Foto: SHUTTERSTOCK

Kāpēc cilvēka augums ar vecumu kļūst īsāks? Zinātnieki atklāj arī vecumu, kad sākam sarauties 16

Ar vecumu cilvēki vienmēr kļūst īsāki par vairākiem centimetriem. Tas notiek tāpēc, ka kauli “apēd” paši sevi, skrimslis kļūst plānāks un muskuļi ir izžūst. Ātrums, kādā šie procesi notiek, ir atkarīgs no gēniem, fiziskā stāvokļa un fiziskās aktivitātes līmeņa visas dzīves garumā, raksta Livescience.

Reklāma
Reklāma
6 pārtikas produkti, kurus nekādā gadījumā nedrīkst saldēt
Kokteilis
Trāpīgais horoskops. 10 teikumi, pēc kuriem pavisam noteikti atpazīsi katru zodiaka zīmi
Duncis Putina mugurā: situācija Krievijā pēdējo dienu laikā ir strauji mainījusies
Lasīt citas ziņas

Nacionālā novecošanas institūta pētījums, kurā 35 gadus sekoja 2084 vīriešiem un sievietēm, atklāja, ka viņi sāka zaudēt garumu aptuveni 30 gadu vecumā un laika gaitā auguma samazināšanās paātrinājās.

Pētījumā, kurā piedalījās cilvēki vecumā no 17 līdz 94 gadiem, noskaidrots, ka vecumā no 30 līdz 70 gadiem vīrieši zaudēja vidēji 3 cm, bet sievietes 5 cm. Līdz 80 gadu vecumam vīrieši ir zaudējuši 5 cm, bet sievietes – 8 cm. Tas galvenokārt ir saistīts ar faktu, ka ar vecumu kauli sāk sairt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kauli cilvēkam sāk veidoties ap astoto grūtniecības nedēļu un turpina augt, līdz cilvēki sasniedz 25 gadu vecumu. Kauli kļūst arī blīvāki, ja tiem ir jāuztur liela muskuļu masa. Muskuļiem augot, tie ražo kolagēna šķiedras, kas stiepjas un palielina vietējo asinsriti, kas savukārt stimulē kaulu augšanu.

Kaulu augšana apstājas aptuveni 25-30 gadu vecumā. Un aptuveni 40-50 gadu vecumā cilvēki sāk pakāpeniski zaudēt kaulu masu.

Kauli ir “kā matrica, kurā viss ir saistīts viens ar otru,” sacīja Hārvardas Medicīnas skolas epidemioloģe Mariana Hanana. Kaulu matrica sastāv galvenokārt no kolagēna proteīna un hidroksilapatīta minerāliem. Kad cilvēki zaudē kaulu masu, “šīs struktūras vājinās, un nelieli spriegumi var izraisīt mikrolūzumus, iznīcinot šos mazos, sīkos kaulu savienojumus.”

Mazu kaulu traumu uzkrāšanās var izraisīt osteoporozi, kas padara kaulus plānus, trauslus un vājus. Osteoporoze savukārt var izraisīt lielākus kaulu lūzumus, kas bieži rodas mugurkaulā, gurnos un rokās.

Muskuļiem var būt arī svarīga loma ar vecumu saistītā auguma zudumā. Gados vecākiem cilvēkiem muskuļi var atrofēties, ko sauc par sarkopēniju. Tas ir saistīts ar vājāku kaulu struktūru. Muskuļu atbalsta trūkums ap rumpi pasliktina cilvēka spēju stāvēt taisni. Atšķirībā no osteoporozes, ko var ārstēt, sarkopēniju nevar izārstēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.