
Zobu tīrīšanas kļūda, kura var beigties ar saindēšanos 0
Mutes skalošanas līdzekļi kļūst arvien populārāki kā ikdienas zobu kopšanas papildinājums, taču ko darīt, ja šķidrums netīši tiek norīts? Īpaši vecākiem šis jautājums var būt aktuāls – cik bīstami tas patiesībā ir? Atbild chip.de.
Vācu kvalitātes testēšanas portāls “ÖKO-TEST” veicis pētījumu par to, kas notiek, ja cilvēks, īpaši bērns, nejauši norij mutes skalošanas līdzekli. Rezultāti atklāj – viss atkarīgs no šķidruma sastāva un norītā daudzuma.
Bērniem – īpašs risks
Saskaņā ar Vācijas Zobārstniecības asociācijas prezidenta prof. Dr. Kristofa Benca teikto, bērni līdz sešu gadu vecumam mutes skalošanas līdzekļus nedrīkst lietot vispār – viņu rīšanas reflekss vēl nav pietiekami attīstīts, tāpēc risks norīt līdzekli ir pārāk augsts.
Īpaši bīstami ir produkti, kas satur alkoholu, jo pat neliels daudzums var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu vai pat nopietnu saindēšanos.
Pieaugušajiem – svarīgi nepārspīlēt.
Pieaugušajiem, kuri nejauši norij nelielu daudzumu skalošanas līdzekļa, satraukumam parasti nav pamata. Taču lielākas devas, īpaši alkoholu, hlorheksidīnu vai cetilpiridīnija hlorīdu (CPC) saturošos produktos, var radīt nopietnākas veselības problēmas.
Turklāt dažas sastāvdaļas, piemēram, hlorheksidīns, ilgstoši lietojot, var ietekmēt zobu un mēles krāsu, pasliktināt garšas sajūtu un kairināt mutes gļotādu.
Testa rezultāti pārsteidz
“ÖKO-TEST” testējis gandrīz 30 mutes skalošanas līdzekļu – daudzi no tiem ieguvuši labas atzīmes, taču daži saturējuši apšaubāmas vielas: alkoholu, hlorheksidīna diglukonātu, tējas koka eļļu un pat metilsalicilātu, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas un kaitēt veselībai, tostarp reproduktīvajai sistēmai.
Kā lietot pareizi?
Lai skalošanas līdzeklis nekaitētu, to jālieto uzmanīgi – izskalojiet muti 30 sekundes un noteikti izspļaujiet, bet ar ūdeni pēc tam neskalojiet. Bērniem vēlams izvēlēties tikai bezalkoholiskus produktus un nodrošināt pieaugušo uzraudzību.
Prof. Benz uzsver: “Mutes skalošanas līdzekļu medicīniskie ieguvumi ir ierobežoti. Tie nekad neaizstāj regulāru zobu tīrīšanu un zobārsta apmeklējumus.”