Foto: Shutterstock

Skaistas krūtis – arī pēc bērna barošanas 0

Kā spaniela ausis – šāds neglaimojošs apzīmējums tautā tiek veltīts nošļukušām, bēdīgām krūtīm. Tādas tās nereti izskatās pēc tam, kad sieviete izdarījusi vienu no lielākajiem darbiem savā mūžā – laidusi pasaulē un zīdījusi mazuli. Kā atjaunot krūšu tvirtumu, kad šī misija izpildīta un gribas, lai ķermeņa formas neradītu asociācijas ar skumjām un lejupeju?

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas
Par krūtīm jāsāk rūpēties nevis tad, kad to izskatā parādījies kas nepatīkams, bet visu laiku.

“Līdzīgi kā ar zobu kopšanu – tos tīrām divreiz dienā, kopš parādījies pirmais zobiņš. Arī par ķermeni un krūtīm jārūpējas gan no rīta, gan vakarā,” teic medicīnas klīnikas 4. Dimensija ķermeņa estētikas speciāliste Ramona Bergfelde.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja plāno ģimenes pieaugumu vai grūtniecība jau iestājusies, krūtis jākopj ar divtik lielām rūpēm – gan ar domu, ka tiks barots bērniņš, gan tādēļ, lai tās izskatītos glītas tad, kad šis process būs galā. “Laikus sagatavojoties tam, ka ķermenis grūtniecības laikā izmainīsies, piebriedīs un iestieps ādu, pēc tam tās izskats būs labāks,” iesaka speciāliste.

Kā sagatavoties

Vismaz reizi nedēļā jāveic viegls krūšu ādas pīlings, kā arī masāža ar frotē cimdiņu. Masējot kustībām jābūt vērstām nevis uz leju, bet augšu: sāk ar plaukstas novietošanu zem krūts, tad slīdina to pāri krūškaulam virzienā uz pretējo plecu. Tad šādu pašu kustību veic pretējā pusē un pamīšus atkārto – pa labi, pa kreisi. Divreiz dienā krūtis jāpabaro ar mitrinošu vai barojošu krēmu.

“Tagad pieejami arī speciālie krēmi krūšu ādai. Tā ir ļoti maiga, tāpēc padomāts par specifiskiem mitrinošiem un tonizējošiem līdzekļiem.”

Līdzīgi kā celulīta un saistaudu vājuma profilaksei, arī krūšu ādas kopšanā ļoti ieteicamas kontrastdušas.

Pietiek ar vienu reizi no rīta, jo kontrastduša vakarā rada nevajadzīgu mundrumu, kas traucē iemigt un atpūsties.

Vēlami arī regulāri fiziski vingrinājumi, kas stiprina krūšu muskulatūru. Viens šāds vienkāršs vingrinājums ir krūšu augstumā novietot plaukstas vienu pret otru un spiest kopā, vienlaikus sasprindzinot arī plecus un elkoņus. Starp plaukstām var ievietot, piemēram, tenisa bumbiņu vai kādu citu stingru un reizē elastīgu priekšmetu.

Jāatceras arī par skaistuma vairošanu no iekšpuses – jādzer pietiekami daudz ūdens, jālieto naktssveces vai zivju eļļa.

Palīgs un atbalsts – piemērots krūšturis

Foto: Shutterstock

Pēc tam kad bērniņš vairs nezīž mātes pienu un krūtis iztukšojas, tās kļūst ļenganākas. Pamanāmas kļūst arī strijas – ādas plīsumi, kas veidojas, ja āda pārmērīgi iestiepjas. Tāpēc ieteicams jau grūtniecības pirmajā trimestrī lietot pretstriju līdzekli.

“Jāmeklē tādi krēmi, kas piemēroti topošajām un jaunajām māmiņām, kuras baro ar krūti. Tie ir veidoti no dabīgiem līdzekļiem, tajos nav ķīmijas, kas var nonākt mātes organismā un ar pienu nodota arī bērnam. Ja lieto spēcīgus kopšanas līdzekļus, bērna sejiņai saskaroties ar krūti, mazuļa maigā ādiņa krēma ietekmē var tikt kairināta, tāpēc pirms barošanas krūtis jāapmazgā vai jānoslauka ar cimdiņu vai ko līdzīgu,” iesaka Ramona Bergfelde.

Reklāma
Reklāma

“Jāatceras, ka barošanas periodā krūtīm vēlamas gaisa peldes – arī tām gribas svaigu gaisu. Tas nav nekas sarežģīts – dažas minūtes jāpastaigā kailām krūtīm.”

Būtiska nozīme krūšu skaistuma saglabāšanā grūtniecības un zīdīšanas laikā ir piemērotam krūšturim – paceļošam, noturošam, ar pietiekami platām lencītēm.

Tam jābūt no dabīga, nekairinoša, elpojoša materiāla – gaisam jāpiekļūst krūtīm, lai tās var atpūsties pēc barošanas, lai neplaisā krūšu gali un var sadzīt.

