Foto: Shutterstock

Smadzenes nevar iztikt bez skābekļa. Ar insultu slimo arvien jaunāki cilvēki 0

Pierasts uzskatīt, ka insults jeb akūti smadzeņu asinsrites traucējumi ir pēkšņs, negaidīts un neprognozējams stāvoklis – gluži kā zibens no skaidrām debesīm, jo var skart arī cilvēkus, kas nekad nav sūdzējušies par veselību un nekādus medikamentus nav lietojuši.

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 106
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neizaicini šodien likteni, tas nebūs tev labvēlīgs! Horoskopi 28.novembrim 2
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas

Taču nereti atklājas, ka brīdinājuma signāli tomēr bijuši. Tipisks piemērs ir pārejoša išēmiska lēkme, kuru tautā mēdz dēvēt arī par mikroinsultu.

Ātri jānokļūst insulta vienībā

Lai gan insults joprojām tiek uzskatīta par gados vecu cilvēku slimību, mūsdienās no tā arvien biežāk cieš jauni cilvēki. “Jaunākajai insulta pacientei mūsu nodaļā bija septiņpadsmit gadi. Diemžēl nereti šiem jauniešiem visu mūžu būs jāmācās sadzīvot ar insulta sekām.

No tā var izvairīties, jo insultu iespējams sekmīgi ārstēt, ar noteikumu, ka pacients četrarpus stundu laikā pēc pirmo simptomu parādīšanas ir nogādāts slimnīcā, kurā ir insulta vienība,” ātras rīcības izšķirošo nozīmi uzver Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas neirologs Kristaps Jurjāns.

Išēmiskā insulta laikā tiek traucēta asinsrite galvas smadzenēs, tādēļ, ātri to neatjaunojot, veidojas neatgriezenisks smadzeņu vielas bojājums.

Taču bieži vien insultam bijuši priekšvēstneši – viena vai pat vairākas tranzitoras jeb pārejošas išēmiskās lēkmes. Tās laikā vienā smadzeņu daļā apsīkst asins apgāde un parādās insultam raksturīgi simptomi: vienpusējs kustību traucējums vai zudums, noslīdējis mutes kaktiņš, notirpums vai nejutīgums vienā ķermeņa pusē, kustību koordinācijas traucējumi un reibonis, redzes vai runas traucējumi.

Šādas lēkmes gadījumā asins apgāde ātri atjaunojas, un smadzeņu darbības traucējumi pakāpeniski izzūd. Parasti tas notiek stundas laikā, taču simptomi var saglabāties līdz pat 24 stundām.

Foto: ESB Professional/Shutterstock

Taču to, vai insultam tipisko simptomu iemesls ir lēkme vai insults, precīzi var pateikt tikai slimnīcā, kur pacientu nogādājusi neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde. Nekādā gadījumā nedrīkst gaidīt, ka simptomi paši pāries vai cerēt uz ģimenes ārsts palīdzību, jo tā tiks zaudēts dārgais laiks.

Nonākot insulta vienībā, pacienta stāvokli vispirms izvērtē neirologs, bet pēc tam nepieciešami galvas smadzeņu radioloģiskie izmeklējumi datortomogrāfija, kā arī datortomogrāfijas angiogrāfija vai vismaz galvas un kakla asinsvadu doplerogrāfija. Ja pacientam ir insults, to iespējams ārstēt ar intravenozu trombolīzi vai mehānisku trombektomiju. Ārstēšanas iespējas un rezultāts ir ļoti atkarīgs no laika – jo ātrāk pacients nokļūst līdz ārstēšanai, jo iespējamība uz labu rezultātu ir lielāka.

“Ja radušās aizdomas par insultu, nekavējoties jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Tuviniekiem nekādā gadījumā nevajadzētu pašiem mēģināt pacientu nogādāt tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļā, jo var izrādīties, ka slimnīcā insultu nav iespējams ārstēt, vai arī pacients var nonākt gaidīšanas rindā un palīdzību saņemt novēloti,” brīdina Kristaps Jurjāns.

Kādēļ apsīkst smadzeņu asinsrite

Biežākie pārejošas išēmiskas lēkmes un insulta iemesli ir ateroskleroze, sirds ritma traucējumi, paaugstināts holesterīns, cukura diabēts un citi kardiovaskulārie riska faktori.

“Galvas un kakla artēriju ultrasonogrāfija ir viena no galvenajām skrīninga metodēm, kas palīdz apzināt pacientus, kuriem ir sašaurinājums asinsvados un kuriem nepieciešama padziļināta izmeklēšana, iespējams, pat ķirurģiska ārstēšana, lai samazinātu insulta risku,” stāsta neirologs, piebilstot, ka uz šo izmeklējumu pacientus var nosūtīt ģimenes ārsts.

Lai gan citviet pasaulē insulta galvenais riska faktors ir ateroskleroze, Kristaps Jurjāns teic, ka Latvijā pirmajā vietā tomēr ir sirds ritma traucējumi – aritmijas, kuras netiek atbilstoši ārstētas.

Viens no bīstamākajiem aritmijas veidiem ir ātriju fibrilācija jeb mirdzaritmija.

