Foto – MIA STUDIO/Shutterstock

Šī vasara dzēlējiem ļoti labvēlīga. Kā cīnīties? 0

Vasarā, uzturoties laukā, labsajūtu nereti bojā dažādi kukaiņi, kuri mēdz iedzelt. Ko vajadzētu zināt, ar tiem saskaroties?

 

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 124
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 75
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Kukaiņus iedala asinssūcējos un dzēlējos. Pirmo mērķis ir iegūt cilvēka vai dzīvnieka asinis, lai papildinātu savus olbaltumvielu krājumus un izdētu vairāk oliņu, bet dzēlēji – bites un lapsenes – dzeļ, lai aizsargātos, skaidro Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks, entomologs Voldemārs Spuņģis.

Inde dūcējiem noder, lai aizbaidītu putnus un zīdītājus, tāpēc svarīgi, lai tā iedarbotos ātri, sāpīgi un ienaidnieki citreiz neaiztiktu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēka dzīvībai kukaiņu inde nav bīstama, izņemot alerģiskajiem un ja iedzelts galvā vai mutes dobumā. Lidojošie asinssūcēji Latvijā lielu ļaunumu nevar nodarīt, jo slimības nepārnēsā.

 

Dzēlēji dzeļ atšķirīgi

Šī vasara dzēlējiem ir ļoti labvēlīga. “Lapseņu pūžņi būs lieli, un bitēm gaidāma laba medus raža,” prognozē Voldemārs Spuņģis.

Visbiežāk sastopamies ar bitēm, kuru dzelonim ir atskabarga. Pēc dzēliena tas paliek ādā kopā ar indes dziedzeriem, kuri turpina izdalīt indi, kā arī trauksmes feromonus, kas pievilina citas bites, kuras mēģinās uzbrukt. Tāpēc, ja bite iedzēlusi stropa tuvumā, jāsteidzas prom, ko kājas nes.

Katra kukaiņa indei ir mazliet atšķirīgs sastāvs, viena cilvēkam var izraisīt alerģisku reakciju, bet cita – ne.

Kamenes ir draudzīgas un dzeļ reti, ja nu vienīgi kukainīti saspiežot. Kameņu inde ir mazāk toksiska.

Bite pēc dzēliena iet bojā, taču lapsene var dzelt atkārtoti. Ir aplami lapsenes uzskatīt par agresīvām. Tās saniknojas vienīgi tad, ja tiek aiztikts pūznis, tāpēc, ja tie mājās tiek veidoti katru gadu, jau pavasarī vajag aizdzīt karalieni, kas veido ligzdu.

Voldemārs Spuņģis iesaka labāk ar lapsenēm sadzīvot, jo tās apputeksnē augus un iznīcina dārza kaitēkļus. Taču, ja lapsenes ir pārāk uzmācīgas, mājās ir alerģiski cilvēki un mazi bērni, naktī, vēsākā laikā uzmauc pūznim maisu, mazliet piepalīdzot ar lāpstu, aizsien tam galu un aizved uz kādu attālu mežu. Nevajadzētu kukainīšus nospiest vai slīcināt, kā daudzi dara.

Lapsenes par cilvēku izrāda interesi tikai tad, ja viņš smaržo pēc sulas, īpaši ierūgušas. Visvairāk no tām jāsargās rudenī augļu un ogu ražas laikā, kad tās visbiežāk iedzeļ, ēdot augļus un ogas vai dzerot saldus dzērienus.

Irši jeb sirseņi ir vislielākās lapsenes ar prāvāko indes devu, tāpēc reakcija pēc dzēluma var būt spēcīgāka, tomēr visbīstamākās ir papīrlapsenes, kas no sakošļātas koksnes veido ligzdiņas, ko parasti novieto zālienā vai pļavā. Tās ir miermīlīgas radības, taču, ja pūznim uzkāpj vai arī gadās to sapļaut, kukaiņi aizsargājoties dzeļ, un dzēlieni var izraisīt izteiktu alerģisku reakciju.

 

Asinssūcēji gādā par pēctečiem

Latvijā ir ap 200 sugu asinssūcēji, kuri var iedzelt. Daba ir parūpējusies, ka šo kukaiņu siekalas satur anestezējošas vielas, lai būtu lielāka varbūtība, ka mielasta laikā netiks nosisti. Tajās ir arī antikoagulanti, kas šķidrina asinis, lai paspētu ātrāk izsūkt vajadzīgo daudzumu.

No 28 odu sugām galvenokārt sastopamies ar dzēlējodiem. Diezgan izplatītas ir arī miģeles – ļoti sīki, ar aci tikko saskatāmi odiņi, kas parasti dzeļ galvā, lien matos un zem drēbēm. Pie mums dzīvo arī divu sugu malārijas odi, taču tie bīstamo slimību nepārnēsā, jo Latvijas teritorijā nav malārijas slimnieku.

