Foto – Shutterstock

Pieaudzēs “liesās” mediķu algas. Kuram tiks un kad 0

Mediķi atalgojuma pieaugumu, visticamāk, jutīs tikai no marta, jo Nacionālais veselības dienests (NVD) tikai patlaban slēdz līgumus ar ārstniecības iestādēm par finansējumu šim gadam. Taču martā mediķiem ir jāsaņem algas pieaugums par diviem mēnešiem, proti, par darbu, ko veikuši no janvāra, skaidro Veselības ministrija (VM).

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Lasīt citas ziņas

“Nevarēs palielināt ienākumus par 20% pilnīgi visiem mediķiem, jo tam nepietiks finansējuma, obligāti alga būs jāpalielina tiem, kuri patlaban par vienu darba slodzi saņem zemāko Ministru kabineta noteikumos uzrādīto algu.

Tātad vairāk iegūs tie, kuriem atalgojums ir zemāks.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šim mērķim no valsts budžeta šogad ir piešķirti 87,5 miljoni eiro,” saka VM valsts sekretāra vietnieks finanšu jautājumos Āris Kasparāns. Pārējam ārstniecības iestāžu personālam, piemēram, sanitāriem, par vienu darba slodzi atalgojumu plānots palielināt par 78 eiro.

Vidēji par 20% paredzēts palielināt arī to mediķu atalgojumu, kas strādā ambulatori un stacionāros. Aizvadītajā gadā vidējā darba samaksa ārstam ambulatorajā sektorā ar piemaksām vidēji bija 1125 eiro, bet šogad tā tiks palielināta līdz 1350 eiro.

Slimnīcu nodaļu ārstiem, ņemot vērā visas piemaksas, tā vidēji pieaugs no līdzšinējiem 1547 eiro līdz 1856 eiro, bet medicīnas māsām – no 928 līdz 1114 eiro. “Šie cipari ir iekļauti pakalpojumu aprēķina tarifā.

Ārstniecības iestādes vadības pienākums ir novērtēt savus speciālistus, viņu darba intensitāti, sarežģītību, lai var izlemt, kuram maksāt zemāko valdības noteikto algu, bet kuram lielāku. Katrs gadījums ir jāvērtē individuāli, un tas nav vienkārši.

Šis izvērtējums atstāts slimnīcas iekšējā menedžmenta ziņā, ņemot vērā finansi­ālo situāciju konkrētajā ārstniecības iestādē.

Ja kādā specialitātē ir izteikts ārstu trūkums, tad, visticamāk, šīs specialitātes ārstam, lai viņu noturētu ārstniecības iestādē, ir jāmaksā vairāk,” skaidro Kasparāns.

Pakalpojuma aprēķina tarifā ir iekļauti arī saskaņā ar Satversmes tiesas spriedumu no valsts budžeta piešķirtie 16 miljoni eiro virsstundu darba apmaksai. Šajā spriedumā noteikts, ka mediķiem par virsstundām, sākot 2019. gadu, ir jāmaksā dubultā.

Kasparāns pastāstīja, ka daļa ārstniecības iestāžu jau patlaban maksā lielākas vidējās algas, nekā plānojusi ministrija, jo iestādes šo finansējumu ir paņēmušas no citām tarifā iekļautajām pozīcijām. Piemēram, taupījušas uz medicīnas iekārtu amortizācijas rēķina vai kādās citās sadaļās.

“Ja, piemēram, ķirurgs 2018. gadā jau saņēmis 2000 eiro mēnesī, tad 20% no viņa algas būs 400 eiro un tik lielu naudas summu diezin vai būs iespējams pielikt. Ja slimnīca izvelk vidējo no visām algām un uz šīs algas uzrēķina 20%, tad tā jau šobrīd ir lielāka, nekā mēs rēķinām medicīnas pakalpojumu tarifā, un līdz ar to veidojas atšķirības starp iestādēm.

20% pieaugums ir obligāts minimālajām mēnešalgām, un te nevar būt runa par to, ka šim mērķim nav naudas.

