Foto – Shutterstock

Kas no augiem pret bezmiegu neder un kas der 0

Vai krokusus var izmantot ārstniecībā? Ja moka bezmiegs, vai piemērotāki ir krokusi vai virši? RITA BĒRZIŅA PIEBALGAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Labākam miegam ne krokusi, ne virši nav piemēroti – šiem augiem ir citas vērtīgas īpašības. Tautas medicīnā šādam mērķim noder baldriāns, apinis, mātere, piparmētra, liepziedi, kliņģerīte, mārsils.

Krokuss ir populārs dārza krāšņum­augs. No dažu šķirņu ziedu drīksnām iegūst safrānu. Tā ir galvenokārt kulinārijā pazīstama garšviela ar maigi rūgtenu, neitrālu garšu un piešķir dzeltenu nokrāsu rīsu ēdieniem, kuskusam, pudiņiem, krēmiem, saldajām biezputrām un konditorejas izstrādājumiem. Eiropā krokusi, no kuriem iegūst safrānu, ir izplatīti Itālijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tautas medicīnā safrānu lieto reti – dažreiz nelielās devās kuņģa un zarnu trakta stabilizēšanai, tāpēc krokuss nav pieminēts gandrīz nevienā grāmatā par ārstniecības augiem. Savukārt ķīniešu medicīnā to izmanto organisma stiprināšanai, Tibetā pievieno kvēpināšanas nūjiņām, bet arābu medicīnā valda pārliecība, ka šī garšviela paaugstina emocionālo uzbudinājumu, rada gaismas, prieka un labklājības sajūtu, tonizē sirdsdarbību. To papildina indiešu medicīnas pieņēmums, ka safrāns pastiprina dzimumtieksmi, taču lielās devās rada smagumu galvā, jo pārdozējot var būt indīgs. Farmaceitiskajā rūpniecībā safrānu izmanto tinktūrās un ekstraktos.

Pērkot safrānu veikalā, jāuzmanās no viltojumiem – līdzīgas, bet krietni īsākas par safrānu ir safloras ziedu drīksnas. Turklāt safrāns ir ļoti dārga garšviela.

Virsis ir nektāraugs. Ziedēšanas laikā no jūlija līdz septembrim bišu dravas novieto virsājos, un bites tur gūst labu ienesumu. Drogai vāc viršu ziedus kopā ar lapām bez koksnainajām auga daļām. Sausā laikā nogriež vai nopļauj augu augšējo daļu, attīra no piemaisījumiem, žāvē parastos apstākļos, sargājot no saules, vai kaltē, nepārsniedzot +60 °C. Izžāvētās lapas un ziedus nokuļ, bet rupjākās un pārkoksnētās zaru daļas atsijā.

Tautas medicīnā viršus lieto kā diurētisku līdzekli tūskas, nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai, kā nomierinošu līdzekli pret neirastēniju, tāpēc, iespējams, līdzēs labākam miegam. Tomēr efektīvāk tie iedarbojas pret iekaisumiem, veicina atkrēpošanu, der kompresēm apdegumu, rētu, sasitumu, izmežģījumu dziedēšanai. Viršus var pievienot vannām, ja ir reimatisms un kāju tūska, ko izraisa sirds un nieru slimības. Šī droga nedaudz pazemina asinsspiedienu, nomierina kuņģi, ja ir gastrīts ar paaugstinātu skābes daudzumu kuņģa sulā, mazina caureju.

No drogas gatavo novārījumu un uzlējumu – vienu ēdamkaroti aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, vāra uz mazas uguns 10 minūtes un nokāš. Dzer pa pusglāzei trīsreiz dienā. Tomēr dažādas veselības likstas var paģērēt vājāku vai stiprāku dzēriena koncentrāciju.

Reklāma
Reklāma

Izžāvētus un kafijas dzirnaviņās samaltus viršu zariņus pieber uzkodām un otrajiem ēdieniem kā garšvielu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.