Odi meklē upuri pēc smaržas, siltuma un izelpotās ogļskābās gāzes, kuras koncentrācija ir lielāka cilvēku tuvumā. Uzskats – ja vakarā ir atvērts logs, nevajag iedegt gaismu, jo tad istabā salidos odi, ir aplams – tā sīcējus nevilina. Tiem tīk siltāki cilvēki, kuri vairāk svīst un lietojuši alkoholu, jo tas paplašina asinsvadus, paātrina asinsriti un padara ķermeni siltāku. Izvēlējies upuri, ods nedur savu snuķīti, kur pagadās, bet meklē sviedru dziedzeru izvadkanālu, kur vieglāk iekļūt. Izgaršojot ķermeni, tausta arī dunduri un knišļi. Dundura dzēliens ir tik sāpīgs, jo tam ir lielāks snuķis, kuru dūcējs arī dziļāk iedur.

Voldemāra Spuņģa zināšanas un pieredze liecina: ja pavasarī ļauj odiem sevi sadzelt, izveidojas imunitāte. Dzēlēji kopā ar siekalām ievada upura organismā svešas olbaltumvielas. Jo vairāk mūs dzeļ, jo vairāk organismā antivielu un kļūstam izturīgāki. Vasaras sākumā dzēlienu vietas izteikti niez un metas pumpas, taču rudens pusē organisms uz tiem vairs tik ļoti nereaģē. Bet, ja gadās, ka sadzeļ citu sugu odi, kas izdala organismam vēl nepazīstamas olbaltumvielas, atkal rodas nepatīkama reakcija.

Knišļi dzeļ mazāk sāpīgi nekā odi, taču to siekalas ir toksiskākas nekā citiem asinssūcējiem, tādēļ parasti izveidojas asinsizplūdums un tūska. Vissmagāk no knišļiem cieš tie, kuri nespēj tos atgaiņāt un arī aizmukt – lopiņiem, kas piesieti pie ķēdes, un dzērājiem, kuri aizmiguši ceļmalā. Mājlopus var apsmidzināt ar aizsarglīdzekļiem, taču knišļu uzbrukuma laikā labāk tos turēt kūtī un pievest barību.

No mušām dzeļ, turklāt sāpīgi, tikai sīvā muša, kas ir līdzīga istabas mušai un attīstās galvenokārt kūtsmēslos vasaras otrajā pusē. Ja istabas muša mēdz pastaigāties pa cilvēka ķermeni, apstājoties pie dzimumzīmēm un brūcēm, meklējot barību, sīvā muša to vien meklē kā pasūkt asinis.

Visvairāk jābīstas no ērcēm, kurām patīk dzīvot jauktos mežos, krūmājos un aizaugušās meža noriņās. Mazāk to ir sausos priežu mežos, purvos un pļavās. Kāpuri dzīvo pie zemes, nimfas un pieaugušas ērces augstāk, taču lielākoties ne augstāk par metru.

Ar ērču siekalām tiek pārnests ērču encefalīts, kas izraisa centrālās nervu sistēmas darbības traucējumus. Vienīgais veids, kā pasargāt sevi no saslimšanas, ir vakcinācija. Savukārt ar Laimas slimību var inficēties, ja piesūkušos ērci nepareizi izvelk. Lai mazinātu risku, svarīgi pamanīt un noņemt ērci pēc iespējas drīzāk, to nesaspiežot, jo kukaiņa zarnās ir slimību izraisošās baktērijas.

 

Kā rīkoties, ja iedzēlis kukainis

LOR klīnikas pediatre Sanita Mitenberga uzsver, ka pret kukaiņu dzēlieniem īpaši izteikta reakcija mēdz būt bērniem līdz četru gadu vecumam. Mazuļiem vēl nav izveidojusies pietiekami noturīga imunitāte, turklāt viņi vairāk nekā pieaugušie kustas, svīst un sadzeltās vietas mēdz sakasīt līdz pat asinīm. Lai nerastos liekas problēmas, dzēluma vietas nevajadzētu atstāt bez uzmanības.

Sadzeltās vietas var ieziest ar antihist-amīnu saturošu gelu, kam piemīt atvēsinošs efekts, vai arī lietot antihistamīna tabletes iekšķīgi.

Ja iedzēlusi bite, lapsene vai sirsenis, reakcija mēdz būt nopietnāka. Dzelonis pēc iespējas ātrāk jāizvelk ar pinceti. Bites dzeloņa galā ir indes maisiņš, no kura pakāpeniski izdalās inde. Tāpēc svarīgi to nesaspiest, lai izvairītos no iespējamām alerģiskām reakcijām.

