Foto: Shutterstock

Kāpēc sieviešu asaras “mīkstina” vīrieti? Atklāts, ka asaras satur vielu, kas mazina agresiju 31

Emocionāla sieviešu raudāšana var samazināt vīriešu agresiju par vairāk nekā 40%, izraisot izmaiņas viņu smadzenēs. Cilvēka asarās ir viela, kas mazina agresiju, norāda pētnieki. Viņi arī uzskata, ka īpašais asaru pilienu sastāvs laika gaitā varētu būt attīstījies, lai pasargātu raudošos mazuļus. Kā raksta The Guardian, zinātniekiem tomēr liekas, ka visu cilvēka asarām būtu līdzīga ietekme.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Lasīt citas ziņas

“Agresijas samazināšanās bija iespaidīga,” sacījis Noams Sobels, Izraēlas Weizmann Zinātņu institūta neirobioloģijas profesors. “Viss, kas ir asarās, patiesībā samazina agresiju.”

Agrāk Čārlzs Darvins 1872. gadā grāmatā “Emociju izpausme cilvēkos un dzīvniekos” pasludināja šņukstēšanu un raudāšanu par “bezmērķīgu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču 150 gadu laikā pētnieki ir nonākuši pie vairākiem slēdzieniem, ka asarām ir liela loma, sākot no ievainojamības un bezpalīdzības signalizēšanas līdz baktēriju izskalošanai no acīm.

Kā vēsta The Guardian, Sobelas laboratorijā tagad atklāts, ka sieviešu asaras samazina vīriešu testosterona līmeni, taču vēl nav skaidrs, vai tas ietekmē arī uzvedību.

Pētnieki savāca sieviešu asaras, kamēr viņas skatījās skumjas filmas. Eksperimentā tālāk piedalījās 31 vīrietis, kurš tika saskarsmē vai nu ar fizioloģisko šķīdumu, vai sieviešu asarām saslapinātiem tamponiem. Pēc tam vīrieši piedalījās datorizētā spēlē, ko izmanto psiholoģijā, lai izraisītu agresīvu uzvedību.

Agresīva uzvedība tika konstatēta par 43% mazāka tiem, kas bija kontaktā ar īstajām asarām, salīdzinot ar fizioloģisko šķīdumu.

Maz ticams, ka asarās esošās ķīmiskās vielas būtiski ietekmēs pieaugušo cilvēku sociālo mijiedarbību, taču pētnieki pieļauj, ka asaru sastāvs varētu būt tā attīstījies, lai aizsargātu mazuļus – viņiem ir ļoti ierobežotas spējas sazināties. “Tomēr ir vispārzināms, ka zīdaiņi, kuri daudz raud, ir pakļauti pat fiziskas vardarbības riskam.”

“Reālajā dzīvē lietas var notikt savādāk. Vardarbīgā situācijā asaras maz var mazināt varmākas agresiju. Kāpēc šādos apstākļos ķīmiskā signalizācija nedarbojas? Raudāšanas sociālais konteksts ir ļoti sarežģīts, un ir aizdomas, ka agresijas mazināšana ir tikai viena no daudzajām iespējamajām asaru funkcijām,” spriež pētnieki.

Reklāma
Reklāma

Sobel laboratorija tagad cer noteikt to asaru aktīvo sastāvdaļu, kas pavērtu durvis vielas ražošanai, ko iespējams izmantot, lai mazinātu agresīvas tendences.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.