Foto – Shutterstock

Par ko vēsta sāpes dažādās vēdera vietās? 0

Cik ilgi drīkst ciest vēdersāpes? Par ko var liecināt sāpes dažādās vēdera vietās, piemēram, zem ribām, jautā Gunta Pauliņa no Saldus novada.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs Aleksejs Derovs stāsta, ka vēdersāpes var būt dažādas: asas, neciešamas, nepārejošas, arī lēkmjveida vai migrējošas, kas sākas vienā vēdera daļā, bet turpinās jau citā.

Ja stipras sāpes vēderā skārušas vairākus ģimenes locekļus, tās var l iecināt par saindēšanos vai vīrusu infekciju. Sāpes vēdera augšdaļā visbiežāk izraisa problēmas kuņģī, barības vadā, aizkuņģa dziedzerī vai divpadsmitpirkstu zarnā. Taču dažkārt aiz sāpēm vēdera augšdaļā var maskēties arī citu orgānu, piemēram, sirds, slimības, īpaši, ja cilvēks jau ir pusmūžā, cietis no liekā svara un aizdusas slodzes laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sāpju stipruma skalā kolikas, ko izraisa nierakmeņi, īpaši, kad tie pārvietojas, ieņem pirmo vietu. Asas lēkmjveida sāpes parasti jūtamas muguras jostasdaļā, sānos, taču reizēm var izstarot uz vēdera lejasdaļu. Par iekaisuma procesu liecina arī paaugstināta ķermeņa temperatūra, slikta dūša, vemšana.

Labajā paribē sāp, ja vaina meklējamā aknās, žultspūslī vai žults­ceļos. Lai arī izveidojies priekšstats, ka aknas nesāp, palielinātas tās var sāpīgi spiest uz apkārtējiem orgāniem.

Lēkmjveida sāpes labajā paribē, kas izstaro uz labo plecu un lāpstiņu, var izraisīt žultsakmeņi, kas pārvietojoties iesprūduši žultsvadā, traucējot žults izdalīšanos. Uz to norāda arī ādas dzelte, gaišas krāsas izkārnījumi, tumšs urīns.

Lai nerastos komplikācijas, ciešot stipras sāpes, kas nepāriet, un pamanot, ka āda, acu baltumi ieguvuši dzeltenu nokrāsu, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Asas sāpes labajā pusē, kas pārvietojas no vēdera augšdaļas uz leju, var liecināt par aklās zarnas piedēkļa iekaisumu jeb apendicītu. Ja, lietojot medikamentus, sāpes vairākas stundas no vietas nemazinās vai mazinās tikai uz brīdi, bet tad sāk sāpēt vēl stiprāk, bieži maina vietu, pievienojas smaguma sajūta, slikta dūša un vemšana, strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra – noteikti jāsauc ātrā palīdzība.

Bīstama situācija var veidoties arī tad, ja spēcīgas sāpes sākas pēc vēdera traumas, – to cēlonis var būt gan iekšēja asiņošana, gan liesas vai zarnu plīsums. “Ja stipras sāpes vēderā divu stundu laikā nemazinās, bet pieņemas spēkā, tām pievienojas paaugstināta ķermeņa temperatūra, izteikta vemšana, caureja ar asiņu piejaukumu vai kādi citi simptomi, steigšus nepieciešama ārsta palīdzība,” uzsver Aleksejs Derovs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.