Foto – Shutterstock

Vitamīni veicina matu augšanu 0

“Ievēroju, ka man sākuši pastiprināti izkrist mati. Vai vitamīnu lietošana varētu palīdzēt?” Ārija Gulbenē

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Atbild ģimenes ārste un matu slimību speciāliste Inga Zemīte: “Pamanot, ka sākuši izkrist mati, cilvēks parasti dodas uz aptieku, lai jautātu farmaceitam, ko varētu lietot, lai to novērstu. Parasti iesaka vitamīnus. Tomēr derētu atcerēties, ka vitamīni nav paredzēti tam, lai apturētu matu izkrišanu, bet gan lai veicinātu to augšanu.

Ja, kādu laiku lietojot vitamīnus, matu izkrišana mitējas, tas nebūt nenozīmē, ka vitamīni ir palīdzējuši. Visticamāk, iemesls bijis īslaicīgs, piemēram, stresa situācija darbā, tādēļ matu izkrišana beigusies pati no sevis. Tad, lietojot vitamīnus, var panākt, ka ataugošie matiņi izaugs spēcīgāki un matu apjoms nemazināsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mati saņem vitamīnus un barības vielas tajā brīdī, kad tie sāk augt, šūnām daloties. Pēc tam šūnas pārragojas, tādēļ vitamīnu lietošana vairs neko nemaina. Ja mata augšanas periodā bijis vit­amīnu deficīts, tas izaug trausls, lūstošs, jo nav izveidojies pietiekami kvalitatīvs.

Matu veselībai vissvarīgākie ir B grupas vitamīni. Ņemot vērā to, ka matu šūnas dalās ļoti ātri, svarīgi, lai šie vitamīni organismā tiktu uzņemti pietiekamā daudzumā un mati varētu pietiekami ātri augt. Vajadzīgi praktiski visi šīs grupas vitamīni. Piemēram, biotīns jeb B7 vitamīns aktivizē šūnu vielmaiņu, pantotēnskābe jeb B5 ļoti nepieciešama gan matu šūnu dalīšanās procesā, gan pigmenta veidošanā. Dabā B grupas vitamīni ir graudaugos (it īpaši vērtīgi ir nelobītie graudi ar visiem apvalkiem), taču tie ir arī riekstos, aknās, olās, gaļā.

Nepieciešams arī C vit­amīns, kas nodrošina to, lai asinsvadu sieniņas būtu stipras un elastīgas. Līdz ar to uzlabojas matu šūnu un galvas ādas barošanās.

No minerālvielām matu veselībai svarīgākās ir dzelzs un cinks. Ja organismā trūkst dzelzs, neveidosies sarkanās asins šūnas – eritrocīti. Cietīs arī mati – augs tievāki un smalkāki. Tas nozīmē, ka uzturā jālieto vairāk dzelzi saturošu produktu, piemēram, rieksti vai gaļa. Veģetārieši noteikti var iekļūt riska grupā, taču dzelzs deficīts var būt arī grūtniecības laikā, kad mainās ūdens līdzsvars organismā. Šķidruma daudzums palielinās, audi kļūst tūskaini. Ja organismā ir daudz ūdens, var samazināties vitamīnu un minerālvielu daudzums, tādēļ ieteicams profilaktiski palietot dzelzs preparātus. Tas, ka grūtniecības laikā bijis izteikts dzelzs deficīts, ir viens no iemesliem, kāpēc pēc dzemdībām mati sāk pastiprināti izkrist.

Arī tad, ja ir liels stress, nesabalansēts uzturs, vajadzīgie vitamīni un minerālvielas ātrāk izlietojas, tādēļ jāuzņem papildus. Var lietot gan polivitamīnus, gan speciālos vitamīnu kompleksus matiem. Abus kopā gan nevajadzētu, jo liekais vitamīnu daudzums organismā neuzsūcas. Dažreiz pietiks ar divu mēnešu kursu, lai jauno matu augšana stabilizētos. Ūdenī nešķīstošie B grupas vitamīni neuzkrājas organismā, tādēļ tie jāuzņem katru dienu. Taukos šķīstošie, A un E, D un K organismā veido rezervītes, tādēļ tie jālieto uzmanīgāk, lai nepārdozētu.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.