Foto – Shutterstock

Mazāk kafijas un trekna ēdiena – mazāk svīšanas. Kāpēc vēl nomoka pārlieka sviedru līšana 0

Aptuveni gadu mokos ar svīšanu. Kad skaldu malku vai daru citu fizisku darbu, sviedri netek, toties dažkārt ēdot tie līst aumaļām – mati slapji, un seja jāslauka ar dvieli. Ģimenes ārsts nezināja, kāds var būt cēlonis. Man gan ir liekais svars (133 kg) un otrā tipa cukura diabēts (injicēju insulīnu). EMĪLS R. SALDUS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Lasīt citas ziņas

Ikviens cilvēks ikdienā svīst, un tas ir normāli – šis process ir organisma galvenais termoregulators, tādējādi izdalās liekie sārmi un sāļi.

Ja cilvēkam pastāvīgi uz apģērba redzami sviedru plankumi, tā ir hiperhidroze. Stokholmas dermatoloģijas klīnikas profesors Karls Fridrihs Svartlings, kurš ilgus gadus pētījis pārmērīgu svīšanu un lasa lekcijas medicīnas universitātēs Ziemeļeiropā, skaidro, ka hiperhidroze ir slimība, nevis organisma atbildes reakcija. Tā ne vienmēr ir atkarīga no laika apstākļiem vai diennakts laika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar hiperhidrozi piedzimst, taču bērnībā šī problēma nav tik izteikta – tā pastiprinās līdz ar gadiem. Fizisku aktivitāšu laikā sviedri izdalās vēl intensīvāk.

Lai noskaidrotu cēloņus, jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kurš var nosūtīt uz vielmaiņas izmeklējumiem un pie endokrinologa, dermatologa, psihoterapeita vai citiem speciālistiem. Sviedru dziedzeri strādā pastiprināti, uztraucoties vai piedaloties fiziskajās aktivitātēs, tā var būt arī cukura diabēta pazīme, ko pastiprina liekais svars.

Neraugoties uz cēloņiem, jāpārdomā ēdienkarte – ja uzturā lieto treknus, asus un kalorijām bagātus ēdienus, kā arī kafiju, šokolādi un alkoholu, sviedru aromāts var kļūt spēcīgāks. Ļoti svarīga ir regulāra higiēna un gaisa temperatūrai piemērots apģērbs un apavi, vēlams no dabiska un elpojoša materiāla. Jāizvērtē dezodoranti un antiperspiranti – ja svīšana rada diskomfortu un arvien vairāk traucē, iespējams, nepieciešami spēcīgāki līdzekļi, ko var ieteikt farmaceits aptiekā.

Ilgtermiņa risinājums ir botulīna toksīna injekcijas. Tās veic dermatologi speciālās medicīnas klīnikās. Botulīna injekcijas pret svīšanu izmanto padusēs, plaukstās, pēdas u.c. Plastikas ķirurgs Tālivaldis Krūmiņš skaidro, ka viela bloķē nervu sistēmas impulsu uz sviedru dziedzeriem, tādējādi apstrādātajās zonās svīšana turpmākos 6–9 mēnešus samazinās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.