Foto: Shutterstock

Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus 28

Nieze, apsārtums un šķaudīšana, jūs neesat viens šajās raizēs. Šā gada pavasara alerģiju sezona sākās agri, dažviet pārspējot ziedputekšņu stipruma rekordus un joprojām turpinās. Lai gan ziedputekšņu intensitāte katru gadu atšķiras, jaunākās tendences liecina, ka alerģiju sezonas kopumā kļūst garākas un spēcīgākas, tā izteikusies Kristīne Vanijčarenkarna, Emorijas Universitātes docente, kas specializējas alerģijās un imunoloģijā.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

“Mēs jau ilgu laiku esam novērojuši, ka augstāks oglekļa dioksīda līmenis un gaisa temperatūras globāla paaugstināšanās augiem liek ražot daudz vairāk ziedputekšņu un šīs ziedputekšņu sezonas sākas agrāk,” tā izdevumam The Times izteicies Viljams Anderegs, asociētais profesors no Jūtas Universitātes, kas pēta, kā klimata pārmaiņas ietekmē dabu un cilvēkus. “Tagad tas notiek lielos mērogos”.

Pētījumi liecina, ka no 1990. līdz 2018. gadam, piemēram, Ziemeļamerikā ziedputekšņu koncentrācija pieaugusi par aptuveni 20%, alerģijas sezonai sākoties apmēram 20 dienas agrāk un beidzas par nedēļu vairāk. Tas novērots visā ASV, taču dažas Dienvidaustrumu un Vidējo Rietumu daļas ir īpaši karstie punkti, viņš saka.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Klimata pārmaiņas nav kaut kas tālās desmitgadēs vai citās valstīs; tas notiek ar mums šeit, katrā pavasara elpas vilcienā!”

Alerģijas sezonas simptomi: niezošas acis, apsārtumi, šķaudīšana, nogurums, izsitumi u.t.t. Papildu tam, ka šie simptomi ir nepatīkami, tie var apgrūtināt iemigšanu un var negatīvi ietekmēt sniegumu darbā vai skolā.

Ja alerģijas ieilgst un netiek ārstētas, tās var arī veicināt komplikāciju rašanos, saka Masačūsetsas Vispārējās slimnīcas Alerģijas un klīniskās imunoloģijas nodaļas ārste Dr. Kerolaina Sokola. “Jo ilgāk jums ir nekontrolēts iekaisums, jo lielāka iespēja, ka jums būs blakusparādības,” saka Sokols.

Kā rīkoties, ja alerģijas sezonās paliek jūtami sliktāka pašsajūta? Gatavojieties lietot zāles! “Cilvēki, kuri

iepriekš varēja izvairīties no alerģijām, ka neko neārstēja vai lietoja vienu nedēļu kādus antihistamīnus, tagad var gadīties, ka bez medikamentiem vairs nebūs viegli pārlaist šo laiku,” prognozē speciālisti.

Pētnieki iesaka jau laikus plānot rudens alerģijas sezonu un nākamā gada pavasari, jo ir novērots pacientu skaita pieaugums, kuriem nepieciešama ilgstoša ārstēšana, lai neciestu no putekšņu sezonas pārāk stipri. “Ja jums ir tendence uz alerģijām, sāciet lietot zāles jau agrāk, lai novērstu simptomus, pirms tie sākas. Ja sākat to pēc simptomu parādīšanās, būs grūtāk!”

The Times raksta par kādu jaunumu – imūnterapiju jeb injekcijām pret alerģijām.

Pacienti, kuriem tiek veikta šāda veida profilaktiska ārstēšana, saņem injekcijas, kas satur nelielu daudzumu alergēna, un mērķis ir laika gaitā viņiem kļūt noturīgiem pret to.

“Imunoterapija ir šobrīd vienīgā lieta, kas maina jūsu imūnreakciju pret alergēniem,” raksta izdevums, atsaucoties uz pētniekiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.