Fizioterapeite Baiba Strodāne vingrošanas nodarbībā ar Aleksandru Melnīti.
Fizioterapeite Baiba Strodāne vingrošanas nodarbībā ar Aleksandru Melnīti.
Foto – Timurs Subhankulovs

Alūksnes slimnīcā labas pārmaiņas
 1

Alūksnes slimnīcas telpas kļuvušas krietni mājīgākas, jo pērn pabeigts kapitālais remonts un nule saņemts arī ERAF finansiālais atbalsts slimnīcas ēku siltināšanai.

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 7
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Lasīt citas ziņas

“Attīstīt rehabilitācijas pakalpojumus ierosināja mūsu Invalīdu biedrības pārstāvji,” stāsta Alūksnes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa. “Tie nepieciešami ļoti daudziem, jo vairākums cilvēku mūsu pusē strādā smagu fizisku darbu un sirgst ar mugurkaula kaitēm. Taču rehabilitācija valstī ir pabērna lomā, it īpaši lauku rajonos. Daudzviet strādā tikai masieri, kuru pakalpojumi ne visiem ir pa kabatai, un ne vienmēr ar tiem pietiek, lai atgūtu veselību. Viena lieta, ko vajag, otra – ko iespējams realizēt, taču, ja akmeni sāk kustināt, tad arī izdodas.”

Tagad Alūksnes slimnīcā pacientus divas reizes mēnesī pieņem fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Gita Bērziņa. Pierakstoties rindā, uz konsultāciju pie speciālistes iespējams tikt apmēram pēc mēneša.”Domāju, ka rehabilitācijas ārstam darba Alūksnē pietiktu arī ikdienā, taču šie speciālisti galvenokārt koncentrējas Rīgā un Pierīgā, kur ir vairāk iedzīvotāju un cilvēkiem lielāka maksātspēja,” teic M. Kauliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arvien vairāk iespēju


Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts izveido katram pacientam individuālu rehabilitācijas programmu, ko realizēt pie fizioterapeita. Kamēr Alūksnes slimnīcā nebija iespējams konsultēties ar šo speciālistu, vairākums slimnieku gāja uzreiz pie fizioterapeita, nevis mēroja patālo ceļu pie rehabilitologa uz Valmieru vai Rīgu, lai saņemtu nosūtījumu uz valsts apmaksātu pakalpojumu. Tagad uz šejieni brauc arī no Gulbenes un Balvu novadiem, kur fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts joprojām nepieņem.

Jaunums Alūksnē ir arī valsts apmaksāta mājas aprūpe pēc insulta, piesakoties ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc slimības notikuma. “Šķiet, ka visi pacienti šo iespēju neizmanto, kaut gan esam par to informējuši ģimenes ārstus. Tomēr, iespējams, ka slimnieki un viņu piederīgie to jo­projām nezina un baidās, ka par to nāksies maksāt,” domā slimnīcas vadītāja.

Drīzumā fizioterapijai atvēlētās telpas tiks aprīkotas ar vingrošanas sienu, un, iespējams, jau šogad pacientiem būs iespēja izmantot slinga iekārtu. Kopā ar pašvaldību taps projekts, lai gūtu līdzekļus rehabilitācijas nodaļas paplašināšanai, pagrabstāvā iekārtojot telpas ūdensdziedniecībai.

Pret visām 
kaitēm – kustības 


“Kopā ar kolēģi Artūru Grīnbergu cenšamies strādāt tā, lai neveidotos rindas, jo nereti slimniekam palīdzība nepieciešama nekavējoties,” stāsta fizioterapeite Baiba Strodāne, atzīstot, ka speciālista pienākums ir arī motivēt insulta pacientus kustību atgūšanai, kas izdodoties kā nu kuro reizi. Tiem, kuriem ir piederīgie, vēlme atgūt veselību esot daudz lielāka.

Insulta gadījumā pats svarīgākais ir pirmais pusgads pēc slimības. Jo agrāk tiks sākta rehabilitācija, jo veiksmīgāk atjaunosies kustības un slimnieks iespēju robežās varēs pats par sevi parūpēties. Ļoti svarīga ir arī piederīgo iniciatīva. “Esmu gatava tikties ar insulta pacientu ģimenes locekļiem, ja vien viņi paši to vēlas, un apmācīt, kā tuviniekam palīdzēt. Man vienmēr ir prieks strādāt ar cilvēkiem, kuri ir motivēti uzlabot veselību,” atzīst B. Strodāne.

Fizioterapeiti palīdz arī citiem pacientiem ar dažādām iedzimtām un iegūtām mugurkaula problēmām, kustību traucējumiem, multiplās sklerozes, artrīta slimniekiem, kā arī atjaunot kustības pēc traumām un operācijām.

Liela daļa pacientu ir bērni. Zīdaiņiem ar muskuļu disbalansu vai attīstības traucējumiem vingrošana ir visefektīvākā pirmā dzīves gada laikā. Gandrīz ikvienam skolēnam ir stājas un mugurkaula problēmas mazkustības, asimetriskas pozas vai citu problēmu dēļ. Vasaras brīvdienās, kad vairāk laika, nāk daudz skolēnu, lai uzlabotu stāju. B. Strodāne aicina iesaistīties arī vecākus, lai viņi pēc tam varētu raudzīties, vai tiek vingrots pareizi.

Arī pieaugušie pēc rehabilitācijas kursa fiziskās aktivitātes nedrīkst pārtraukt. Kad fizioterapeits iemācījis vingrot un turēt pareizu stāju, vingrot jāturpina mājās. Tomēr reizi nedēļā, ja iespējams, vēlams atnākt pie speciālista, kurš palīdzēs uzturēt motivāciju un stimulēs prieku kustēties, ierādot jaunus vingrojumus.

Uzziņa


SAISTĪTIE RAKSTI

Pakalpojumiem – ierobežots finansējums


Kā informē Slimnīcu biedrība, Latvijas slimnīcas ir saņēmušas Nacionālā veselības dienesta (NVD) vēstuli ar brīdinājumu, ka līdz 1. jūlijam beigsies valsts finansējums veselības aprūpes pakalpojumiem pacientiem ar prognozējamu invaliditāti. “Valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus pacientiem ar prognozējamu invaliditāti un ilgstoši slimojošiem pacientiem darbspējīgā vecumā katra slimnīca nodrošina stacionāra darbībai paredzētā valsts finansējuma ietvaros,” skaidro NVD sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Štālberga. “Taču, ņemot vērā, cik šiem slimniekiem ir būtiska savlaicīga aprūpe, ik gadu tiek paredzēti papildu līdzekļi, kurus slimnīcām apmaksā par sniegtajiem pakalpojumiem. Šim gadam to apjoms ir 394 070 eiro, un tā pirmajos četros mēnešos ārstniecības iestādes izlietojušas gandrīz visu summu – 348 798 eiro. Turpmāk valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus cilvēkiem ar prognozējamu invaliditāti un ilgstoši slimojošiem pacientiem darbspējīgā vecumā slimnīcas nodrošinās katrai stacionāra darbībai paredzētā finansējuma ietvaros. Kaut gan tas ir ierobežots, slimniekiem pašlaik nav iemesla uztraukties, ka vairs nesaņems nepieciešamos rehabilitācijas pakalpojumus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06