Lai izvairītos no ķermeņa atdzišanas, vajag ģērbties atbilstoši sezonai.
Lai izvairītos no ķermeņa atdzišanas, vajag ģērbties atbilstoši sezonai.
Foto: Tommaso79/SHUTTERSTOCK

Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Šoziem termometra stabiņa rādītāji svārstījās ļoti strauji, reizēm noslīdot pat līdz -27 °C. Tik pamatīga aukstuma iedarbība pat īsā laika sprīdī var izraisīt apsaldēšanos. Tai pirmām kārtām pakļautas ķermeņa daļas, kuras atrodas tālāk no sirds, piemēram, plaukstas un pēdas, vēl jo vairāk, ja cilvēkam jau ir perifērās asinsrites traucējumi, kurus izraisījis cukura diabēts vai sirds slimības. Riska grupā ir arī pirmsskolas vecuma bērni un seniori.

 

Aukstuma iedarbība

Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Lasīt citas ziņas

Zema gaisa temperatūra veicina organisma atdzišanu vai pat apsaldējumu rašanos. Svarīgi riska faktori ir arī gaisa mitrums un vēja ātrums. Jo lielāks vēja ātrums, jo tas aukstāks. Tā, piemēram, ja ārā ir -5 °C un vēja ātrums ir 5 metri sekundē, tad faktiskā gaisa temperatūra ir -15 °C, bet, ja brāzmas ir 11 m/sek, jau -23°C.

Ja turklāt ir arī sezonai nepiemērots, pārāk plāns apģērbs, ķermenis atdod savu siltumu apkārtējam gaisam vairāk, nekā nepieciešams. Sākumā organisms cenšas uzturēt iekšējo orgānu temperatūru normas robežās, tādēļ pakāpeniski atsakās no “mazsvarīgāku” ķermeņa daļu sildīšanas – seko perifēro asinsvadu spazmas, samazinās svīšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpinoties aukstuma iedarbībai,aukstās asinis tomēr nokļūst iekšējos orgānos – smadzenēs, sirdī, nierēs. Parādās salšanas sajūta, locītavu un muskuļu stīvums, galvas smadzeņu temperatūras pazemināšanās noved pie koncentrēšanās spēju samazināšanās, koordinācijas zuduma, miegainības.

Aukstuma iedarbība pat īsā laika sprīdī var izraisīt lokālu apsaldēšanos, kura parasti skar ar apģērbu neaizsargātās ķermeņa daļas, piemēram, vaigus vai degunu, vai tās, kuras atrodas tālāk, piemēram, roku un kāju pirkstus.

Valsts apdegumu centra vadītājs traumatologs ortopēds Sergejs Smirnovs uzsver, ka apsaldējumus var gūt arī tad, kad āra temperatūra ir ap nulli, jo cilvēki vairs nepievērš tik lielu uzmanību tam, lai rokās būtu cimdi, kājās – silti ziemas zābaki, nevis krosenes, bet galvā cepure.

Iespēja apsaldēt rokas vai kādu citu ķermeņa daļu nereti saistās ar darbu ārpus telpām, piemēram, mežā, alkohola lietošanu, neapdomīgu rīcību, piemēram, ilgstošu pastaigu pārāk ciešos vai ziemas sezonai nepiemērotos apavos, ilgstošs nekustīgums.

Diemžēl apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi, un cilvēki to, ka apsaldējuši pirkstus vai ausis, nereti pamana tikai tad, kad jau ir par vēlu. Tas skaidrojams ar to, ka ādā ir salīdzinoši daudz sensoru, kuri reaģē uz karstumu, bet salīdzinoši maz – uz aukstumu.

Ārsts norāda, ka viena no apsaldējuma pazīmēm ir jutības zudums kādā ķermeņa daļā, āda šajā vietā kļūst izteikti bāla.

Ja pēc sildīšanas apsaldētajās vietās atgriežas vienmērīgs sārtums, tas nozīmē, ka asinsrite ir atjaunojusies un viss ir kārtībā, taču, manot, ka āda kļūst tumšāka, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība. Svarīgi atcerēties, ka, vēršoties pēc palīdzības pirmajās trīs četrās diennaktīs, pastāv iespēja glābt apsaldētos pirkstus un izvairīties no amputācijas.

 

Ģērbties silti un kārtu kārtām

Lai izvairītos no apsaldēšanas, saskarsmē ar aukstiem priekšmetiem vai vidē ar pazeminātu gaisa temperatūru nevajag pavadīt pārāk ilgu laiku. Piemēram, lokālus apsaldējumus iespējams gūt, pārcilājot vai apstrādājot aukstus un slapjus priekšmetus, piemēram, saldētas zivis.

