Foto – Shutterstock

Turpinot Laimas slimības tēmu. Slimnieku biedrības viedoklis 0

Nesen publicējām vairāku ārstu, pamatā infektologu, atklāto vēstuli, kurā viņi pauda iebildumus pret raidījuma “Aizliegtais Paņēmiens” Laimas slimības atspoguļojumu. Tāpat atspoguļojām raidījuma pārstāvja viedokli. Raksts ir lasāms šeit. 

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
Lasīt citas ziņas

Šoreiz publicējam Laimas slimības slimnieku biedrības viedokli.

Laimas slimības slimnieku biedrības viedoklis par 2019.gada 27.marta Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas, Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas, Latvijas Pediatru asociācijas, Latvijas Bērnu Infektologu biedrības atklāto vēstuli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ņemot vērā LTV raidījuma “Aizlietais paņēmiens” tēmas aktualizēšanu par Laimas slimības diagnosticēšanu un ārstēšanu Latvijā, un pausto satraukumu asociāciju vidū, mēs – Laimas slimības slimnieku biedrība (turpmāk – Biedrība) vēlamies paust savu viedokli.

Mēs uzskatām, ka “Aizliegtais paņēmiens” sižets (2019. gada 25.martā) ataino šobrīd esošo situāciju Latvijā ar Laimas slimības diagnosticēšanu un ārstēšanu. Protams, nepilnas stundas ilgs raidījums nevar atainot pilnībā visu, bet tas ieskicē problēmu, kas turpinās gadiem. Biedrības apzinātie gadījumi liecina, ka ir nopietnas problēmas ar Laimas slimības novēlotu diagnosticēšanu un nekorektas ārstēšanas vai neārstēšanas sekām.

Vispirmām kārtām, mēs kā Biedrība gribam uzsvērt, ka mūsu mērķis ir panākt kvalitatīvu un savlaicīgu Laimas slimības diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi.

Latvijā daudziem slimniekiem Laimas slimība progresē, samazinot dzīves kvalitāti, radot nepanesamas fiziskas un garīgas ciešanas ne tikai pacientiem, bet arī viņu tuviniekiem. Savstarpēji salīdzinot Biedrības biedru sūdzības par izjūtām un slimības indikācijām, var secināt, ka pārsvarā sūdzības un sekas visiem ir līdzīgas, pat vienādas. Tādejādi nešaubīgi rodas pārliecība, ka kopumā Latvijā Laimas slimību neārstē pietiekamā kvalitātē, jo ārstniecībai neseko veselības uzlabojums.

Minētā mērķa vadīti, biedrības biedri un citi interesenti vēlas uzsākt diskusiju sabiedrībā par šo problēmu, lai rastu risinājumus, nevis kādu aizskartu.

Tāpat gribam norādīt, ka mēs pārstāvam slimnieku intereses, kuri grib dalīties ar saviem pieredzes stāstiem, nolūkā palīdzēt līdzcilvēkiem un kopīgi rast risinājumu problēmai.

Biedrībai ir neizprotama Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas, Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas, Latvijas Pediatru asociācijas, Latvijas Bērnu Infektologu biedrības 2019. gada 27. marta atklātajā vēstulē paustā attieksme – vēršanās pret raidījumu “Aizliegtais paņēmiens” un ārstiem, kas snieguši savu viedokli raidījumam, apgalvojot, ka notikusi vēršanās pret konkrētiem Latvijas ārstiem un pasniegta alternatīvā medicīna kā vienīgā pareizā. Biedrība uzskata, ka raidījuma veidotāji ir pirmrindnieki šīs problēmas aktualizēšanā, uzrunājot arī Latvijas infektologus, kuri nevēlējās sniegt komentāru, un ļaujot izteikties arī raidījuma studijas viesiem, kuri pārstāvēja valsts tradicionālo medicīnu un diagnosticēšanu.

Turklāt nav mazsvarīgi, ka raidījuma studijā klātienē esošie speciālisti pauda maldinošu informāciju, ka Latvijā Laimas slimības seroloģiskie izmeklējumi ir maksas pakalpojumi. Nacionālā veselības dienesta publiskajā vietnē1, ik viens var pārliecināties, ka Laimas slimības diagnostiskie izmeklējumi ir valsts finansēti personām, kurām konstatētas aizdomas par saslimšanu ar Laimas slimību.