Pēc tam traumēto vietu nomazgā ar ūdeni, ja iespējams, dezinficē, un pēc iespējas ātrāk uzliek ledusgabaliņu vai aukstu kompresi, lai mazinātu tūsku un niezi. To atkārto vismaz 3–5 reizes dienā trīs dienas. Ja tuvumā nav pieejams nekas auksts, dzēluma vietai var uzlikt tīru ceļmallapu.

Pēc kukaiņu dzēlumiem jāizvairās no mazgāšanās karstā vannā un saules iedarbības, kas kavēs stāvokļa uzlabošanos.

Ja kukainis iedzēlis mutes dobumā, bērnam jādod sūkāt ledusgabaliņu vai daudz dzert maziem malciņiem aukstu ūdeni. Sadzelto vietu dzesē ar vēsu kompresi arī no ārpuses, kas palīdzēs sašaurināt asinsvadus un mazināt tūsku. Auksta komprese pie kakla neļaus pietūkt rīklei un mēlei.

Ja dzēlums ir galvas apvidū, bērniņam var aizpampt acis. Tad ieteicams lietot antihist-amīnu saturošas pretalerģijas tabletes, iepriekš izlasot zāļu lietošanas instrukciju un medikamenta devu piemērojot mazuļa vecumam un svaram.

Lai izvairītos no dzēliena nepatīkamajām sekām, lielākam bērnam jau laikus vajadzētu pastāstīt, kā rīkoties kukaiņa dzēluma gadījumā.

Dakteres Mitenbergas pieredze liecina, ka piesūkušos ērci vislabāk var izvilkt ar šim nolūkam paredzētu pinceti, ar to satverot kukaiņa galvu un veicot dažus apgriezienus pretēji pulksteņrādītāja kustības virzienam. Mediķu palīdzība šajā gadījumā nav vajadzīga.

Dažkārt no kukaiņu dzēluma rodas dzīvībai bīstamais anafilaktiskais šoks. Ja agrāk pret tiem nav bijušas alerģiskas reakcijas, tas nenozīmē, ka tās nevar parādīties. Tāpēc – ja iedzēlis kukainis, jāvēro, kā bērns jūtas tuvākās stundas laikā.

 

Zināšanai

Entomologi pašlaik pēta, vai, klimatam kļūstot siltākam, Latvijā nav parādījušies dienvidu zemēm raksturīgi kukaiņi. Dabas vērošanā var iesaistīties ikviens un, pamanot kādu neparastu eksemplāru, aprakstīt, nofotografēt un ziņot: www.dabasdati.lv.

 

Uzziņa

Pēc kukaiņa dzēliena jāzvana ātrajai palīdzībai 113, ja:

>> bērnam piepampst mēle, lūpas, rīkle;

>> ir nieze un uztūkums ne tikai ap dzēliena vietu, bet arī citur uz ķermeņa;

>> ir apgrūtināta elpošana un paātrināta sirdsdarbība;

bērns sūdzas, ka reibst galva vai ir sāpes krūškurvī (mazais teiks, ka sāp vēders);

>> ir samaņas zudums.

 

Padomi

>> Odu dzēlumi stiprina imunitāti, tāpēc Voldemārs Spuņģis iesaka no šiem sīcējiem speciāli nevairīties, taču, ja tie ļoti traucē, kā efektīvu atbaidītāju var lietot aparātu ar siltuma elementu, kurā iepilina šķidrumu, kas iztvaikojot bezvēja laikā aizbaida odus līdz pat triju metru rādiusā. Līdzīgi darbojas arī pretodu sveces.

>> Efektīvas ir arī ierīces ar ultraskaņu, kas imitē sikspārņu raidītās skaņas. Tās ir kā briesmu signāls, jo odi ir viena no galvenajām sikspārņu barībām.

>> Ķīmiskajos pretodu aizsarglīdzekļos aktīvās vielas mēdz būt zemā koncentrācijā un darboties īslaicīgi, lai nekaitētu lietotāja veselībai, tāpēc var šķist mazefektīvi. Lai glābtos no kukaiņiem, šie līdzekļi saskaņā ar lietošanas instrukciju jāizmanto atkārtoti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 29
4 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 124
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 75
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 27
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 5
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
2 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ļoti negribu piedzīvot to brīdi!” Kilbloka par darbinieku atlaišanu un viņu aizstāvēšanu 44
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Elpceļu saslimšanas simptomi, augsta temperatūra, klepus un elpas trūkums: atklāj, cik bērni ārstējas BKUS ar Covid-19 8
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 124
11 stundas
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
Teātra izaicinājumiem – gatavi? Kā jūtas deviņi jaunie aktieri Liepājas teātrī
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 27
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem nulles 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 89
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 20
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 98
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 38
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 67
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 21
23 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 2
21 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
18:33
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: ”No cieņas pret lielākajām Latvijas mazākumtautībām jaunajā mediju platformā – ne vēsts”
18:19
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur Latvijā šobrīd konstatēts visvairāk jaunu Covid-19 gadījumu
18:16