Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Kā intīmo veselību ietekmē tas, ka dzemde guļ nepareizi 0

Ne vienai sievietei vien ginekologs ir teicis, ka dzemde novietojusies uz mugurpusi vai kādā citā virzienā. Protams, tas rada satraukumu. Vēl jo vairāk tāpēc, ka klīst mīti – nepareiza dzemdes guļa var būt neauglības un spontāna aborta cēlonis. Vai tā patiešām mēdz radīt problēmas?

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Dzemde parasti atrodas mazā iegurņa vidū un ir noliekta nedaudz uz priekšu, taču dažādu iemeslu dēļ var novirzīties uz vienu vai otru pusi, bet visbiežāk – uz aizmuguri. Reizēm to uz vienu vai otru pusi novelk vāji muskuļi. Ne vienmēr atšķirīgs orgāna novietojums uzskatāms par novirzi no normas.

Kā stāsta Rīgas 1. slimnīcas Šarlotes poliklīnikas ginekoloģe Maija Broša, atšķirīga dzemdes guļa nereti ir iedzimta anatomiska īpatnība, bet citkārt izveidojas dzīves laikā, piemēram, pēc dzemdībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Dzemdes nepareizu novietojumu var atklāt parastā ginekologa apskatē. Lielākoties tas sievietei netraucē un, ja ārsts nepasaka, viņa, par to nezinot, dzīvo mierīgi. Visnopietnākā problēma, kas var mainīt dzemdes guļu, ir ginekoloģiski audzēji un olnīcu iekaisums.

Reizēm izteikti novirzīta dzemde izraisa sāpīgas mēnešreizes. Ja orgāns novietojies stipri uz priekšu vai mugurpusi, menstruālie izdalījumi neizdalās vienmērīgi, bet uzkrājas. Tad noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta, it īpaši, ja agrāk problēmas nav bijušas.

Ja dzemde izteikti novirzīta uz aizmuguri, fiziskas slodzes laikā, ilgstoši stāvot vai strauji ceļoties no gultas, var rasties sāpes un spiediena sajūta mugurā, jo tiek nospiestas mugurkaula nervu saknītes.

Nepareiza dzemdes guļa mēdz izraisīt sāpes atsevišķās dzimumakta pozās. Piemēram, ja tā izteikti novirzīta uz mugurpusi, dzimumloceklis, iekļūstot maksts mugurējā velvē, var mehāniski kairināt dzemdi, radot nepatīkamas sajūtas. Tad vislabāk mīlēties tā sauktajā sunīšu pozā no aizmugures, kad dzemde noliecas uz priekšu.

Daktere Broša noliedz, ka neauglības vai spontāna aborta cēlonis varētu būt atšķirīga dzemdes guļa, kā nereti mēdz uzskatīt. Arī grūtniecības norisi tā neapdraud, jo apmēram 5–6 nedēļas pēc apaugļošanās, kad auglis sāk strauji augt, tā nostājas savā vietā.

Ja dzemdei ir tendence skatīties uz mugurpusi, pēc dzemdībām jācenšas gulēt uz vēdera. Ja orgāns no savas vietas novirzījies tikko, tas var palīdzēt. Lai neprovocētu dzemdes virzīšanos uz aizmuguri, pēc dzemdībām ārsta noteikto laiku svarīgi atturēties no fiziski smaga darba un smagumu celšanas.

Reklāma
Reklāma

Dzemdes novietojumu var mainīt ar ginekoloģisko masāžu, kad speciālists it kā izceļ dzemdi no nepareizās ložas un stiprina tās saites.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.