Foto: Shutterstock/ Ilustratīvs attēls.

Vēža pacientu ārstēšana: akcīzes nauda tikai mazs ielāps, vēsta portāls 6

Autors: Inga Paparde, portāls NRA.LV

Onkoloģisko pacientu ārstēšanai šogad paredzēti gandrīz divi miljoni eiro no akcīzes nodokļa ieņēmumiem tabakas izstrādājumu tirdzniecībā. Lielāko daļu šīs naudas – 1,1 miljonu eiro – plānots novirzīt kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošanai vēža pacientiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Tiesa, precīzu šīs naudas izlietojumu – cik jauniem pacientiem un kādas inovatīvas zāles iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā – būs iespējams noskaidrot vien nākamgad.

Šāgada kopējais finansējums onkoloģijas nozarei ir 122,8 miljoni eiro, un, lai arī lielu daļu no tā veido tieši nauda kompensējamo zāļu apmaksai – 42 miljoni eiro, finansējuma ārstēšanas pieejamības nodrošināšanai akūti trūkst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad lielākais finansējums stacionārajai aprūpei
Kopējais finansējums onkoloģijas nozarei 2021. gadā ir 122,8 miljoni eiro (precīzi – 122 763 639 eiro), liecina Veselības ministrijas dati. Lielākā daļa šā finansējuma novirzīta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai – 53 miljoni eiro.

Otra lielākā izdevumu daļa ir kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksa, kas veido 41,9 miljonus eiro. Sekundārajiem ambulatorajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, piemēram, ārstu konsultācijām, izmeklējumiem, novirzīti 22,8 miljoni eiro.

Šajā gadā onkoloģijas nozarei papildus tika piešķirts ļoti neliels finansējums, jo lielākā daļa pieejamās naudas tika novirzīta mediķu atalgojuma palielināšanai.

Saeimā, diskutējot par nākamā gada budžetu, Veselības ministrijas speciālists Boriss Kņigins atzina, ka no veselības aprūpes pakalpojumiem prasītajiem 102,5 miljoniem eiro onkoloģijai atvēlēti vien 30 miljoni eiro, tas nozīmē – mazāk nekā trešā daļa no prasītās summas, kas nepieciešama, lai nākamgad īstenotu plānu veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanai onkoloģijas jomā.

No šīs papildu summas 381 jaunam pacientam būs iespēja segt kompensējamo zāļu izdevumus, savukārt 658 pacientiem līdzekļi ļaus turpināt inovatīvo terapiju. Tāpat aptuveni 600 pacienšu varēs saņemt krūšu rekonstrukcijas pakalpojumu.

Onkoloģijai trešā daļa no papildus prasītā
Plānots, ka 2022. gadā papildu 49,8 miljoni eiro tiks novirzīti uzlabojumu veikšanai onkoloģisko slimību ārstēšanā, Neatkarīgajai stāsta Veselības ministrijā, tomēr pašlaik nav vēl precīzi noteikts finansējums onkoloģijai pa pozīcijām, jo Nacionālajā veselības dienestā tiek veikti aprēķini.

Reklāma
Reklāma

Taču Neatkarīgā noskaidroja, ka 20,18 miljoni eiro papildus nonāks kompensējamo zāļu budžetā, savukārt 19,8 miljoni tiks izlietoti veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijā uzlabojošām investīcijām un kapitālieguldījumiem trijās lielākajās universitāšu klīnikās – P. Stradiņa slimnīcā, Rīgas Austrumu slimnīcā un Bērnu slimnīcā.

Ārstniecības kvalitātes un pieejamības uzlabošanai Veselības ministrija plānojusi papildus novirzīt 8,47 miljonus eiro. Par šo naudu varēšot samazināt gaidīšanas rindas uz veselības aprūpes pakalpojumiem pēc onkoloģiskās diagnozes noteikšanas vai slimības recidīva gadījumā. Tāpat tiks pārskatīta zaļā koridora kārtība, tas ir, kā pacienti ar aizdomām par onkoloģisku slimību prioritāri var saņemt izmeklējumus un konsultācijas.

Salīdzinoši mazāks finansējums papildus nonāks krūts rekonstrukcijas programmai, par ko šogad notikušas plašas diskusijas, aktualizējot jautājumu par sievietēm nepieejamām operācijām pēc krūts vēža. Šim mērķim tiks atvēlēti 0,66 miljoni eiro. Tāpat 0,69 miljoni eiro papildus tiks piešķirti vēža skrīninga programmām.

Akcīzes nodoklis – labāk nekā nekas
Veselības ministrijā norāda, ka saskaņā ar likumu par valsts budžetu 2021. gadam no akcīzes nodokļa ieņēmumiem, kuri gūti, realizējot tabakas izstrādājumus, onkoloģijas nozarei šogad paredzēti 1,8 miljoni eiro. Šis finansējums paredzēts vēža skrīninga uzlabošanai un medikamentu pieejamības uzlabošanai onkoloģiskiem pacientiem.

Daļa šīs naudas novirzīta, lai uzlabotu prostatas vēža skrīningu vīriešiem. Šā gada laikā ieplānots par papildus atvēlēto naudu izmeklēt 108 156 vīriešus. Tāpat daļa nodokļa naudas atvēlēta dzemdes kakla vēža skrīninga diagnostikas uzlabošanai, proti, lai sievietēm, kuras, atsaucoties uzaicinājuma vēstulei uz dzemdes kakla skrīningu, šo pārbaudi veiktu ar modernāku izmeklējumu. Plānots, ka šādas pārbaudes šogad veic 39 477 sievietēm.

Šo finansējumu šogad izmanto arī, lai 544 pacientiem ar plaušu vēzi noteiktu gēnu mutācijas. Lielāko daļu akcīzes nodokļa ieņēmumu, kuri novirzīti onkoloģijas nozarei, paredzēts izmantot, lai uzlabotu inovatīvo medikamentu pieejamību onkoloģiskiem pacientiem. Plānā iezīmēts, ka 49 vēža pacientiem tiks nodrošināta ārstēšana ar inovatīviem medikamentiem.

Valsts budžeta finansējums onkoloģijas nozarei 2021. gadā (eiro)

• Primārā ambulatorā veselības aprūpe 1 299 864

• Sekundārie ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi 22 819 268

• Stacionārie veselības pakalpojumi 53 125 854

• Laboratorisko izmeklējumu nodrošināšana ambulatorajā aprūpē

• Tas ir – Operācijas un biopsijas materiālā fluorescences in situ hibridizācijas izmeklējums mutāciju noteikšana 88 724

• Valsts kompensējamās zāles 41 888 602

• Centralizēta medikamentu un materiālu iegāde 3 541 326

Avots: Veselības ministrija

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.