Veselam
Ārstēšana

Menopauze 38 gados – tik agri?2

Foto – Shutterstock

“Man ir tikai 38 gadi un reizēm uznāk karstuma viļņi. Vai tiešām tik agri varētu būt sākusies menopauze? Kā rīkoties? Vai vajag jau lietot hormonus aizvietojošās tabletes?”

Atbild ginekoloģe Vēsma Kažociņa: “Menopauzes sākšanās laiku nosaka iedzimtība, sievietes veselības stāvoklis, dzīvesveids un citi faktori. Ja mātei vai vecmāmiņai tā iestājusies agrīni, klimaksa priekšvēstneši var parādīties jau 38 gadu vecumā.

Karstuma viļņi hormonālo svārstību dēļ mēdz uznākt daudzus gadus pirms mēnešreižu beigšanās. Pēc 35–40 gadu vecuma tie visbiežāk izpaužas neilgi pirms menstruācijām vai tām sākoties, it īpaši naktīs, jo, krītoties hormonu līmenim, veidojas tā sauktā hormonālā bedre. Šis stāvoklis bieži izraisa arī pazeminātu asinsspiedienu, tāpēc mēdz būt vājums un galvassāpes.

Ja karstuma viļņi izpaužas periodiski, reizi mēnesī, visticamāk, notiek pārmaiņas hormonu līmenī, taču citkārt iemesls var būt vairogdziedzera kaites un veģetatīvās nervu sistēmas nestabilitāte.

Menopauze ir iestājusies tad, ja gadu nav bijušas mēnešreizes. Vidēji tās beidzas 52,5 gadu vecumā. Ja menstruācijas turpinās vēl 55 gadu vecumā, jāveic ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, jāpārbauda krūts dziedzeri, jo pastāv krūts audzēja risks. Jau pāris gadu pirms mēnešreižu beigšanās tās var kļūt neregulāras, retākas un īsākas. Taču, ja notiek biežāk, ar stiprāku asiņošanu, jākonsultējas ar ārstu.

Saistītie raksti

Ja sākušies karstuma viļņi, vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, izmērīt asinsspiedienu, veikt asinsanalīzes, pārbaudot dzimumhormonu un vairogdziedzera hormonu līmeni. Ja nepieciešams, 5.–7. menstruālā cikla dienā asinīs nosaka hormonus FSH (folikultropo hormonu) un LH (luteinizētājhormonu), kuru paaugstināts līmenis liecina par menopauzes tuvošanos. Sūdzības var mazināt, lietojot fitoestrogēnus saturošus dabiskos preparātus vai homeopātiskos līdzekļus, kā arī nomierinošas mikstūras, it īpaši, ja svīšana un karstuma viļņi moka vakaros.

Lai stabilizētu hormonu līmeni, uzreiz nevajag ķerties pie hormonaizvietojošās terapijas. Šim nolūkam var noderēt hormonālās kontracepcijas līdzekļi, kurus dažkārt iesaka līdz pat 55 gadu vecumam, kaut gan jau sākusies menopauze. Hormonus aizvietojošus medikamentus ārsts parasti izraksta, ja klimakss iestājies stabili, taču iepriekš jāizvērtē sievietes veselības stāvoklis.”

LA.lv