Sirds ķirurģijas centra vadītājs Romāns Lācis: “Cilvēka orgānu nav iespējams izgatavot, to var tikai ziedot. Diemžēl donoru katastrofāli trūkst ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā.”
Sirds ķirurģijas centra vadītājs Romāns Lācis: “Cilvēka orgānu nav iespējams izgatavot, to var tikai ziedot. Diemžēl donoru katastrofāli trūkst ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā.”
Foto – Edijs Pālens/LETA

Transplantāciju skaitu ierobežot nedrīkst. Saruna ar sirds ķirurgu Romanu Lāci 0

Noteikums, ka gadā drīkst veikt divas sirds transplantācijas, ir absurds, uzskata izcilais sirds ķirurgs Romans Lācis, kurš kopš 2002. gada pārstādījis 23 sirdis, pēdējo no tām – nupat 23. novembrī.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

“Gadā mums atļauts veikt divas operācijas, kas no cilvēcīgās puses ir absolūts absurds. Tas ir apmēram tā, ka Latvijā būtu noteikts dzemdību skaits,” Lācis saka intervijā žurnālam “Mājas Viesis”.

Vienlaicīgi viņš uzsver, ka Latvijā ir ideāli apstākļi sirds pārstādīšanai, kad vienā zālē atrodas recipients, bet otrā donors, kura sirds asinsrite tiek mākslīgi uzturēta. Ķirurgs arī atzīst, ka atveseļošanās procents sirds ķirurģijā Latvijā ir ļoti augsts, iet bojā pusotrs procents pacientu no tūkstoša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tai pašā laikā Lācis neslēpj, ka neveiksmes pārdzīvot ir ārkārtīgi smagi. “Jūs nevarat iedomāties, kas tās ir par šausmām, ja sirds transplantācijas laikā, kad recipienta sirds jau ir izņemta, saproti – tā, kuru ielikām, neiet. Diemžēl tā ir noticis. Ir arī tādi gadījumi, kad atrod izeju no sarežģījumiem, bet tas notiek milzīgā spriedzē. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc visā pasaulē ķirurģiskais darbs tiek novērtēts finansiāli neiedomājami augstu.”

Runājot par pēdējā laikā sabiedrību satraukušo Baibas Barones gadījumu, kad, iespējams, savlaicīgi nesniegtas palīdzības dēļ jaunā sieviete nomira, Lācis uzsvēra: “Protams, ka finansējums aknu transplantācijas operācijām jāatrod. Prātā nāk mūsu slimnīcas asoņdesmitgadīgais liftnieks, ar kuru no rītiem parasti parunājām, braucot no 1. uz 5. stāvu. Viņš pateica vienkāršu patiesību – lai kaut kas būtu, cilvēkiem jāražo. Ja mums nebūs ražošanas, nekas nebūs.”

Visu interviju ar Romanu Lāci lasiet jaunākajā žurnāla “Mājas Viesis” numurā vai tā elektroniskajā izdevumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.