Foto: Kateryna Kon/SHUTTERSTOCK

Kas ir kuņģa slimību rosinātāja helikobaktērija? 7

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

“Saistībā ar sāpēm kuņģī man tika veikta gastroskopija. Izmeklējumā netika atrasta helikobaktērija, taču ārstam neko sīkāk nepajautāju. Kas ir helikobaktērija?” jautā Ilona.

Arī Latvijā arvien lielāku cilvēku skaitu skar helikobaktērija (Helicobacter pylori), stāsta Medicīnas centra ARS un RAKUS Gaiļezers gastroenteroloģe, Latvijas Jauno gastroenterologu biedrības priekšsēdētājā Zane Straume. “Helikobaktērija mitinās kuņģa gļotādā un izdala vielas, kas izraisa gļotādas bojājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā var rosināt gastrīta, arī kuņģa čūlas veidošanos, kā arī palielina risku attīstīties kuņģa vēzim. Baktērija izplatās ar siekalām, fekāli orālā ceļā jeb ar netīrām rokām, tāpēc no vispārējā veselības viedokļa vienmēr jāievēro personīgā higiēna un rokas regulāri jāmazgā, īpaši pirms ēšanas,” norāda ārste.

Parasti baktērija nesagādā sūdzības, tomēr, ja arī parādās, tās nav specifiskas, bet tādas, ko var novērot arī pie citām gremošanas kaitēm: slikta dūša, diskomforts vēderā. Tāpēc jebkādu sūdzību gadījumā vispareizāk vērsties pie ārsta, kurš objektīvi izvērtēs veselības stāvokli un nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu.

Baktēriju var diagnosticēt ar vairākām metodēm – atkarībā no tā, vai iepriekš jau ir ārstēta vai nav. “Kā vērtīgākās helikobaktērijas pierādīšanas metodes ir gastroskopijas laikā veiktā biopsija (parasti atbilde ir divu nedēļu laikā) un elptests,” stāsta Zane Straume.

“Helikobaktērija noteikti jāārstē kuņģa vēža riska dēļ. Standarta terapija sastāv no kuņģa pretskābes zālēm un divām antibiotikām, kas lietojamas divas reizes dienā 14 dienu kursā. To, kā precīzi jāārstē baktērija, noteiks ārstējošais ārsts, ņemot vērā zāļu panesību un citus regulāri lietojamos medikamentus.”

Vispareizāk ar gastroskopijas izmeklējumu un biopsiju histoloģisko rezultātu doties pie ģimenes ārsta vai gastroenterologa, kurš izvērtēs cilvēka sūdzības, izmeklējumu atbildes un noteiks, cik bieži turpmāk nepieciešama gastroskopija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.