Slēpošanas trase Uzvaras parkā. Foto – LETA

Slēpošana palīdz satuvināties un notievēt. Piemērotu slēpošanas veidu var atrast katrā vecumā 0

Ar distanču slēpošanu ir pazīstams teju ikviens – vai nu pats kaut reizi to izbaudījis vai vismaz par to dzirdējis. Distanču slēpošana ir unikāls sporta veids, ar ko var nodarboties jebkurš neatkarīgi no vecuma vai veselības stāvokļa, turklāt tādējādi ne tikai tiek nodarbināti muskuļi, bet arī ir iespēja baudīt dabu sportošanas laikā.

Paaugstina laimes hormona līmeni

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 60
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Tiklīdz zemi pārklāj sniega sega, teju visos parkos parādās vismaz viens slēpotājs, kas aktīvi vico pa sniegainām taciņām. Uz distanču slēpēm labprāt kāps ne tikai gados jauni cilvēki vai bērni, bet arī sirmgalvji, jo šāda veida slēpošana ir drošāka nekā kalnu slēpošana – sportot var jebkurā parkā, pļavā, mežā vai pa taku, atliek vien apgādāt sevi un bērnus ar slēpēm, zābakiem un nūjām un doties uz iecerēto slēpošanas vietu.

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesors un distanču slēpošanas instruktors Juris Grants, salīdzinoši nesen – 2015. gadā – akadēmijas doktorantūras studente Ieva Kundziņa pierādījuši, ka tieši riteņbraukšana, nūjošana un distanču slēpošana ir tie sporta veidi, kas aizdzen dusmas, agresiju un bailes, paaugstina endorfīna jeb laimes hormona līmeni un vairo pozitīvas emocijas. Pētījumā noskaidrots, ka cilvēki jūtas laimīgāki jau tikai pēc vienas stundas, kas pavadīta svaigā gaisā, veicot mērenas fiziskās aktivitātes. Tas nozīmē – atvēlot vienu stundu slēpošanai ziemā, bet vasarā – riteņbraukšanai vai nūjošanai, kas neprasa ārkārtīgu piepūli, īpašas iemaņas vai specifiskas zināšanas, cilvēki jutīsies laimīgāki un enerģiskāki. Fiziskajām aktivitātēm, to skaitā distanču slēpošanai, nedēļā jāatvēl stunda vismaz trīs reizes nedēļā, bet ar nosacījumu, ka sporto zemā intensitātē. Interesanti, ka cilvēki dzīvo ilgāk, ja vairāk bauda dabas ainavas, ko var apvienot arī ar slēpošanu.

Palīdz satuvināties un notievēt

CITI ŠOBRĪD LASA

Distanču slēpošanā, gluži kā peldēšanā, darbojas lielākā daļa muskuļu grupu – daudziem varbūt šķiet, ka šajā nodarbē pārsvarā iesaistītas tikai rokas un kājas, taču slēpošanā tiek nodarbināti arī muguras un vēdera muskuļi, un citas muskuļu grupas iesaistās līdzsvara noturēšanā un koordinācijā.

Tiklīdz muskuļi sāk intensīvāk darboties, ātrāk arī deg kalorijas. Starp citu, atšķirībā no citiem sporta veidiem tieši distanču slēpošana sadedzina visvairāk kaloriju – stundas laikā iespējams zaudēt līdz pat 1122 kalorijām! Distanču slēpošana arī uzlabo un stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, imunitāti un fizisko izturību.

Vēl viena būtiska distanču slēpošanas priekšrocība ir iespēja treniņu apvienot ar kopīgu laika pavadīšanu ar tuvajiem cilvēkiem. Ar šo sporta veidu var nodarboties ģimenes kaut vai trijās paaudzēs – kopīgi palīdzēt cits citam, iemācīt pirmos soļus slēpošanā un šādi vēl vairāk satuvināties.

Slēpošanas soļi iesācējiem

Distanču slēpošanas kustības var iedalīt klasiskajā stilā un slīdsolī. Abi slēpošanas stili būtībā atšķiras ar nelielu niansi – klasiskajā variantā atgrūžas ar stāvošu slēpi, bet slīdsolī atgrūžas ar slīdošu slēpi. Slēpošanas pamatsoli sauc par pārmaiņus divsoli – tās ir tās pašas soļošanas kustības, taču šoreiz pie kājām ir slēpes, bet rokās – nūjas.

Ja esi slēpošanā nepieredzējis, nebūtu ieteicams uzreiz kāpt jau speciāli sagatavotās sliedēs, bet pamēģināt ar slēpēm brist pa sniegu, kurā vēl nav iebrauktas sliedes. Iesākumā mēģini paslēpot bez nūjām, lai sajustu slēpes un pie tām pierastu, bet pēc tam jau slēpot, izmantojot arī nūjas.

Kad jau apgūtas slēpošanas iemaņas, var doties uz kādu nelielu kalnu vai pauguru un stumties lejup. Kalnā augšā var nokļūt, izmantojot skujas veida, pusskujas vai kāpnītes solī.

Slēpošanas pamatkustību videomateriālus var atrast Latvijas Slēpošanas federācijas mājaslapā: infoski.lv.

Slēpotāja iztikas minimums

Distanču slēpošana gan pieprasa piemērotu ekipējumu – būs vajadzīgas distanču slēpes, slēpju zābaki, speciāli zābaku stiprinājumi pie slēpēm un nūjas. Taču tas ir vienreizējs ieguldījums – ekipējums kalpos vairākas sezonas, līdz pat 15 gadiem.

