Foto no gigionthat.com

Diagnoze – mikrocefālija – ne vienmēr nozīmē sliktu attīstību bērniņam 0

Kas ir mikrocefālija
Latvijā ik gadu vidēji piedzimst 20 000 bērniņi. No tiem divi līdz trīs jaundzimušie piedzimst ar smagu diagnozi – mikrocefālija. Līdz šim nav atklāts veids, kā ārstēt šo saslimšanu, bet par katra šāda bērniņa pilnvērtīgākas un drošākas dzīves nodrošināšanu vecāki var cīnīties, bērniņam izejot noteiktu rehabilitācijas kursu un apmeklējot attīstību veicinošas terapijas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara 44
Krievijas “lācis” Putins asina nagus, lai sagrābtu arvien vairāk Eiropas uzņēmumu
Lasīt citas ziņas

Marta (vārds mainīts) audzina septiņus gadus vecu dēliņu, kuram saslimšanu ar mikrocefāliju izraisīja dzemdību komplikācijas. Sieviete stāsta, ka grūtniecība noritējusi ļoti labi. Sarežģījumi radās dzemdību laikā, kad bērniņam sāka trūkt skābeklis. Martai, vairs nejūtot dzemdību sāpes, ārsts gūlās uz vēdera, lai palīdzētu bērniņam piedzimt. Kad tas neizdevās, tika pielietots vakuuma sūknis. Martas mazais dēlēns piedzima ar išēmiskiem smadzeņu bojājumiem. To, ka bērnam ir mikrocefālija, viņa uzzināja jau bērna dzīves sākumā, bet tikai dēla 2,5 gadu vecumā tika noteikta diagnoze – bērnu cerebrālā trieka. „Velties, rāpot, sēdēt un staigāt dēliņš iemācījās atbilstoši vecumam. Kad 2,5 gadu vecumā tika konstatēta bērnu cerebrālā trieka, tad arī sākās neskaitāmas rehabilitācijas un speciālistu meklējumi. Regulāras rehabilitācijas, Montesori un kanisterapija, specializētais bērnudārzs bija mūsu ikdiena,” atklāj Marta.

Mikrocefālija ir diagnoze, kad bērniņam vai pieaugušam cilvēkam noteiktu iemeslu dēļ ir ievērojami mazāks galvas apkārtmērs nekā tam vajadzētu būt. Ģenētiķe Liene Korņejeva skaidro – mikrocefālija nav pamatdiagnoze, bet gan simptoms, kuru var konstatēt, izmērot galvas apkārtmēru. „Ja mēs izmēram galviņu no pierītes līdz pakausim, tad iegūstam noteiktu ciparu, kuru salīdzinām pēc Pasaules Veselības organizācijas tabulas dotajiem datiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šis cipars ir zem noteiktas līnijas, tad sākas stāsts par mikrocefāliju. Reizēm pie tā apstājas, un tā paliek kā pamata diagnoze, bet reizēm pamats ir cits, tādēļ tas ir simptoms, kuru radījis noteikts apstākļu kopums.”

To, vai bērniņa galvas apkārtmērs norāda saslimšanu ar mikrocefāliju, ārsts nosaka arī pēc īpaši izstrādātām galvaskausa apkārtmēra līknēm. „Ir norma – piemēram, vidējā līkne norāda, kādam jābūt galvas apkārtmēram. Mazais galviņu apkārtmērs tiek iezīmēts zemākajā līknē, bet mikrocefālija ir vēl zem šī mazo galviņu apkārtmēra. Ir tādi bērniņi, kuriem galvas apkārtmērs ir zem vidējās līknes, bet viņi paši ir mazi, sīciņi, bet kopumā labi attīstījušies un veseli. Varbūt galvas apkārtmērs ir zem vidējās līnijas, bet, proporcionāli skatot visu ķermeni, atbilstoši visām normām – augums, svars, krūšu apkārtmērs, tas ir atbilstošs,” skaidro neiroloģe Vizma Meikšāne. Arī L. Korņejeva stāsta, ka nevar nosaukt vienu konkrētu skaitli, zem kura rādītāja sākas mikrocefālija. Katram cilvēkam tas būs ļoti individuāls. Galvas apkārtmēra robeža atkarīga no tā, kurā attīstības mēnesī bērniņam tas tiek mērīts.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.