Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Zāļu piegāde ķeras? Par jauno kompensējamo medikamentu kārtību 0

Drīkst izsniegt nākamās lētākās

“Diezgan daudz lēto medikamentu vēl nav nokļuvuši lieltirgotavu noliktavās. Šodien pasūtījām lētos medikamentus, bet daudzus nesaņēmām,” stāsta Gita Medne, kura vada “Svitenes aptieku” tāda paša nosaukuma pagastā, kas atrodas Rundāles novadā.

Reklāma
Reklāma
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Sākot ar 1. aprīli, kompensējamo zāļu receptē ir jāraksta zāļu aktīvās vielas nosaukums un aptiekās klientam jāizsniedz lētākais šā nosaukuma medikaments. Ne tikai “Svitenes aptiekas”, bet

arī citu lauku aptieku vadītāji pastāstīja, ka šajā krīzes laikā nav tik vienkārši tikt pie lētākajām zālēm.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nav pieejams kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautais lētākais medikaments, tad Ministru kabineta noteikumi ļauj pircējam izsniegt nākamās valsts apmaksātās lētākās zāles. Bet, ja klients no tām atsakās un vēlas pirkt analoģiskas dārgākas zāles, tad atkal jāiet pie ārsta pēc jaunas receptes un zāles jāpērk par pilnu samaksu no sava personīgā naudas maka.

“Tikai tad, ja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) mājaslapā internetā ir norādīts, ka pirmās lētākās zāles patiešām nav pieejamas, drīkstam dot nākamās lētākās. Bet zāļu ražotāji nav naski ziņotāji ZVA par piegādes traucējumiem, tādēļ aģentūra nereti ar kavēšanos sniedz aptiekām informāciju, ka attiecīgā medikamenta patlaban nav tirgū,” skaidro Dita Kurzemniece, “Pils aptiekas” vadītāja Jelgavā. Rodoties šādai situācijai, pircēji staigājot pa aptiekām meklēdami, kur attiecīgais medikaments vēl nav iztirgots.

Jau iegādājušies trim mēnešiem

Daudzi Svitenes pagasta iedzīvotāji, kuri lieto kompensējamos medikamentus, martā esot iegādājušies zāles turpmākajiem trim mēnešiem (ārstam ir tiesības zāles izrakstīt līdz trim mēnešiem), lai kādu laiku mājās būtu zāles, pie kurām ir pierasts, novērojusi “Svitenes aptiekas” vadītāja, kura strādā pagastā ar nelielu iedzīvotāju skaitu.

Problēma esot arī tā, ka nereti ārsti neesot viegli sasniedzami.

Cilvēki zvanot uz aptieku un stāstot, ka ģimenes ārsts nav sazvanāms un nevarot dabūt elektronisko recepti. Bet, kā cilvēkam rīkoties, ja viņam ir, piemēram, astma, augsts asinsspiediens, kāda sirds un asinsvadu kaite un zāles ir vitāli nepieciešamas dzīvībai? Ne jau visi ir tik prātīgi, ka tās nopērk trim mēnešiem uz priekšu. Šādā situācijā farmaceiti esot neapskaužamā stāvoklī, jo atliekot, vai nu pagriezt muguru un nelikties ne zinis, vai tomēr zāles izsniegt.

To, ka lētākās zāles aptiekai nav piegādātas, jo valstī nav pieejamas, bet informācija par tām neparādās uzreiz ZVA mājaslapā, atzina arī “Skultes aptiekas” vadītāja Iveta Vilciņa.

“Daudzi tik un tā vēlas iegādāties tieši oriģinālos medikamentus, kaut gan kopš 1. aprīļa viņiem šāda iespēja ir krietni sarukusi. Vēl joprojām viņi ir gatavi maksāt. Piemēram, tie, kuri sirgst ar alerģijām, – viņiem lētākās zāles rada blakus simptomus, parādās izsitumi vai pietūkst mēle.

Kaut gan ārsts var 30% gadījumos izrakstīt oriģinālos medikamentus, uz kuru iepakojumiem izlasāms konkrētais zāļu ražotājs, cilvēki kautrējas un neprasa tos ārstam, jo nevēlas traucēt darbos iegrimušo dakteri. Nāk dusmīgi pie mums, bet mēs tur nevaram neko darīt,” secina “Skultes aptiekas” vadītāja.