Sporta preču veikalos ir nopērkamas divu veidu distanču slēpes – klasiskajam stilam un slīdsolim piemērotas, taču var atrast arī kombinētās slēpes abus stilu slēpošanai. Iesācējam nav vajadzīgas ārkārtīgi modernas un dārgas slēpes – pietiks ar vienkāršām klasiskā stila slēpēm. Arī zābaku stiprinājumus un pašus zābakus var iegādāties tādus, kas piemēroti abu stilu slēpošanai. Savukārt nūjas jālūko tādas, kas sniedzas līdz pleciem. Kopumā ekipējuma iegādei jārēķinās ar 100–120 eiro izdevumiem. Ja vēlas tikai izmēģināt distanču slēpošanu, lai saprastu, vai tas interesēs arī turpmāk, ekipējumu iespējams noīrēt – gan Latvijas slēpošanas kūrortos, gan distanču slēpošanas trašu tuvumā.

Ievēro!

Lai slēpotu klasiskajā stilā, slēpēm vajadzēs izmantot speciālas smēres, lai slēpes neizslīdētu no sliedēm. Veikalu plauktos ir atrodamas ziedes, kas derēs teju jebkādiem laika apstākļiem – gan zemai gaisa temperatūrai, gan temperatūrai plusos. Tomēr ne vienmēr šīs ziedes ir vajadzīgas – ja izmano vienkāršas tūrisma slēpes un slēpo pa neizbristām takām, var iztikt bez slēpju iesmērēšanas. Taču, slēpojot pa sliedēm, gan smēres noderēs! To cena veikalos svārstās no diviem līdz 10 eiro, un tās var kalpot pat vairākus gadus.

Iesācējam vienatnē neslēpot!

Kad slēpošanas ekipējums iegādāts, var ķerties pie pašas slēpošanas, kuru var iemācīt kāds no slēpošanas instruktoriem vai pat radinieks, kas slēpošanu jau apguvis. Instruktorus var satikt distanču slēpošanas trašu nomās vai atrast to kontaktus Latvijas Slēpošanas federācijas mājaslapā, kur arī norādītas visas distanču slēpošanas trases.

Ja nav iespējams savā reģionā atrast distanču slēpošanas trases, var vērsties vietējā sporta skolā, kur noteikti ir kādi slēpošanas treneri, kas var iemācīt šo prasmi. Pagaidām Latvijā vēl nav slēpošanas pulciņu pieaugušajiem, taču ir dažādas biedrības, piemēram, senioru klubi, kas paši noorganizē slēpošanas grupu nodarbības.

Iesācējiem noteikti nevajadzētu slēpošanu sākt vienatnē – ja gadās nokrist vai nav iespējams piecelties, nebūs, kas izpalīdz. Drošāk ir slēpot kompānijā – ar instruktoru vai dzīvesbiedru, bērniem vai draugiem.

Ar distanču slēpošanu iespējams nodarboties arī vasarā! Slēpot var ar rolleriem jeb slēpēm, kurām pie pamatnes piestiprināti ritenīši. Vasaras distanču slēpošanai ir pieejami rolleri slīdsolim un rolleri pārmaiņus divsolim. Senioriem un iesācējiem ieteicami klasiskie rolleri pārmaiņus divsolim, ar kuriem var lēnām slēpot pa asfalta segumu. Sporta preču ražotāji arī piedāvā apvidus rollerus, kuriem ir lielāki riteņi, – ar tiem jau var braukāt pa taciņām un grantsceļu.

Sargies no apsaldējumiem!

Lai arī distanču slēpošana ir visai mierīgs sporta veids, tomēr var gadīties traumas. Tās gan pārsvarā gūst profesionāli sportisti un pārgalvīgi jaunieši. Reizēm jaunieši mēdz lielā ātrumā traukties lejup no kalna un neveiksmīgi nokrīt. Slēpojot mierīgi un uzmanīgi, savainoties ir teju neiespējami.

Vienīgais distanču slēpošanas risks ir sejas, roku vai kāju apsaldējumia, ja āra temperatūra ir zem 15 grādiem pēc Celsija. Tāpēc pirms slēpošanas ieteicams seju un ausu ļipiņas apziest ar barojošu krēmu, kas pasargās ādu no aukstuma un mitruma. Jau pēc 20 minūtēm krēms būs iesūcies ādā un varēs doties slēpot. Savukārt, lai pasargātu kājas no apsaldējumiem, pirms slēpošanas tās nomazgā ar ziepēm, nosusina un uzvelk tīras, sausas zeķes. Ja kājas būs sasvīdušas vai būs uzvilktas netīras zeķes, tās ātrāk nosals un kļūs nejutīgas. Savukārt rokas var pasargāt ar ērtiem, ne pārāk plāniem cimdiem – distanču slēpošanā derēs arī parastie dūraiņi, taču rokas labāk sasildīs speciālie slēpošanas cimdi.

 

Par citiem tautā populāriem sporta veidiem – nūjošanu, skriešanu orientēšanos un pat tautas dejām – lasiet jaunākajā “36,6°C” tematiskajā pielikumā “Tautas Sporta Ceļvedis”!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 2
42 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 58
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
20 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 60
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 176
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 58
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju
27 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 15
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Eirovīzijas” konkursa atlasei Latvijā pieteikts rekordliels skaits dziesmu
15 minūtes
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā? 9
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 51
6 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 60
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 176
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 5
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 15
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka
12:44
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēti 796 jauni Covid-19 pacienti un 25 sasirgušie miruši
12:39
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā noris darbs pie mūsdienīga radiofrekvenču spektra uzraudzības tehnoloģiskā risinājuma izstrādes
12:30