Foto – Shutterstock.com

Kā gada aukstajā laikā rūpēties par veselību 0

Gada aukstais laiks nāk ne tikai kopā ar ziemas priekiem, bet diemžēl arī sezonai raksturīgām saslimšanām – klepus, saaukstēšanās, iesnas. Kā sevi pasargāt, pirms vēl saslimšana sākusies – par to stāsta “A Aptieku” farmaceite Iveta Lapiņa- Beroza.
VIDEO. Esot bijusi pikta, jo Mailo saskrāpējis viņas jauno BMW: TV šova zvaigznes Bindres suns, ko viņa atstāja piesietu ķēdē laukos, nonācis dzīvnieku patversmē 8
FOTO, VIDEO. “Viņš pat to nevar noslēpt!” Princis Viljams ar savu rīcību mīļoto Keitu nostādījis neērtā situācijā Jordānijas prinča kāzās
“Burtiski no zobiem es viņu izrāvu!” Jelgavas rajonā mājas pagalmā nāk šakālis un cenšas nomedīt kucēnu
Lasīt citas ziņas

Saaukstēšanās vīrusi izplatās gaisa pilienu ceļā. Ciešais kontakts un ilgstoša uzturēšanās slēgtās telpās ar sasirgušo ir pirmais nosacījums, lai slimības izraisītāji apkārtējā vidē sasniegtu pietiekamu koncentrāciju un turpinātu lavīnveidīgo slimības izplatīšanos veselajos indivīdos. Tāpēc, regulāra telpu vēdināšana un roku mazgāšana pirms ēšanas palīdzēs samazināt iespēju saslimt.

Turklāt, aukstajā sezonā ļoti būtiski ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, turēt rokas un kājas siltumā., un, neaizmirstiet, ka sportiskās aktivitātes un pastaigas svaigā gaisā palīdzēs norūdīties un paaugstinās jūsu organisma izturību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nedrīkst aizmirst, ka pastāv tieša saikne ar sociālo un/ vai fizisko stresu un imunitāti. Atpūties, izgulējies un laimīgs cilvēks veiksmīgāk tiks galā ar ikdienas aktivitātēm. Regulāra neizgulēšanās mazina darba spējas un noved pie organisma izsīkuma un novājinātas imūnsistēmas.

Ja vīruss jau piemeklējis

Tā kā saaukstēšanās vīrusu ir ap 200 dažādu veidu (iesnas vien var izraisīt 120 vīrusu veidi), tad arī slimības simptomi var būt ļoti atšķirīgi no viegliem un mēreniem līdz smagiem, norāda “A Aptieku” farmaceite.

Ja pašsajūta ir ciešama, tad ierobežotas ikdienas aktivitātes un vismaz dažas dienas, pavadītas mierīgākā režīmā mājās, atvieglos imunitātes cīņu ar vīrusiem.

Ļoti svarīgi saaukstēšanās laikā dzert zāļu tējas, lai palīdzētu organismam izskalot vīrusu izdalītos toksīnus, tādējādi veicinot ātrāku atveseļošanos.

Ja nav paaugstinātas temperatūras, bet nomoka sauss klepus, tad var veikt ūdens tvaiku inhalācijas, kuram pievienotas ēteriskās eļļas, tās pirms pievienošanas karstajam ūdenim, uzpilinot uz vārāmās sāls vai pārtikas sodas iegūsiet labāku efektu.

Ja tautas līdzekļi nepalīdz, varat doties uz aptieku un farmaceits palīdzēs piemeklēt tieši jums piemērotākos medikamentus, lai atvieglotu slimības simptomus. Gadījumos, kad no vīrusa izraisītie simptomi ilgst vairāk kā 10 dienas vai stāvoklis tikai pasliktinās, tad noteikti jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Kādus imūnsistēmu stiprinošos līdzekļus vislabāk lietot?

Lai stiprinātu imūnsistēmu, svarīgi, pirmkārt, ikdienā uzņemt šķidrumu un pilnvērtīgu , daudzveidīgu uzturu, īpaši šeit jāakcentē tādi augļi un ogas kā dzērvenes, ābolus, kivi, citrusaugļus. Svarīgi arī neaizmirst vērtīgos dārzeņus, kas bagāti ar C vitamīnu, tie būtu: puravi, kāposti, brokoļi, sarkanā paprika. Kā arī ikdienā pie ēdieniem pievienot svaigus lokus, ķiplokus vai sīpolus. Noderēs arī biškopības produkti.

Farmaceite Iveta Liepiņa – Beroza norāda, ka gadījumos, ja ar uzturu neizdodas uzņemt pietiekamu vitamīnu un minerālvielu devu, vai tiek lietota vienveidīga pārtika, tad papildus ieteicams izvēlēties aptiekā piedāvātos produktus un vitamīnu kompleksus, kas satur cinku, selēnu, dzelzi, folijskābi, A, B6, C, D un E vitamīnus, ķiploku, ingveru, eihināciju, greipfrūtu sēklu ekstraktus.

Ja no saslimšanas izvairīties nav izdevies

Ja saaukstēšanās norit ar smagāk izteiktiem simptomiem, tad, atkarībā no to veida un rakstura, pacienta vecuma un vispārējā veselības stāvokļa, var izvēlēties medikamentus, kas mazina drudzi, galvassāpes, aizliktu degunu, sāpes kaklā un sausu klepu.

Pieaugušie var izvēlēties kombinētos medikamentus tabletēs vai pulverus karsto dzērienu pagatavošanai, kas apvieno divas vai vairāk zāļu vielas, un uzlabos pašsajūtu. Parasti, tie satur paracetamolu, kas atvieglo sāpes un mazina drudzi. Un antihisamīna preparātu (fenilefrīnu), kas samazina tūsku, šķaudīšanu, un atvieglo elpošanu stipri tekoša degunu gadījumā. Šiem medikamentiem klāt pievienoti medikamenti, kas nomāc sausu klepu.