Kritiski vērtējams arī tas, ka 2019. gada 27. marta atklātajā vēstulē ārstniecības speciālistu profesionālo asociāciju pārstāvji pauž aizvainojumu par “Aizliegtais paņēmiens” izskanējušo viedokli, bet neskaidro, kas un ar kādām medicīniskajām tehnoloģijām Latvijā sekmīgi ārstē Laimas slimību, kur pacientiem vērsties pēc palīdzības un kāda ir ārstniecības apmaksas kārtība.

Tā vietā, lai vērstos pret raidījumu un speciālistiem, kas raidījumā pauduši savu viedokli, Biedrība aicina:

1) Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas, Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas, Latvijas Pediatru asociācijas, Latvijas Bērnu Infektologu biedrības ārstus kritiski izvērtēt esošo diagnosticēšanas metodoloģiju un ārstēšanas vadlīnijas, un apzināt reālo situāciju;

2) ikvienu institūciju, kurai šis jautājums ir aktuāls, aktīvi iesaistīties diskusijā bez kritikas un pārmetumiem, uzklausot slimniekus, kuri meklē palīdzību, lai būtu veseli un varētu būt pilntiesīgi sabiedrības locekļi;

3) sadarboties ar Biedrību, lai, piemēram, nodrošinātu pacientiem saprotamu un vispusīgu informāciju par Laimas slimību, tās izpausmēm un simptomiem, ārstēšanas metodēm u.c., tādējādi nodrošinot pēc iespējas savlaicīgāku vēršanos pie ārstiem, korektas diagnozes uzstādīšanu un efektīvu ārstēšanās procesu;

4) Latvijas Veselības ministrijai, kā veselības politikas veidotājai, iesaistīties problēmas, kas attiecas uz Laimas slimības diagnosticēšanu un ārstēšanu Latvijā, risināšanā, ņemot vērā arī faktu, ka 2018. gada 15. novembra Eiropas Parlamenta Rezolūcijā par Laimas slimību (2018/2774 (RSP)) teikts, ka trūkst izpratnes par Laimas slimības progresēšanu hroniskā slimībā un aicināts izstrādāt uz pierādījumiem balstītas Laimas slimības diagnosticēšanas un ārstēšanas vadlīnijas. Rezolūcijā minēts arī tas, ka Eiropas dalībvalstīs nav vienprātības par Laimas slimības diagnosticēšanu un ārstēšanu un ir aicināts paplašināt klīniskās pārbaudes izmantošanu, lai ārsti varētu diagnosticēt Laimas slimību pat tad, ja seroloģiskie testi ir negatīvi.

Mūsu Biedrības rīcībā esošā informācija liecina, ka raidījumā atspoguļotie cilvēku stāsti nav atsevišķi reti gadījumi, kā to minēja viens no studijas viesiem, bet ir neskaitāmi daudz cilvēku, kas ik dienas cieš sāpes, zaudē darba spējas un viņu dzīves kvalitāte ir stipri ietekmēta. Cilvēki, ņemot vērā esošo Laimas slimības diagnosticēšanas un ārstēšanas kārtību Latvijā, meklē palīdzību ārpus Latvijas, lai saņemtu ārstēšanu – cerību būt atkal veseliem. Šī situācija kopumā atsaucas arī uz valsts labklājību un attīstību, veido iedzīvotāju attieksmi pret valsti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Biedrība nupat ir jaunizveidota, tās misija ir vienot un aizstāvēt Laima slimības slimnieku intereses, sniegt atbalstu Laimas slimības slimniekiem, lai sasniegtu iepriekš minētos mērķus. Tāpat būtisks biedrības uzdevums ir apkopot informāciju par speciālistiem, kas specializējušies Laimas slimības ārstēšanā gan Latvijā, gan ārpus tās, kā arī informēt un izglītot sabiedrību par Laimas slimību.

Laimas slimības slimnieku biedrības vārdā,
Elīna Prikule
Zane Šneidere

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Signāls Ukrainai. Kā pasaule aizmirsa par notiekošo karu Sīrijā, tā aizmirsīs..
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Signāls Ukrainai. Kā pasaule aizmirsa par notiekošo karu Sīrijā, tā aizmirsīs..
06:15
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48