Latvijā HIV inficēto īpatsvars sabiedrībā ir augstākais visā Eiropas Savienībā, liecina statistika.
Latvijā HIV inficēto īpatsvars sabiedrībā ir augstākais visā Eiropas Savienībā, liecina statistika.
Foto: Jarun Ontakrai/Shutterstock

Klusējošā infekcija – HIV. Ārstēšanās kļuvusi pieejamāka 0

Šogad finansējums valsts kompensējamo zāļu apmaksai HIV pacientiem tika ievērojami palielināts, bet no 1. oktobra atcelti arī ierobežojumi ārstēšanas sākšanai. Tagad to var saņemt uzreiz pēc diagnozes noteikšanas. Tas vieš cerības, ka Latvijai izdosies ierobežot šīs slimības izplatību, jo jau otro gadu pēc kārtas mūsu valsts ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā HIV pacientu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotājiem. Ar šo vīrusu inficēti 7343 Latvijas iedzīvotāji – tas ir par 5,5% vairāk nekā pērn, no tiem 1921 slimība ir vēlīnā – AIDS – stadijā.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Atklāj pārāk vēlu

Rīdzinieks Jānis (55), šķīries, trīs jau pieaugušu bērnu tēvs, vairākus gadus nostrādāja ārzemēs. Atgriezies Latvijā, iekārtojās darbā un centās ievērot veselīgu dzīvesveidu – ēst vairāk augļu un dārzeņu, auto vietā izmantot velosipēdu, regulāri apmeklēt Anonīmo alkoholiķu sanāksmes, lai neatgrieztos pie šīs atkarības, sekot līdzi holesterīna un asinsspiediena rādītājiem, kuri arvien bija normas robežās. Par veselību nekad nebija sūdzējies, ja nu vienīgi par saaukstēšanos vai tamlīdzīgiem niekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilnīgi negaidot sāka tirpt rokas un kājas. Ģimenes ārste vīrieti nosūtīja pie neirologa, bet tas savukārt pie fizioterapeita – lai vingrojot, un viss atkal būšot kārtībā. Taču tā nenotika. Tirpšanai pievienojās nespēks, vājums locekļos, runas un domāšanas traucējumi.

Kad pēc dažām nedēļām Jānis nonāca slimnīcas neiroloģijas nodaļā, viņš spēja pārvietoties tikai ar staigāšanas rāmi. Ilgu laiku diagnozi noteikt neizdevās, līdz tika veikta punkcija, paņemts paraugs no centrālā muguras smadzeņu kanāla un veikta tā laboratoriska analīze, kas liecināja par HIV infekciju.

Atlika tikai minēt, kas bija noticis pirms pieciem vai pat desmit gadiem, kad Jānis bija nonācis saskarē ar šo vīrusu. Bija jau par vēlu nožēlot iedzeršanu kopā ar gadījuma paziņām, mošanos no rītiem svešā vietā, neatceroties iepriekšējās nakts notikumus, nespēju daudz agrāk pārtraukt alkohola lietošanu. Diemžēl nepalīdzēja arī valsts apmaksātā terapija – slimība bija aizgājusi pārāk tālu.

Mudina veikt pārbaudes testu

“Agrāk riska grupā bija narkomāni, homoseksuāli vīrieši vai seksuālo pakalpojumu sniedzējas, turpretī tagad inficēties ar HIV var jebkurš cilvēks neatkarīgi no dzimuma, vecuma vai dzīvesveida, kuram kaut reizi bijis sekss bez prezervatīva,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektololoģijas centrs” galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle.

Cilvēka imūndeficīta vīrusi pieder retrovīrusu dzimtai. Tie no inficētā uz veselo tiek pārnesti ar asinīm, spermu, ­maksts izdalījumiem un citiem ķermeņa šķidrumiem.

Vienu divas nedēļas pēc inficēšanās vīruss sāk strauji vairoties. Šajā laikā var parādīties drudzis, sāpes kaklā un citi simptomi, kuri atgādina augšējo elpceļu infekcijas, tādēļ parasti tiem nepievērš vērību. Pēc tam seko HIV infekcijas slēptais periods, kas var ilgt mēnešiem vai pat gadiem (līdz pat 10–12). Slimības pēdējā stadijā, kad inficētais sāk izjust dažādus simptomus, jo imūnā sistēma ir tā novājināta, ka nespēj cīnīties ar mikroorganismu izraisītām saslimšanām, piemēram, pneimoniju vai ļaundabīgiem audzējiem, neiroloģiskiem bojājumiem.