Tā ir piešķirta. Bet, ja netiek maksāts, tad mediķi var vērsties vispirms pie savas iestādes vadītāja, bet, ja netiek ņemti vērā, – Valsts darba inspekcijā vai Veselības ministrijā,” sacīja valsts sekretāra vietnieks. Viņš arī piebilda, ka NVD, slēdzot līgumus ar ārstniecības iestādēm, aicina nepalielināt darba samaksu ārstniecības personām, kas jau šobrīd saņem vairāk nekā četras vidējās tautsaimniecības algas jeb vairāk nekā 4000 eiro.

Ministrijas ieskatā ir jāmazina nevienlīdzība un jātuvina zemāko algu saņēmēji atalgojuma vidus līmenim. Iestādes vadītāja uzdevums esot izskaidrot, kāpēc vienam maksā 5000 eiro, bet citam – krietni mazāk.

“Ilgtermiņā ejam uz to, lai mediķi, strādājot vienu darba slodzi, saņemtu to, ko šobrīd saņem ar visām virsstundām un piemaksām,” sacīja Kasparāns.

Finanšu ministrija (FM) ir veikusi ārstu atalgojuma analīzi un konstatējusi lielu amplitūdu stacionāros nodarbināto ārstu atalgojumā. Pēdējo trīs gadu laikā ārstu īpatsvars ar slimnīcās gūtajiem vidējiem mēneša ienākumiem virs 1500 eiro ir pieaudzis no 53% līdz 74%. Taču tas nenozīmē, ka šāds atalgojums tiek saņemts par vienu slodzi – stacionāru ārsti strādā poliklīnikās, dienas stacionāros, dežurē utt.

FM ir konstatējusi, ka pieaug to ārstu īpatsvars, kuri strādā vairāk nekā vienā darbavietā. Pēdējo trīs gadu laikā tādu ārstu īpatsvars, kuri strādā tikai vienā valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādē, ir samazinājies no 40 līdz 33%.

 

Neesam apmierināti

Inga Ozoliņa, Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore: “Par to, ka mēs spēsim nodrošināt zemāko algu pieaugumu, nav šaubu. Patlaban slimnīcā tiek veikti aprēķini, tāpēc nav iespējams sniegt sīkāku informāciju par gaidāmajām darba samaksām. Tikai tādēļ, ka, piemēram, ķirurgi stacionārā strādā virsstundas, mēs viņiem spējam nodrošināt ap 3000 eiro lielu atalgojumu.”

Reinis Joksts, Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Ar saņemto NVD līgumu neesam apmierināti, jo nav iespējams palielināt atalgojumu arī tiem, kas nesaņem zemāko algu. Tādu ārstu, kas mēnesī nopelna no 2000 līdz 3000 eiro, mūsu slimnīcā ir ļoti maz.

SAISTĪTIE RAKSTI

Palielinot algu medicīnas māsai, tā ir ļoti līdzīga tai algai, kuru saņem vecākā medicīnas māsa, un šī starpība arvien vairāk samazinās. 2018. gadā patiešām bija jūtams algu pielikums, bet to nevar teikt par 2019. gadu. Ja minimālā alga būtu divkārt lielāka nekā patlaban, tad noteikti būtu daudz vieglāk piesaistīt medicīnas speciālistus. Patlaban tas izdodas, tikai pateicoties pašvaldības pretimnākšanai un slimnīcas veiksmīgai sadarbībai ar rezidentiem.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 183
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās turpmāk būs pārstāvēta arī Latvija – ievēlēts VCA gastroenterologs asociētais profesors Aleksejs Derovs
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 57
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 3
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
FOTO. “Izskatās kā iemīlējušies!”: princis Viljams un Keita Midltone atgriezušies no atvaļinājuma
13:08
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
12:51
Kols: Saspīlējums uz robežas starp Baltkrieviju un ES nav migrācijas krīze, bet hibrīdkarš
12:50