Neirologs Jānis Mednieks ar pacientu.
Neirologs Jānis Mednieks ar pacientu.
Publicitātes foto

Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta 0

„Veselības centru apvienības” (VCA) sadarbībā ar farmācijas kompāniju „Viatris” īstenotajā izglītojošā projektā „Atpazīsti savas sāpes” ikvienam, kurš jūt muguras sāpju vai galvassāpju radīto diskomfortu, tiek piedāvāts aizpildīt pašpārbaudes testu un saņemt neirologa Jāņa Mednieka padomu tālākai rīcībai, atbilstoši testa rezultātam.

Reklāma
Reklāma
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Norvēģijā ir pilsēta, kuras iedzīvotājiem jau vairāk nekā 70 gadus ir aizliegts nomirt. Nežēlīgs liktenis sagaida tos, kuri saslimuši 30
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Lasīt citas ziņas

Testa rezultāti atklāj, ka vairāk kā 50% respondentu, lai novērstu sāpes, priekšroku dod bezrecepšu medikamentiem, nevis ārsta nozīmētai terapijai, 17% aptaujāto veic fiziskas aktivitātes, bet 12% neko nedara, lai mazinātu muguras vai galvas sāpes, risinot šo problēmu ilgtermiņā.

Pusgada laikā epoliklinika.lv jebkuram pieejamo testu aizpildījuši 2222 respondenti, trešā daļa no tiem ir vecuma grupā no 46 līdz 55 gadiem, bet liels īpatsvars ir arī jauni cilvēki – 21% vecuma grupā 36-45, 15% vecumā no 26 līdz 35 gadiem. 40% par aktuālu uzskatījuši aizpildīt galvassāpju pašpārbaudes testu, 60% – muguras sāpju testu. 84% respondentu ir sievietes, 16% vīrieši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākajai respondentu daļai (7 no 10) atbilžu kopsavilkums norāda, ka sāpju cēlonis varētu būt kāda veselības problēma, tādēļ, pat tad, ja pašam tie šķiet nesvarīgi, būtiski ir izstāstīt par simptomiem ģimenes ārstam vai neirologam, lai lemtu par tālāko nepieciešamo rīcību, iespējams, plašāku diagnostiku vai terapiju sāpju novēršanai.

“Ir svarīgi spēt atpazīt galvas un muguras sāpes – vai tās parādījušās pēkšņi pēc sportošanas, darba dārzā u. tml., vai ir jau ilgstošas. Nevienā no gadījumiem tās nevajadzētu atstāt bez ievērības!

Katrs projekta „Atpazīsti savas sāpes” pašpārbaudes testa dalībnieks atbilstoši no atbildēm iegūstamajiem rādītājiem uzzināja, kā tālāk rīkoties, piemēram, kuros gadījumos, ja ir sūdzības par muguras sāpēm, noteikti jāapmeklē speciālists, vai arī varbūt vispirms apmeklēt ģimenes ārstu un sākotnēji konsultēties ar viņu, veikt profilaktisko apskati, saņemt nosūtījumu uz asins analīzēm.

Novērojam, ka bieži vien cilvēki nezina vai ir piemirsuši, ka reizi gadā pie ģimenes ārsta pieejama bezmaksas profilaktiskā apskate. Bažas rada fakts, ka tikai katrs piektais no tiem respondentiem, kuriem tiešām vajadzētu apmeklēt neirologu, izrādīja interesi, pierakstoties pie speciālista, turklāt ne visi šo pierakstu izmantoja.

Mans aicinājums ir nopietnāk izturēties pret iespējamajām veselības problēmām, par kurām signalizē galvas vai muguras sāpes. Vizītes laiku un konsultācijas iespēju noteikti var atrast – piemēram, kā pirmo saņemot neirologa video konsultāciju tiešsaistē,” rosina neirologs, VCA Neiroloģijas dienesta un Neiro klīnikas vadītājs Jānis Mednieks.

Reklāma
Reklāma

Lai palīdzētu cilvēkiem ar sāpju simptomiem izprast iespējamos sāpju cēloņus un sekas, projekta „Atpazīsti savas sāpes” ietvaros VCA 2022. gada 27. aprīlī  rīkos arī neklātienes tikšanos ar ārstiem, kurā būs iespēja uzklausīt divu zinošu neirologu – Jāņa Mednieka un Lindas Zvaunes –  stāstījumu un ieteikumus, saņemt atbildes uz jautājumiem. Tikšanās adrese tiešsaistē būs https://youtu.be/1VcXfEi-9do .

Saredzot problēmas aktualitāti, it īpaši apstākļos, ko radījis aizvadītais Covid-19 saslimšanas vilnis (ģimenes ārstu noslodze, “garais Covid-19” un tā radītās iespējamās komplikācijas nākotnē, arī neiroloģiskas), “Veselības centru apvienība” šogad turpinās izglītot sabiedrību projekta “Atpazīsti savas sāpes” ietvaros. Sāpju pašpārbaudes testu ikviens interesents var aizpildīt te: www.epoliklinika.lv.

Pacientu mājas lapa noderīgai informācijai, kā sadzīvot ar hroniskām sāpēm ikdienā – www.manassapes.lv