Ne jau velti likumdošanā noteikts, ka tad, ja faktiskā gaisa temperatūra ir robežās no -5 °C līdz -10 °C, ārā var strādāt līdz 90 minūtēm, bet pēc tam vismaz 15 minūtes jāatpūšas siltumā, bet, faktiskajai gaisa temperatūrai sasniedzot -30 °C, darba pienākumus drīkst veikt ne ilgāk par stundu, bet atpūtai jāatvēl vismaz pusstunda.

Dodoties nūjot, slēpot vai garākā pastaigā, aukstā laikā labāk vilkt nevis vienu ļoti biezu apģērba gabalu, bet vairākus un plānākus, jo tad siltuma izolācija būs labāka. Aukstā un vējainā laikā noteikti vajadzīga arī mitrumu necaurlaidīga virsjaka, kura pasargās no brāzmām, rokā jābūt dūraiņiem, ap kaklu – šallei, bet galvā – cepurei, kas aizsedz ausis.

Ziemā vajag valkāt ērtus, siltus, mitruma necaurlaidīgus apavus, kuros ievilktas vilnas zeķes. Pošoties pārgājienā, vēlams paņemt līdzi sausu drēbju komplektu un siltu dzērienu termosā.

Arī alkoholisko dzērienu lietošana, lai sasildītos, piemēram, nodarbojoties ar zemledus makšķerēšanu, palielina apsaldēšanās risku. Alkohola ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļi, kas pirmie liecina, ka ķermenis zaudē siltumu un cilvēks vairs nespēj adekvāti uztvert notiekošo.

Ja cilvēkam ir augsts asinsspiediens vai kāda cita sirds un asinsvadu saslimšana, nevajadzētu aukstā laikā strādāt ārā, piemēram, tīrīt sniegu, taču, to darot, nepārpūlēties un strādāt lēnām.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālisti uzsver apsaldējumu pazīmes: apsaldētās ķermeņa daļas āda kļūst bāla, var būt sāpes, kuras, audiem sasalstot un apsaldējumam kļūstot dziļākam, ātri samazinās.

Kad apsaldējuma vieta tiek sasildīta, tajā jūtamas stipras sāpes, pietūkums, var veidoties pūšļi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Ja apsaldētas kājas vai rokas, tās iegremdē remdenā vārītā ūdenī, tam pakāpeniski pielejot siltāku, līdz ūdens temperatūra sasniedz +40 °C. Asinsrites uzlabošanai apsaldēto vietu ūdenī viegli masē (ja izveidojušies pūšļi, tos masēt un pārdurt nedrīkst), pēc tam nosusina, pārsien un silti nosedz.

Nekādā gadījumā apsaldēto ķermeņa daļu nedrīkst sildīt pie uguns, apkures radiatoriem vai kāda cita karsta priekšmeta, jo jušanas traucējumu dēļ var rasties apdegums. Der atcerēties, ka apsaldētās ķermeņa daļas nedrīkst sildīt, berzējot ar sniegu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izslimojis, bet jāpotējas? Lai iegūtu sertifikātu, vajag laboratorijas testu. Taču uz to ilgi jāgaida 27
Asins analīzes vajag nodot pareizi. Kāpēc labāk no rītiem un tukšā dūšā?
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
Vai, enerģijas ieguvei izmantojot saules baterijas, rēķini tiešām ir pa nullēm?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Vai mājās jātur rezerves Covid-19 testi, kas par tiem jāzina 9
Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās turpmāk būs pārstāvēta arī Latvija – ievēlēts VCA gastroenterologs asociētais profesors Aleksejs Derovs
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 183
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 57
Lielākie pabalsti – azartspēlēm. Cik ētiski ir valstij atbalstīt azartspēļu uzņēmumus?
Slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie: aicina atcelt Covid-19 sertifikāta prasību tirdzniecības centros 2
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
Līdz pretinieka pozīcijām 400 metri. Cik gatava saspīlējuma eskalācijai ir Ukrainas armija. “Latvijas Avīzes” reportāža 12
“Visā pasaulē cilvēki sadalīti vienos un otros, un vairs nezinu, kuri ir labie un sliktie.” Saruna ar komponistu Zigmāru Liepiņu
Lietuvā jauns ar Covid-19 saslimušo rekords, daudz saslimušo arī Igaunijā
Māris Antonevičs: Kāpēc premjers runā aplamības
Neskatoties uz Covid-19 saslimšanas rekordiem, Eiropā atceļ ierobežojumus 12
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 295
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus 23
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 48
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 248
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 142
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Lielākie pabalsti – azartspēlēm. Cik ētiski ir valstij atbalstīt azartspēļu uzņēmumus?
12:02
Vai mājās jātur rezerves Covid-19 testi, kas par tiem jāzina 9
11:49
Lietuvā jauns ar Covid-19 saslimušo rekords, daudz saslimušo arī Igaunijā
11:49