“Tā sistēma ir pavisam savādāk uzbūvēta.” Ārste stāsta, kā atšķiras veselības aprūpes sistēma Latvijā un Vācijā 75

Ārste-ginekoloģe Ilze Dekere, kura ikdienā vada un strādā privātpraksē Vācijā, TV24 raidījumā “Dienas personība” ieskicē atšķirības veselības aprūpes sistēmā Latvijā un Vācijā.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

“Latvijā privātprakses ir pilnīgi atšķirīgas no privātpraksēm Vācijā. Ja Latvijā patiešām privātprakses ir kā privātprakses, kur cilvēks aiziet un viņš arī privāti samaksā, tad Vācijā būtībā privātprakses ir tās prakses, kas nodrošina visu ambulatoro pacientu apdrošināšanu,” stāsta Dekere.

“Tā sistēma ir pavisam savādāk uzbūvēta. Vācijā ir obligātā slimnieku apdrošināšana. Tā ir obligāta apdrošināšana, kura ir vajadzīga jebkuram cilvēkam, neviens cilvēks bez šīs apdrošināšanas nedrīkst eksistēt. Mēs maksājam par apdrošināšanu 14% no mūsu bruto ienākumiem. Katrs cilvēks, kurš strādā, to maksā. Ja cilvēks nestrādā, tad valsts to uzņemas. Šādā veidā aptuveni 90% cilvēku ir apdrošināti. 10% ir privāti apdrošināti – tie pārsvarā ir valsts ierēdņi vai uzņēmēji, kuri sevi valstiskā apdrošināšanā sevi nevar apdrošināt,” viņa turpina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārste norāda, ka Vācijā medicīnas sistēma ir sadalīta divās daļās – stacionārajā un ambulatorajā daļā: “Par stacionāro daļu uzreiz norēķinās ar slimokasi vai privāto apdrošināšanu slimokasēm. Būtībā mēs ar saviem medicīnas apdrošināšanas nodokļiem maksājam, tā saucamajā, veselības fondā un no tā arī tiek ņemta nauda priekš pacientu apkalpošanas.”

Tāpat Vācijā ir vairākas slimnīcu sistēmas – pašvaldību slimnīcas, baznīcas slimnīcas un privātie koncerni. “Katra slimnīcu veida finansēšana notiek savādāk, bet tas ir pilnīgi vienalga, kurā slimnīcā pacients ar savām vainām nokļūst, jo tas viss tiek finansēts no veselības fonda, kurā iet iekšā šie 14% no mūsu bruto ienākumiem. Tas nozīmē, ka mums ir tāda sociāla sistēma, kurā visi cilvēki saņem tieši tādu pašu medicīnisko apkalpošanu kā tie, kuriem ir daudz naudas,” TV24 raidījumā izklāsta ārste.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.