Publicitātes foto

Neatliekamās palīdzības mediķi, kas reizē bijuši šoferi, glābuši pēc autoavārijas un infarkta 2

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes, kurās paši mediķi vada arī operatīvo transportu, savu darbu veic sekmīgi. To apliecina pilotprojekta* pirmie rezultāti, analizējot jauno brigāžu darbu trīs mēnešu periodā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Kopš šā gada 1.jūlija dienestā izveidotas piecas šādas brigādes, kuras devušās uz vairāk nekā 1700 izsaukumiem. Brigādes strādā tikai dienas laikā, kad ir visaugstākā izsaukumu intensitāte. Kā rāda pirmo mēnešu darbības izvērtējums – brigādes pie pacientiem nokļuvušas tikpat operatīvi, un palīdzību spējušas sniegt līdzvērtīgi jau ierastajām dienesta brigādēm trīs cilvēku sastāvā (ar diviem mediķiem un autovadītāju). Proti, pilotprojekta brigādes pie pacienta ierodas vidēji 8 minūšu laikā un izsaukumā pavada aptuveni stundu.

Šie rādītāji ir tādi paši kā citām dienesta brigādēm konkrētajos brigādes lokalizācijas punktos.
CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi kā citām brigādēm, pilotprojekta brigāžu mediķiem gandrīz puse izsaukumu ir augstas prioritātes jeb tādi, kuros ir apdraudēta pacienta dzīvība. Izvērtējot brigāžu medicīniskā darba kvalitāti redzams, ka arī šajās situācijās, strādājot divatā, mediķi spējuši sniegt profesionālu palīdzību, piemēram, smagi cietušam motociklistam, smagu politraumu guvušam cietušajam autoavārijā, pacientiem ar miokarda infarktu, dzīvību apdraudošiem sirds ritma traucējumiem, tostarp nodrošinot ārējo kardiostimulāciju, pacientiem ar akūtiem smadzeņu asinsrites traucējumiem u.c.

Darba organizācijas izmaiņas ļāvušas palielināt šajās brigādēs strādājošo mediķu atalgojumu pat par 36%, nodrošinot motivējošu darba samaksu par papildus pienākumiem.

NMPD direktore Liene Cipule: “Pilotprojekts rāda, ka arī Latvijā varam veidot brigādes, kurās operatīvo medicīnisko transportlīdzekli vada paši mediķi, līdzīgi kā tas ir daudzviet Eiropā. Šādi organizējot darbu, mēs spējam nodrošināt tikpat augstu operativitāti un darba kvalitāti. Turklāt varam radīt mediķiem motivējošus darba apstākļus un lielāku atalgojumu. Arī sabiedrība no tā iegūst. Proti, esošo resursu ietvaros varēsim nodrošināt vairāk brigāžu tieši dienas laikā, kad izsaukumu ir daudz. Tas dos iespēju uzlabot brigāžu operativitāti.”

NMPD Medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra vadītāja Dzintra Jakubaņeca: “Jau daudzus gadus dienesta mediķiem ikgadējās apmācībās ir iekļautas dažādu situāciju simulācijas, kurās jāapliecina savas prasmes sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību pacientiem kritiskos stāvokļos. Mediķi tajās darbojas divatā, tāpēc varam droši teikt, ka pilotprojekta brigāžu personāls šobrīd savā ikdienas darbā izmanto arī tās zināšanas un prasmes, ko regulāri trenē un pārbauda praktiskajās mācībās.”

Reklāma
Reklāma

Izvērtējot pilotprojekta rezultātus, NMPD veica arī pilotprojektā iesaistīto mediķu aptauju. Visi aptaujātie darbinieki atzinuši, ka ir apmierināti ar darbu jaunajā brigādē. Mediķi īpaši novērtē to, ka, izvēloties darbu dienas brigādē un saņemot par to atbilstošu atalgojumu, var nakšņot mājās, kas mazina pārstrādāšanos un izdegšanu. Viena no atziņām, ko aptaujā uzsvēruši pilotprojekta dalībnieki – mediķim, kurš ir motivēts un atpūties, veidojas veiksmīgāka saskarsme ar pacientiem, tāpat mazinās kļūdu risks un uzlabojas darba kvalitāte. Kā būtisku ieguvumu mediķi saskata arī izaugsmes iespējas līdz ar šādu brigāžu veidošanu dienestā. Savukārt kā dienesta nozīmīgākie ieguvumi tiek minēti resursu racionāla izmantošana un motivēti darbinieki, kas var palīdzēt uzlabot palīdzības sniegšanas kvalitāti un operativitāti.

NMPD ārsta palīgs un pilotprojekta dalībnieks Imants Upīts: “Dienestā esmu jau septīto gadu un šobrīd, strādājot jaunā tipa brigādē, esmu atguvis degsmi un motivāciju. Līdz ar pilotprojektu dienests ir padomājis gan par darbinieku labklājību, gan darba organizācijas uzlabošanu. Tas ir lieliski, ka vakaros varu būt kopā ar ģimeni, nevis darbā, neesmu tik noguris, jo naktī varu izgulēties. Brigādē esmu kopā ar patstāvīgu, pieredzējušu kolēģi, veidojot labu komandu, kas ātri un kvalitatīvi var palīdzēt cilvēkiem.”

Kā norāda NMPD direktore L.Cipule, pilotprojekts tiks turpināts līdz jaunam gadam, vienlaikus iekļaujot jaunā tipa brigādes dienesta stratēģijā, kas šobrīd top. Tāpat dienests rosinās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, lai šāda tipa brigādes dienests var veidot un attīstīt, taču L.Cipule uzsver, ka šāda veida brigāžu skaits būs ierobežots. Savukārt medicīnas koledžām dienests sniegs priekšlikumus ārsta palīgu izglītības programmu pilnveidošanai, lai topošajiem mediķiem jau studiju laikā nodrošinātu šāda veida brigādes darbam nepieciešamās apmācības.

*Par pilotprojektu

Šā gada 1.jūlijā NMPD uzsāka īstenot pilotprojektu, kas ilgs līdz 31.decembrim. Pilotprojekta ietvaros dienas laikā uz izsaukumiem dodas jauna tipa brigādes – divu mediķu brigādes, kurās mediķi paši vada arī operatīvo transportu. Brigādes strādā tikai dienā, kad izsaukumu ir visvairāk (80% no visiem izsaukumiem). Šobrīd dienestā ir piecas šādas brigādes – trīs Rīgā, un pa vienai Jūrmalā un Daugavpilī.

Pilotprojektā līdz šim brīvprātīgi iesaistījušies 38 NMPD mediķi, kuri izturējuši noteiktos atlases kritērijus un, gatavojoties darbam pilotprojekta brigādē, apliecinājuši savas prasmes autovadīšanā, praktiski trenējušies drošas braukšanas skolā, kā arī voluntējuši ārsta speciālista brigādē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.