Foto – AFP/LETA

Lietuvā izpirktas ne tikai sejas aizsargmaskas, bet arī respiratori 0

Valdot bažām par koronavīrusa izplatīšanos Eiropā, Lietuvā šonedēļ izpirktas ne tikai medicīniskās aizsargmaskas, bet nu jau arī respiratori, un tirgotāju pārstāvji nespēj precīzi pateikt, kad saņems jaunus sūtījumus, vēsta portāls “15min.lt”.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

Par aizsargmasku krājumu izbeigšanos Lietuvas aptieku asociācija paziņoja otrdien, vēlreiz atgādinot, ka ciešu kontaktu gadījumā tās no vīrusa nepasargā un domātas galvenokārt klepojošiem un šķaudošiem pacientiem, lai aizkavētu vīrusu izplatīšanos vidē.

Kā šonedēļ ziņu aģentūrai BNS pastāstīja Lietuvas Infekcijas slimību un AIDS centra vadītājs Sauļus Čaplinsks, respiratori palīdzētu nodrošināt labāku aizsardzību nekā maskas. Tomēr viņš izteica šaubas, vai cilvēki būtu gatavi tos nēsāt ielās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Respiratori nodrošina lielāku aizsardzību un izmantojami tur, kur pastāv īpašs risks, proti, medicīnas iestādēs,” skaidroja Čaplinsks.

Taču vairāki interneta veikali atzīst, ka respiratoru krājumi jau beigušies. Kā izpētījis portāls, vietumis tie esot izpirkti jau pirmdien.

Darba apģērbu un aizsarglīdzekļu tirgotāja “Ignara” pārstāvis atzinis, ka tas noticis nepilnas dienas laikā. Tiesa, krājumi neesot bijuši lieli – tikai daži tūkstoši. “Mums bija ilglaicīgas saistības pret klientiem, kad tās bijām izpildījuši, iztirgojām pārpalikumus. Pirka gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi. Pirmdien bija uznākusi tāda panika, visu izpirka dažu stundu laikā. (..) Pasūtījām, bet tagad prognozējam, ka jaunu sūtījumu saņemsim mēneša vai divu laikā,” norādījis uzņēmuma pārstāvis.

Vaicāts, kādos daudzumos cilvēki iepirkuši respiratorus, viņš atbildējis, ka viens pircējs pasūtījis vidēji 50-70 respiratorus – ne tikai sev, bet arī ģimenei un ar aprēķinu, lai pietiktu vairākām dienām.

Pēc viņa teiktā, respiratoru cena veikalā bijusi aptuveni četri eiro. “Taču vēlāk, kad sākām skatīties, ko dara citi pārdevēji, pamanījām, ka cenas uzlēkušas līdz 10 vai pat 20 eiro. Varētu būt arī tā, ka privātie klienti no mums nopirka lielākā skaitā un sāka paši tos pārdot melnajā tirgū,” viņš spriedis.

“Ignara” pie saviem piegādātājiem rezervējusi pāris tūkstošus respiratoru. Lai gan domāts tos saņemt pēc mēneša vai diviem, tomēr drošu garantiju nav. Respiratorus šim tirgotājam piegādā gan Lietuvas, gan ārvalstu kompānijas.

Reklāma
Reklāma

“Mūsu piegādātāji sākuši normēt respiratoru izsniegšanu. (..) Dažus tūkstošus gan saņēmām, kamēr viņiem pašiem noliktavās vēl bija. Tagad jāgaida, kamēr saražos jaunus, bet ražotāju resursi ir ierobežoti. Nav nekāds noslēpums, ka visas izejvielas nāk no Ķīnas, kura pašlaik ir tikpat kā slēgta. Tātad viņi var saražot tikai ierobežotu apjomu un piegādās to tiem, kuri pirmie pasūtījuši, – varbūt mums vēl izdosies saņemt,” viņš piebildis.

Līdzīga profila veikala “Darbo drabužiai” pārstāvis atzinis, ka arī tur respiratori izpirkti jau nedēļas sākumā.

“Pirmdien tos pārdevām tūkstošiem, bet vairumtirdzniecībā – pat desmitiem tūkstošu,” viņš pastāstījis portālam, norādot, ka cilvēki iegādājušies no dažiem līdz dažiem desmitiem respiratoru par aptuveni diviem eiro gabalā, taču vērojams, ka pēdējo dienu laikā cena pieaugusi līdz pieciem eiro.

Arī šajā veikalā, kam respiratorus piegādā tikai ārzemju ražotāji, pārdevējs nav varējis atbildēt uz jautājumu, kad varētu būt gaidāms jauns respiratoru sūtījums. Pēc viņa sacītā, agrāk noteiktie piegāžu datumi mainās gandrīz vai pa stundām, jo šo preču trūkst.

Krājumi beigušies arī veikalā “Saugos gidas”, kas šo preci saņem galvenokārt no kāda Polijas uzņēmuma. Kā portālam “15min.lt” pastāstījusi šā veikala pārstāve, lielākoties tos izpirkuši uzņēmumi, bet arī privātpersonas iegādājušās vismaz pa desmit respiratoriem.

“Jaunu respiratoru sūtījumu mūsu pastāvīgie piegādātāji varētu atvest tikai jūnijā vai jūlijā. Meklējam citus piegādātājus, bet esam pārāk mazs uzņēmums,” viņa norādījusi.

Uzrunātie pārdevēji atzinuši, ka līdzīga situācija izveidojusies visā Eiropā. Pasūtījumu apjomi krietni vien pārsnieguši ražošanas jaudas, un daži piegādātāji ārvalstīs jau saņēmuši pasūtījumus turpmākajam gadam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.