Aritmijas dēļ sirds priekškambaros var veidoties asins recekļi jeb trombi. Ja tie atraujas no sirds dobuma un iekļūst kopējā asinsritē, tie var aizceļot arī uz galvas asinsvadiem, izraisot insultu. Ja rodas aizdomas par sirds ritma traucējumiem, pacients tiek nosūtīts uz elektrokardiogrāfiju (10 sekunžu sirds ritma pieraksts) vai 24 stundu sirdsdarbības pierakstu – Holtera monitorēšana.

Papildus var veikt ehokardiogrāfiju – sirds izmeklēšanu ar ultraskaņu, kas palīdz novērtēt sirds uzbūvi un darbību, jo insulta iemesls var būt arī citas sirds slimības, piemēram, miokarda infarkts, mehāniskas sirds vārstules.

Foto: Sitthiphong/SHUTTERSTOCK

Nereti pacienti bez ārsta ziņas lieto dažādus profilaktiskus bezrecepšu prettrombu līdzekļus, piemēram, sirds aspirīnu. “Aspirīns ir efektīvs insulta riska samazināšanai, ja to lieto aterosklerozes izraisītu asinsvadu sašaurinājumu dēļ. Taču pacientiem ar sirds ritma traucējumiem tas nekādu labumu nedos, tieši otrādi – tā lietošana var, piemēram, izraisīt kuņģa čūlu,” saka neirologs Kristaps Jurjāns.

“Nedrīkst patvaļīgi lietot medikamentus vai mēģināt tautas metodes, kuras sola it kā samazināt insulta risku. Pirmkārt, vajag pārskatīt savu dzīvesveidu, jo vienmēr ir iespējams dzīvot veselīgāk. Otrkārt, vērsties pie sava ģimenes ārsta, lai agrīni diagnosticētu un adekvāti ārstētu slimības, kas paaugstina insulta risku, jo zināms, ka 80% gadījumu to būtu bijis iespējams novērst.”

Lēkme un insults

Kamēr simptomi nav mazinājušies, nav iespējams atšķirt pārejošu išēmisku lēkmi no insulta, tādēļ obligāti jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, lai pēc iespējas ātrāk nonāktu slimnīcā, kurā pieejama insulta vienība.

Latvijā ir astoņas insulta vienības: divas Rīgā un pa vienai Valmierā, Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un Daugavpilī.

Insults ir ārstējams pirmajās četrarpus stundās kopš simptomu parādīšanās, tādēļ kavēties nedrīkst.

Arī tad, ja lēkme bijusi īslaicīga un simptomi izzuduši, jāvēršas pie ģimenes ārsta vai neirologa, jo liela varbūtība, ka lēkme atkārtosies vai būs insults.

Saistītie raksti

Insulta risku pēc lēkmes var noteikt ar īpašas ABCD2 skalas palīdzību, ņemot vērā pacienta vecumu (virs vai zem 60), asinsspiedienu, lēkmes ilgumu un tā laikā parādījušos simptomus, kā arī virkni citu faktoru.

30% pacientu, kas pārdzīvojuši lēkmi, vēlāk attīstās insults.

Insulta risku palielina arī cukura diabēts, perorālās kontracepcijas līdzekļu lietošana, smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids, liekais svars.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Ziņas
No sejas maskas valkāšanas rodas apsārtums, izsitumi. Kā pašam pagatavot ziedi pret šo ligu?
12 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ar īpašu rīkojumu atļauts recepšu zāles piegādāt mājās
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, cik Covid-19 gadījumi atklāti Rīgā, Daugavpilī un citviet Latvijā 2
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 11
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 106
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neizaicini šodien likteni, tas nebūs tev labvēlīgs! Horoskopi 28.novembrim 2
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 32
23 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien Latvijā atklāti 637 Covid-19 gadījumi, divi sasirgušie miruši 5
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bez maskas uz veikalu? Diviem vīriešiem Tukumā tagad jāatbild likuma priekšā 13
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trijās no 12 “stingro ierobežojumu” pašvaldībām krities Covid-19 saslimstības līmenis
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā sasniegts Covid-19 jaunatklāto gadījumu rekords; Igaunijā – 370 saslimušo
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmija visnegatīvāk ietekmējusi grūtnieču, HIV pacientu un vardarbībā cietušu sieviešu seksuālo veselību
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Covid-19 kā visīstākais Grinčs. Kā Ziemassvētkus svinēs citās Eiropas valstīs?
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 18
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 9
2 stundas
DD
Dace Deksne
Stāsti
Inguna ir pierādījums, ka arī viens cilvēks var panākt ļoti daudz. “Latvijas lepnuma” stāsts 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 7
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ar īpašu rīkojumu atļauts recepšu zāles piegādāt mājās
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Attīstībai/Par” uzsāk šķiršanās procesu
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 32
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 39
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 35
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
2 dienas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
Nepazīstamā Dilles tante. Recenzija par Latvijas Leļļu teātra izrādi “Dilles tante”
12:59
Inita Šteinberga
Ziņas
No sejas maskas valkāšanas rodas apsārtums, izsitumi. Kā pašam pagatavot ziedi pret šo ligu?
12:51
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
12:46