti, nepieciešami citi izmeklējumi, proti, jāatrod matu stāvokļa pasliktināšanās iemesls.

Trihologs vispirms apskata pacientu un izjautā par dzīvesveidu, ieradumiem, veselības problēmām un ģimenes slimību vēsturi. Piemēram, ja cilvēks ievērojis striktu diētu un pamatīgi nokrities svarā, par matu izkrišanu nav jābrīnās. Ja pacients ir veģetārietis, ir liels risks, ka ar uzturu nesaņem pietiekami daudz matu veselībai svarīgu vielu, piemēram, dzelzi, cinku vai D vitamīnu.

Ja trūkst kādas vielas, parasti arī nagi ir trausli, lūst vai šķeļas.

Pēc iegūtās informācijas ārsts norīko asinsanalīzes, lai precizētu diagnozi. Pārbauda, vai nav galvas ādas sēņu infekcijas, jo tā ir ļoti izplatīta un ar neapbruņotu aci nav konstatējama.

* Matu kvalitāti pasliktina un to izkrišanu izraisa ļoti daudzi iemesli. Tā var būt gan īslaicīga, gan nepārejoša. Mati var kļūt vājāki pēc ilgas slimošanas, operācijas, antibiotiku lietošanas vai stresa pārpilna dzīves perioda, kad organisms ir novājināts, taču, atgūstot spēkus, mati pamazām uzlabojas. Hroniskas matu izkrišanas iemesls var būt vairogdzedzera darbības traucējumi, to attīstībai nepieciešama mikroelementa trūkums vai galvas ādas infekcija.

* Matu zudums raksturīgs daudzām nopietnām slimībām. 2% iedzīvotāju skar matu perēkļveida izkrišana (alopecia areata), kad imūnsistēma veido antivielas pret matu sakņu šūnām. Sākumā parādās atsevišķi laukumi bez matiem, bet, tiem pamazām palielinoties un saplūstot, kaila var kļūt visa galva. Par šo slimību atbild specifiski gēni, taču, lai tā izpaustos, jābūt palaidējmehānismam. Tas var būt spēcīgs stress, akūta vai hroniska slimība, kā arī citi faktori, kas negatīvi ietekmē imunitāti. Par laimi, aptuveni 80% cilvēku izveidojas vien nelieli kaili laukumi un mati 3–6 mēnešu laikā bez jebkādas ārstēšanas ataug. Tomēr 20% šī slimība ieilgst, sagādājot psiholoģisku diskomfortu, un 2% no visiem alopēcijas pacientiem pat zaudē visus matus.

Matu izkrišanas cēlonis var būt arī rētainās saistaudu slimības, piemēram, sarkanā vilkēde un plakanā mezgliņēde, kuru ietekmē iet bojā matu saknītes un tie vairs neataug.

* Vai trihogrammu un trihoskopiju vērts veikt, lai pārliecinātos, vai matus nav negatīvi ietekmējusi balināšana, krāsošana vai ilgviļņi? “Veseli mati no krāsošanas parasti necieš, tie var kļūt mazliet trauslāki tikai ilgstošas balināšanas dēļ. Krāsa un balinātājs var ievērojami bojāt matus, kas kļuvuši vāji, piemēram, trūkstot kādai minerālvielai. Lai pārliecinātos, vai tie tiešām ir novārdzināti, var veikt minētos izmeklējumus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ilgviļņi matu saknes neietekmē, taču tie var var bojāt kutikulu jeb matu aizsargslāni. Zvīņas, kam vajadzētu cieši segt stiebrus visā garumā, var būt pavērušās gluži kā izžuvušai zivij. Trihogrammā un trihoskopijā šādas pārmaiņas ieraudzīt nevar. To iespējams noteikt ar elektronmikroskopu, taču tik smalku izmeklējumu ikdienas praksē neveic. Ja pacients stāsta, ka mati pēc ilgviļņiem pastiprināti lūst vai ir grūtāk ķemmējami, viss tāpat skaidrs – jālieto atveseļojoši līdzekļi,” skaidro daktere Zemīte.

 

36,6 °C konsultante INGA ZEMĪTE, matu problēmu ārste

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 14
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 20
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 162
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Tiesnesis Cimdiņš bij tā piedzēries un tik piedauzīgi uzvedās, ka kauns bij skatīties 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 20
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 171
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
5 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
17. septembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 100
17. septembris, 2021
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ja nav dzimtās valodas, tas var būt ceļš arī uz depresiju.” Saruna ar skolotāju Ingu Zemīti
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļutu lūdz skaidrot 80 miljonu eiro izlietojumu Covid-19 pacientu gultu izveidei 12
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Koziols ievēlēts IIHF Padomē 1
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Latvijā pieejami vēl nebijuši tūrisma objekti!” Kurp doties zelta rudens laikā? 5
4 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Ziņas
“Mīlnieki, tāpat kā politiķi, dažreiz rīkojas avantūristiski.” Izdota grāmata par mīlu, politiku un mežu
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Maskavā simtiem cilvēku protestē pret vēlēšanu rezultātu falsifikāciju 12
2 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 816 jauni Covid-19 gadījumi. Miruši septiņi sasirgušie 88
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 162
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rodrigo un Rauls
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 41
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 20
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 171
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Trīs bērnu mamma dalās ar aizkustinošu video, kā suns katru vakaru pārbauda, vai visi bērni saldi guļ
19:57
LE
LETA
Ziņas
VUGD autocisterna apgāzusies uz sāniem pēc sadursmes ar vieglo auto
19:36
LE
LETA
Ziņas
Krievijā piekto dienu Covid-19 upuru skaits pārsniedz 800 3
19:00