“HIV infekciju atklāt nav sarežģīti – vajag tikai veikt bezmaksas eksprestestu. Ja tas izrādījies pozitīvs, otrs asiņu paraugs jānodod izmeklēšanai Latvijas Infektoloģijas centra Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā. Ja arī tas bijis pozitīvs, tiek sasaukts ārstu konsilijs, kas lemj par valsts apmaksātas ārstēšanas sākšanu un sastāda zāļu lietošanas shēmu. Taču var būt arī tā, ka eksprestests uzrādījis viltus rezultātu un HIV infekcijas nav. Pats galvenais, lai cilvēkiem būtu motivācija veikt šīs analīzes un par to pārliecināties,” norāda B. Rozentāle.

Piemēram, ASV tiek veikta skrīninga diagnostika, tas ir, vēršoties pie ģimenes ārsta vai nonākot slimnīcā kopā ar citiem izmeklējumiem, automātiski tiek veikts arī HIV tests. Eiropas Savienībā šāda pieeja netiek atbalstīta, uzskatot, ka ārstam šis izmeklējums pacientam jāpiedāvā, pirms tam izskaidrojot, kādēļ tas nepieciešams. Turklāt daudzi maldīgi iedomājas, ka, nododot analīzi pilnai asinsainai, tās tiks pārbaudītas arī infekciju noteikšanai.

Ārstēšana pieejama visiem

“Ar infektologa izrakstīto recepti medikamentus pilnā apmērā kompensē valsts. Lai gan ambulatori ārstēties var arī reģionos, lielākā daļa pacientu tomēr to dara Rīgā. Kāpēc? Pirmkārt, nav pārliecības, ka vietējā ārstniecības ie­stādē vai aptiekā tiks ievērota konfidencialitāte, jo attiecībā pret HIV inficētajiem sabiedrībā valda ļoti spēcīga stigmatizācija.

Otrkārt, Rīgas ārstiem ir lielāka pieredze HIV infekcijas ārstēšanā,” stāsta B. Rozentāle. Par to liecina arī Latvijas Infektoloģijas centra dati. Šeit uzskaitē ir gandrīz 6000 HIV pozitīvu cilvēku, no tiem mazāk par pusi (2600) saņem ārstēšanu.

Kāpēc netiek ārstēti visi? Profesore teic, ka daļa pacientu neizprot, kādēļ jālieto zāles, ja pašsajūta ir laba, un no ārstēšanas atsakās vai vienkārši pazūd no ārstu redzesloka.

Lai gan viņi var inficēt savu seksuālo partneri vai, piemēram, mediķi, kas viņus operē vai veic injekciju un nejauši savainojies ar adatu vai skalpeli, piespiedu ārstēšana Latvijā tiek piemērota tikai dažu gaisa pilienu infekcijas slimību, piemēram, difterijas vai tuberkulozes, gadījumā. Tādēļ liela nozīme ir pacientu līdzestības veicināšanai.

“Uzzinot savu diagnozi un to, ka visu atlikušo mūžu būs jālieto medikamenti, cilvēks izjūt gan šoku, gan neziņu, kā slimība ietekmēs turpmāko dzīvi. Tādēļ Latvijas Infektoloģijas centrā jau vairāk nekā gadu darbojas Līdzestības kabinets, kurā HIV pacientiem pieejama psihologa un psihoterapeita konsultācija, lai viņi par savu saslimšanu varētu uzzināt vairāk, noskaidrotu visus tos jautājumus, kuri viņus satrauc. Mērķis ir viens – motivēt šos cilvēkus ārstēties,” viņa stāsta. Viņasprāt, šādus kabinetus vajadzētu izveidot visās pilsētās ar lielāku HIV inficēto skaitu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pasaules veselības organizācija 2015. gadā izstrādāja jaunu pieeju infekcijas slimības apkarošanai, kas radījusi cerību tuvākajos gados mazināt jaunu vīrusa skarto pacientu skaitu, pagarināt ar HIV inficēto pacientu mūžu un uzlabot dzīves kvalitāti. Tika izvirzīts uzdevums “90–90–90”. Tas nozīmē, ka 90% visu ar HIV inficēto pacientu zina, ka ir inficēti. 90% no tiem, kas zina, ka ir inficēti, lieto kombinēto antiretrovirālo terapiju – ART. Savukārt 90% no tiem, kas lieto terapiju, ārstēšana ir efektīva – vīrusu skaits samazinās, tie kļūst neaktīvi, un, kamēr vien inficētais cilvēks lieto zāles, tie turpmāk neapdraud ne viņa, ne līdzcilvēku veselību, ļauj izvairīties no AIDS stadijas un nodzīvot garu, pilnvērtīgu mūžu, nezaudējot darbspējas.

Ar šīm radikālajām metodēm jau 2020. gadā plānots panākt ievērojamu saslimšanas kritumu – epidēmija apstāsies, jaunatklāto gadījumu skaits būs neliels, bet tie, kuriem jau diagnosticēta šī slimība, visu atlikušo mūžu lietos medikamentus tāpat kā daudzi citi hroniski slimnieki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
Kā pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58