Pie stiprām kakla sāpēm palīdzēs aerosoli vai sūkājamās tabletes, kas atkarībā no sastāva vai nu mitrina un atjauno gļotādu, vai arī dezinficē un atsāpina to.

Zāļu tēju lietošana saaukstēšanās periodos

“A Aptieku” farmaceite atzīst, ka tējas palīdzēs uzņemt šajā brīdī tik nepieciešamo papildus šķidruma daudzumu, lai ātrāk izvadītu no organisma gan vīrusu toksīnus, gan medikamentu vielmaiņas gala produktus. Īpaši ja ir sauss kairinošs klepus un kņudinoša sajūta kaklā, tad silta zāļu tēja palīdzēs atvieglot šīs nepatīkamās izjūtas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Liepu ziedu, aveņu lakstu tēja veicinās svīšanu un palīdzēs mazināt drudzi, kas ir svarīgi pie stipri paaugstinātas ķermeņa temperatūras. Pie kakla sāpēm un tā skalošanai noderēs salvijas lapu novārījums. Mārsils, Islandes ķērpis, māllēpes, palīdzēs cīņā ar klepu, savukārt, ingvera sakne, kopā ar citronu un medu stiprinās imunitāti un attīrīs organisma limfātisko sistēmu.

Lai uzlabotu zāļu tēju garšu tās var kombinēt vai izvēlēties jau gatavus zāļu tēju maisījumus, kā arī tām var pievienot medu, dažas saldētas ogas, (upenes, dzērvenes), citrona šķēlīti vai nedaudz pievienot cidoniju sulu. Islandes ķērpja rūgtumu var mazināt tējai pievienojot pienu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Medicīnai piešķir un piešķir papildu finansējumu, taču rindas pie ārstiem nemazinās… Kā tas iespējams?
Plakstiņi aizsedz skatu – kādi ir iespējamie risinājumi?
Viegls muguras sastiepums vai hroniskas sāpes? Ieteikumi, kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija pērn saņēmusi 61 sūdzību par vienaudžu savstarpēju vardarbību
VIDEO. Esot bijusi pikta, jo Mailo saskrāpējis viņas jauno BMW: TV šova zvaigznes Bindres suns, ko viņa atstāja piesietu ķēdē laukos, nonācis dzīvnieku patversmē
FOTO, VIDEO. “Viņš pat to nevar noslēpt!” Princis Viljams ar savu rīcību mīļoto Keitu nostādījis neērtā situācijā Jordānijas prinča kāzās
“Burtiski no zobiem es viņu izrāvu!” Jelgavas rajonā mājas pagalmā nāk šakālis un cenšas nomedīt kucēnu
Neticama veiksme lutinās tieši viņus! Astrologs nosauc divas zodiaka zīmes, kam ļoti paveiksies jūnijā
Batalauskis: “Ir traki! Darba tirgū ienāk par 20 gadiem vecāki cilvēki, kas nekad neko nav strādājuši”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Latvijas Paralimpiskā komiteja no “Mēness aptiekas” saņems 120 000 eiro atbalstu – parasportisti varēs turpināt sportot veselībai un augstiem sasniegumiem
Svētki balsij tikai sākas! Kā gādāt par kakla veselību?
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
Vasaras brīvlaiks. Lai bērni laimīgi un vecāki apmierināti!
Ar smadzeņu implantu savienos cilvēka smadzenes ar datoru? Miljardiera Īlona Maska firmai atļauj veikt pirmos testus
Kādu kontracepcijas metodi izvēlēties? Ginekoloģes Karlīnas Elksnes padomi
Kā padarīt grilēšanu veselīgāku? Speciālistu padomi grila sezonai
Pēteris Apinis: Valsts prezidenta vēlēšanas 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas!
Edmunds Krastiņš: “Kāpēc mēs tērējam vairāk par kaimiņvalstīm, bet rezultāta nav?”
Vīruss varētu pārvietoties arī starp zīdītājiem: eksperti nopietni satraukti par putnu gripas mainību un straujo uzliesmojumu
Ukraina sākusi virkni “nekaunīgu operāciju”, lai krievi kristu panikā
FOTO, VIDEO. “Viņš pat to nevar noslēpt!” Princis Viljams ar savu rīcību mīļoto Keitu nostādījis neērtā situācijā Jordānijas prinča kāzās
VIDEO. Esot bijusi pikta, jo Mailo saskrāpējis viņas jauno BMW: TV šova zvaigznes Bindres suns, ko viņa atstāja piesietu ķēdē laukos, nonācis dzīvnieku patversmē
FOTO. Latvijas hokejistu sirdsdarbiņš: Rubīns, Balinskis un Bukarts iepriecina bērnus dārza svētkos Bērnu slimnīcā
Batalauskis: “Ir traki! Darba tirgū ienāk par 20 gadiem vecāki cilvēki, kas nekad neko nav strādājuši”
FOTO. Praida gājienā Rīgā piedalās vairāki tūkstoši cilvēku
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ja tu sagaidīsi pozitīvo, tad pat vissarežģītākās situācijas nostrādās tev par labu! Horoskopi 4.jūnijam
23:06
Ukraina sākusi virkni “nekaunīgu operāciju”, lai krievi kristu panikā
21:18
“Mēs piedāvājam patiesu partnerību”: Maskavas sabiedrotā Kirgizstāna paudusi gatavību sadarboties ar Eiropu
20:56