Foto: Shutterstock

Nākamnedēļ sanāks pirmā darba grupa un izskatīs bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides iespējas 1

Nākamnedēļ sanāks pirmā darba grupa, kurā apspriedīs bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi un nodrošinātu iesaistīto institūciju sadarbību, aģentūrai LETA sacīja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Šodien notikušajā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), Bāriņtiesu darbinieku asociācijas un Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības pārstāvju tikšanās laikā ar ministri tika pārrunāti bāriņtiesu jautājumi, kā arī darba grupas uzdevumi. Ministre sacīja, ka tikšanās laikā dalībnieki vienojās par komunikācijas un sadarbības veicināšanu, lai dialoga veidā mēģinātu rast risinājumus esošajām problēmām.

Iepriekš vēstīts, ka Petraviča jūnijā paziņoja par plānu bāriņtiesu funkcijas pārņemt valsts pārziņā, kā arī veidot jaunu bērnu tiesību aizsardzības iestādi. Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija pauda neapmierinātību un uzskatīja, ka valstij pārņemot bāriņtiesu funkcijas, tās iedzīvotājiem var kļūt grūtāk sasniedzamas.

CITI ŠOBRĪD LASA

LPS vadītājs Gints Kaminskis aģentūrai LETA pauda, ka ieceri valstij pārņemt bāriņtiesas funkcijas varēs vērtēt tikai pēc tam, kad darbu būs beigusi darba grupa.

Viņš teica, ka tieši darba grupas rezultāts norādīs uz to, kāda būs bāriņtiesu nākotne, tāpēc šobrīd ministrijas teikto uzskata tikai par priekšlikumiem.

Minētās darba grupas vadītāja būs Labklājības ministrijas (LM) Valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece, un darba grupas vadītāja vietniece būs tieslietu ministra padomniece Ilona Kronberga.

Darba grupā piedalīsies Administratīvo rajona tiesu pārstāvji no Liepājas un Rīgas, pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, LM, pārstāvji no LPS, Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja un valdes loceklis, Pārresoru koordinācijas centra vadītāja vietniece un biedrības “Latvijas pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība” valdes priekšsēdētāja.

Rīkojumā par darba grupas izveidi noteikts, ka līdz 1. novembrim nepieciešams apzināt esošās bērnu tiesību aizsardzības sistēmas funkcionalitāti un kvalitāti, apzināt starptautisko praksi un pieredzi bērnu tiesību aizsardzības sistēmas darbības jomā, kā arī izvērtēt bāriņtiesas funkcijas.

Bāriņtiesas funkciju izvērtēšana nepieciešama kontekstā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un sociālo dienestu funkcijām attiecībā uz darbu ar ģimeni un bērniem, lai preventīvi novērstu bērnu šķiršanu no ģimenes, sekmējot atbilstošu bērnu aprūpi, kā arī sniegtu ģimenēm ar bērniem nepieciešamo un piemērotāko atbalstu, sacīts ziņojumā.

Reklāma
Reklāma

Tāpat ziņojumā norādīts, ka funkciju izvērtēšana nepieciešama kopsakarā ar iespējamu atsevišķu funkciju nodošanu citām jau esošām iestādēm, piemēram, tiesām, pašvaldību sociālajiem dienestiem, Zvērinātiem notāriem un citām.

Līdz 31. decembrim darba grupai jāizstrādā efektīvākais modelis bērnu tiesību aizsardzības pilnveidei, savukārt līdz nākamā gada 1. februārim grupai jāizstrādā rīcības plānu jaunās bērnu tiesību aizsardzības sistēmas ieviešanai.

Līdz nākamā gada 31.maijam darba grupai ir jāsagatavo un jāiesniedz LM vadībai izvērtējumu par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi lēmuma pieņemšanai valdībā par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas reorganizāciju, ietverot priekšlikumus bērnu tiesību aizsardzības sistēmas funkcionalitātes

Kaminskis norādīja, ka sarunā ar Petraviču viņi nonāca pie secinājuma, ka vispirms ir jāpilnveido labās lietas, nevis “jāsagrauj” jau esošais.

Kaminskis atklāja, ka bijis šīs sarunas iniciators, ņemot vērā iepriekš izskanējušo negatīvo informāciju par bāriņtiesu darbu, tamdēļ LPS vadītājs sarunā ar labklājības ministri vērsa uzmanību uz bāriņtiesu spēju strādāt patstāvīgi un būt uzticamām.

Tikšanās laikā esot panākta vienošanās, ka līdz septembrim tiks izstrādāta metodiskā darba rokasgrāmata, kas būs pieejama digitālā veidā un regulāra semināru rīkošana, kas būtu video konferences veidā. Ministre sacīja, ka no Pašvaldību savienības puses šo ideju vērtēja pozitīvi, jo katrā pašvaldībā būs iespējams šo semināru noskatīties un nebūs jābrauc uz Rīgu.

Savukārt, septembra vidū ministre tiksies ar LPS un visu novadu domes priekšsēdētājiem, lai rastu iespēju pārstāvjiem sniegt atbildes uz interesējošiem jautājumiem.

Kā vēstīts, skaidrojot iecerēto reformu, labklājības ministre norādīja, ka pašreizējais bāriņtiesu modelis kā pašvaldību institūcija nav attaisnojis uz to liktās cerības un tas nav sasniedzis izvirzītos mērķus bērnu tiesību aizsardzībā. Konstatējama valsts un pašvaldību funkciju klātbūtne vienas institūcijas ietvarā, kas traucē fokusēties uz pašu galveno – bērna interešu vislabāko aizstāvību un nodrošināšanu.

Līdz ar to viens no galvenajiem darba virzieniem, uz kuriem norādīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un Petraviča, ir bāriņtiesu esošo funkciju analīze un pārdale pēc piekritības – valsts vai pašvaldības.

Ministri uzskata, ka nepieciešams stiprināt pašvaldību sociālos dienestus, kuru rīcībai vajadzētu būt vērstai uz to, lai savlaicīgi tiktu konstatēti riski bērna likumisko pārstāvju funkcionētspējai un sniegts kvalitatīvs atbalsts agrīnā preventīvā darba ietvarā.

Tāpat, ministru ieskatā, Latvijā bērnu tiesību aizsardzība jānodrošina vienai augsti profesionālai valsts pārvaldes iestādei, ar vairākiem reģionālajiem kontaktpunktiem, kas būtu organizēti uz reģionālās mobilitātes principiem. Katrā kontaktpunktā būtu pieejami speciālisti sadarbībai ar apkārtējo novadu valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī nevalstiskajām organizācijām.

Lai darbs pie bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides notiktu efektīvi, nekavējoties darbu sāks arī multidisciplināra ekspertu grupa, vienojoties par konkrētu rīcības plānu un izmaiņu ieviešanas laika grafiku.

Tikmēr bāriņtiesu funkciju izvērtējumam un efektīvāko risinājumu ieviešanai jānotiek ciešā sadarbībā ar pašvaldībām. Minēto izmaiņu efektīvai veikšanai jāparedz attiecīgs pārejas periods, uzskata ministri.