Reklāma
Reklāma

Risinājumi krīzes apstākļiem

Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere skaidroja, ka lēto zāļu piegādes problēma, visticamāk, rodas tādēļ, ka ir lieltirgotavas, kurām agrāk nebija tik plašs medikamentu pasūtījums no aptieku puses, bet kopš 1. aprīļa tas ir parādījies. Lai samazinātu tos gadījumus, kad izrakstītās zāles nevar iegādāties, ZVA ir izveidota informācijas sistēma, kur katru dienu tiek apkopota informācija par katru zāļu iepakojumu, kas ir atrodams zāļu lieltirgotavās Latvijā. Ikviens to var apskatīt zāļu reģistrā.

I. Kaupere: “Iespējams, ka atsevišķos gadījumos lieltirgotavas informāciju par krājumiem sniedz rīta pusē un pēcpusdienā kāds medikaments jau var trūkt.

Mēs kopā ar ZVA uz katru šādu aptieku norādīto problēmu cenšamies reaģēt nekavējoties. Piemēram, ja aptieka ir saņēmusi no lieltirgotavas rakstisku informāciju par to, ka tur zāļu nav, bet ZVA mājaslapā šī informācija vēl nav parādījusies, aptieka tomēr drīkst pircējam izsniegt nākamo lētāko kompensējamo medikamentu.

Esam raduši risinājumu krīzes apstākļos nesūtīt pacientu pēc jaunas receptes, ja viņš atsakās no lētākajām kompensējamām zālēm un vēlas pirkt analoģiskas dārgākās zāles par pilnu samaksu. To drīkst darīt, uzrādot recepti, kas ir izsniegta lētākā medikamenta iegādei.

Sadarbībā ar ZVA nepārtraukti analizējam, kuras zāles nav pieejamas, kādi šķēršļi aģentūrai ir jāmazina, lai nodrošinātu zāļu pieejamību. Nav runa tikai par lētākajām zālēm, kas ir kompensējamo zāļu A sarakstā, bet arī par ne tik lētām B sarakstā, kuru trūkst. Tas ir saistīts ar izejvielu problēmām, kas radušās medikamentu ražotājiem. Latvija šajā ziņā nav izņēmums Eiropas valstu vidū. Krīzes gaisotnē zāļu pieejamības problēma nav kļuvusi vieglāka.”

Veselības ministrija, iesaistot vēstniecības, esot atrisinājusi neērtības, kas var rasties ar zāļu piegādi apgrūtinātas robežu šķērsošanas dēļ. Pēc pirmajām sūdzībām, ko Veselības ministrija esot saņēmusi, Ārlietu ministrija iedevusi savus kontaktus zāļu ražotājiem, lai viņi momentā varētu reaģēt un atrisināt zāļu ievešanas problēmu. Kopš tā brīža vairs neesot saņemta neviena sūdzība par to, ka situācijas dēļ uz robežām tiktu kavēta medikamentu piegāde, apstiprināja Farmācijas departamenta vadītāja.

Cilvēkus aicina neveidot krājumus

Lai ātrāk piegādātu medikamentus, esot ieviesti arī zāļu reģistrācijas atvieglojumi. Lai Latvijā izplatītu citām valstīm paredzētās zāles to valstu iepakojumā un valodā, vairs neesot jāprasa ZVA atļauja, tikai jāpaziņo par šo faktu aģentūrai.

Daudzām zālēm ir Baltijas valstu iepakojums, un daļa no tām paredzētas Lietuvas, daļa Igaunijas un daļa Latvijas tirgum. Līdz šim, ja zāles bija paredzētas abu mūsu kaimiņvalstu tirgum, neskatoties uz to, ka tas ir Baltijas tirgus, Latvijā bija jāsaņem paralēlās izplatīšanas atļauja. Tagad zāles varot izplatīt Baltijas valstu iepakojumā neatkarīgi no tā, kuras valsts tirgum zāles ir paredzētas.

“Cilvēki izpērk bezrecepšu zāles tādos daudzumos, kas ikdienā nav nepieciešami. Kopā ar ZVA aicinām neveidot šādus krājumus, jo visām zālēm ir derīguma termiņi un nevajag kaitēt savai veselībai, tās lietojot pēc šā termiņa beigām. Pērciet tik, cik ir nepieciešams! Nu kaut vai tas pats paracetamols – nekrājam mājās to tādos daudzumos, ka citiem pietrūkst!” aicināja I. Kaupere.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.