Pēc barošanas – procedūras

Vai, ievērojot visus ieteikumus, kopjot krūtis, lietojot krēmus un valkājot piemērotu krūšturi, iespējams, ka pēc zīdīšanas tās izskatīsies tāpat kā vēl pirms grūtniecības? Ramona Bergfelde teic, ka izmaiņas, visticamāk, būs, jo grūtniecība saistīta ne tikai ar ķermeņa transformācijām, bet arī hormonālām svārstībām sievietes organismā. Tas gan nenozīmē, ka krūtis obligāti izskatīsies sliktāk nekā agrāk.

Dažkārt pēc zīdīšanas pabeigšanas krūtis ir pat tvirtākas un nedaudz lielākas, bet bez kopšanas gan mēdz atgādināt bēdīgas spaniela ausis, novērojusi speciāliste.

Tādā gadījumā vispirms jāapmeklē nevis ķermeņa estētikas speciālists, bet gan ginekologs, kurš pārbaudīs krūšu veselību, iztaustot un izmeklējot ar ultraskaņu vai mamogrāfiju.

Ja krūtis ir veselas un ir vēlēšanās to izskatu uzlabot, var izvēlēties kādu no speciālajām procedūrām, piemēram, ar impulsveida vakuumu. “Sievietei uzliek tādu kā krūšturi. Tā iekšpusē mainās spiediens, kura iedarbībā uzlabojas krūšu ādas vielmaiņa. Krūtīm tiek piegādātas jaunas barības vielas, un tās it kā paceļas un atdzīvojas. Šādi varam pat palielināt krūtis par vienu izmēru,” apraksta speciāliste. Procedūra nav sāpīga, taču jūtama gan, sevišķi, ja sieviete ir tieva: tad šķiet, ka spiež ribas.

Krūtis izskatās labāk arī pēc manuālās masāžas vai ja lieto speciālās krūšu maskas. “Tās ir plēvītes veida – patur un tad noplēš,” stāsta speciāliste. “Tās var likt reizi nedēļā. Papildus procedūrām arī pašai mājās ar sevi jāstrādā: vingrojumi, ikdienas apkope.”

Ne tikai māmiņām! Visām!

“Lielākas problēmas pēc zīdīšanas parasti ir mazām krūtīm – tajās izmaiņas vairāk redzamas,” pamanījusi Ramona Bergfelde un piebilst, ka no pārvērtībām grūtniecības laikā nav pasargātas arī krūtis ar implantiem.

Ja krūtīs izveidojušās strijas, tās var mazināt, ar ultraskaņas procedūrām ievadot kolagēnu, elastīnu vai citus līdzekļus.

Ja ar to ir par maz, var izmantot slīpēšanu ar lāzeru, taču lielāks efekts šīm procedūrām vērojams, ja tās veic iespējami drīzāk pēc bērna barošanas. Jo strijas senākas, jo mazāk iespējams ko labot. Būtiska nozīme ir arī tam, cik jaunajai māmiņai gadu, – ar gadiem ādas elasticitāte samazinās, atgūt jaunavīgas un tvirtas krūtis pusmūžā ir grūtāk nekā jaunībā, tomēr tas nenozīmē, ka tāpēc sava izskata uzlabošanai vispār jāatmet ar roku.

Ja ar kopjošām un skaistuma procedūrām nepietiek un krūšu izskats joprojām neapmierina, var apsvērt plastiskās ķirurģijas iespējas. Var koriģēt gan tvirtumu zaudējušas, gan pārmērīgi lielas krūtis, kas noslogo skeletu un izraisa muguras sāpes.

Ramona Bergfelde uzsver – neviena sieviete nedrīkst piemirst rūpes par krūtīm. “Ja ejam sportot, liekam sporta krūšturi, nevis parasto. Ja krūtis lēkā augšup lejup, āda izstaipās, un tonuss zūd. Sporta krūšturis to novērš, jo satur un piespiež krūtis. Ja tas nepatīk, jāizmanto vismaz krūšturis ar polsteri – galvenais, lai krūtis nelēkā.”

Rūpes par krūtīm barošanas laikā

• Ja krūtis nav pieradušas pie zīdīšanas, āda sūrst un plaisā, jālieto kopšanas līdzekļi, ko ieteikusi vecmāte vai ginekologs. Lai sagatavotu krūtis zīdīšanai, tās var mēģināt radināt pie gaidāmā darbiņa jau laikus: pamasēt, paknibināt krūtsgalus.

• Barojot bērnu, vislabāk lietot nevis parastu ikdienas krūšturi, bet zīdīšanai piemēroto ar atpogājamu daļu katras krūts priekšpusē. Ja piena ir daudz un tas tek, jālieto speciālie ieliktnīši, kas to uzsūc, jo krūtīm nevajadzētu būt pastāvīgi mitrinātām.

• Veļa jāmazgā ar saudzīgiem līdzekļiem, kas nekaitē ādai. Vismaz uz grūtniecības un zīdīšanas laiku vēlams atteikties no balinātāju, mīkstinātāju, smaržinātāju un ar ķīmiju pārbagātu pulveru vai citu mazgāšanas līdzekļu lietošanas.

• Ja krūtis ir ļoti lielas un smagas, vēlams krūšturi nenovilkt arī naktī.

Mūsu eksperte Ramona Bergfelde, VC4 estētiskās medicīnas klīnikas 4. Dimensija ķermeņa estētikas speciāliste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.